Byliny pro prevenci a léčbu křečových žil

Je známo, že příroda je vlastně takovou zelenou lékárnou. Pořekadlo říká: Není na světě bylina, aby na něco nebyla. U některých druhů bylin je jejich účinek na zdraví člověka všeobecně známý, u jiných často o možnostech jejich využití nevíme takřka nic.
shutterstock_161066597-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

 

Nejznámější je kaštan

K těm známým, o jejichž účincích na žilní soustavu přece jen něco víme, rozhodně patří jírovec maďal, všem dobře známý kaštan. K léčbě křečových žil se využívá tradičních výtažků z kůry, listů a hlavně plodů této dřeviny. Existuje však ještě mnoho dalších rostlin, u nichž jejich blahodárný účinek na cévní systém člověka bude pro nás možná překvapením.

Pupečníkovec asijský – gotu kola

Pupečníkovec obsahuje tři aktivní sloučeniny – kyselinu asiatikovou, kyselinu madekassikovou a asiatikosidy, které jsou zvlášť užitečné pro žilní systém dolních končetin a s nimi související léčbu oběhových potíží. Pomáhá léčit žilní nedostatečnost, natékání nohou, křečové žíly a také zadržování vody v kotnících. Listy pupečníkovce vám poslouží k přípravě zdravého čaje. Čerstvé i listy nadrobno nekrájejte a přisypte je do zeleninového salátu anebo rozmixujte do džusů.

Violky posilují vlásečnice

Jak známo, hlavní velmi důležitý prvek, který pomáhá udržovat v dobrém a zdravém stavu neporušené stěny vlásečnic, je rutin. Rutin obsahují rovněž květy různých druhů volek (Viola). Budete-li užívat 20 – 100 mg rutinu denně, značně to posílí váš vlásečnicový systém. U půlky šálku violkových květů se předpokládá obsahové množství 200 – 2300 mg rutinu. Na doporučovanou denní dávku vám bude stačit tedy několik lžic violkových květů. Nemusíte se obávat, požívání těchto dávek violky, či spíše jejích květů je v tomto množství naprosto bezpečné. Květy violek vypadají nádherně na salátech, ale i na zákuscích nebo na dortech.

Pohanka chutná i léčí

Také pohanka (Fagopyrum) se vyznačuje vysokým obsahem rutinu. Polovina šálku obsahuje přibližně 6000 mg rutinu, což představuje mnohem větší množství, než je doporučená dávka na jeden den. Pohanka, pokud si ji oblíbíte, může ve vašem jídelníčku zastupovat místo buďto sladkých nebo slaných pokrmů. Dají se z ní připravovat nejrůznější kaše, vaří se jako příloha a z pohankové mouky se také připravují francouzské palačinky.

Cibule kuchyňská a její slupky

Kromě rutinu, zajišťuje snižování křehkosti  vlásečnic rovněž kvercetin. Mezi jeho nejvýznamnější zdroje patří cibule kuchyňská, konkrétně její slupky. K přípravě pokrmů tedy doporučujeme slupky z cibule neodloupávat, cibuli jen omýt a vařit ji celou, včetně slupek, a pokud bude cibule dále konzumována, tak z ní slupky odstranit až před samotnou konzumací.

Text: Zuzana Bohdalová

23.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist