Čarověníky – jak je získat a jak pěstovat

Ačkoli jejich jméno jakoby pocházelo z nějaké pohádkové knížky, nejsou to žádné fiktivní rostliny, ale drobné jehličnany s netypickou, velmi hustou korunou. Dá se říct, že jsou to vlastně „bonsaje“, které příroda stvořila sama. Jinak řečeno jsou to vady stromů, kdy v jejich korunách vyrůstají jejich malinkatá dvojčátka. Kdysi dávno byly nazývány čertím hnízdem nebo čarodějným vějířem a byly považovány za dílo kouzel a čar.
bonsai_shutterstock_779074561-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Čarověníky vznikají vlastně v důsledku činnosti patogenních organismů. Nejčastěji je uvidíme v podobě hustého keříku v koruně stromu, se zkrácenými a zhuštěnými větévkami. A právě slovo věník, jako část složeniny jejich názvu, je zastaralé označení pro trs nebo svazek větviček.

Sběr čarověníků je možný podle druhu dřeviny a způsobu jejího rozmnožování. V zimních měsících je to záležitost poměrně obtížná a nebezpečná. Jelikož čarověníky nerostou pouze na spodních větvích jehličnanů, ale, a to spíš, se nacházejí vysoko ve větvích. Někteří sběratelé proto místo šplhání po namrzlých větvích nebo za pomocí lezeckých stupaček volí poměrně bizardní způsob jejich získání, a to sestřelení brokovnicí.

Po nalezení a sběru čeká každého sběratele čarověníků ta nejtěžší práce, tou je rozmnožení a zavedení do kultury. A i pokud se tohle podaří, není zdaleka vyhráno. Řada těchto rostlin pak po svém přemnožení totiž změní charakter i intenzitu růstu.

Nejvíce však každého takového sběratele raní, když jeho čarověník po několika letech úspěšného růstu zničehonic odumře.
Díky zahradníkům a sběratelům a jejich vyhledávání a roubování se v současnosti stále častěji začínají objevovat i v našich zahradách.

Miniaturka na kmínku lépe vynikne, je blíž očím, lépe se vyvíjí a vypadá naprosto kouzelně. Proto čarověníky roubujeme. Roubovat můžeme i tak, že jednotlivé rostlinky umisťujeme do pater, čím se výsledný efekt ještě znásobí. Na podnože keřovitého vzrůstu se může také naroubovat až několik čarověníků na jednotlivé větve a získat tak zajímavé formy, které budou připomínat vzhledem bonsaje. Čarověníky však na rozdíl od nich nebudou vyžadovat neustálý a pravidelný řez, který je jinak u těchto pravidelných tvarů nezbytný.

Takový mini smrček, jedlička, borovička, cypřišek nebo jalovec mohou maximálně potěšit jak svého pěstitele, tak zvědavého návštěvníka vaší zahrady.

Pozor: vysoko roubované čarověníky je potřeba zpevnit! Jen tak se zajistí před zlomením pod vahou roubu a před tíhou sněhu. K jejich zpevnění postačí dostatečně dlouhá tyčka nebo bambus.

Čarověníky lze pěstovat i v nádobách, třeba na balkoně. Na podzim je však, stejně jako velké jehličnany, nesmíte zapomenout dobře zásobit vodou.

Kouzlo těchto přírodních útvarů je přímo pohádkové, tak proč je nezkusit pěstovat třeba zrovna ve vaší pohádkové zahradě!

Text: Zuzana Bohdalová

27.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist