Čechravy neboli Astilbe zvednou zahradu do výšek

Hledáte rostlinu, která je trvalá, má dlouhé období kvetení, dá se pěstovat ve stínu a navíc vypadá opravdu skvěle? Pak jste tu správně, neboť Astilbe čili čechrava vám může nabídnout přesně to, co očekáváte a ještě něco navíc.
cechrava-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Jak čechravy vypadají

Astilbe čili  čechravy jsou opadavé trvalky, jejichž kořen je plazivý, dřevnatějící. Pocházejí z východní Asie, kde volně v přírodě rostou na vlhčích stanovištích. Zaznamenáno bylo několik různých druhů volně žijících v přírodě, ovšem v zahradách jsou oblíbené jejich vydatně kvetoucí hybridy. Výškově podle druhu dorůstají od 40 cm až do jednoho metru. Listy čechrav jsou dvakrát až třikrát dělené, přízemní. Květy se objevují na vyšších stoncích v průběhu června až srpna.

Mnoho výhod skromné květiny

  • Jako jedněm z mála rostlin se čechravám daří i ve stínu.
  • Jsou to trvalky, které dlouho vydrží na tomtéž stanovišti.
  • Vyniknou ve větších skupinách rostlin v různých barevných kombinacích.
  • Netrpí chorobami, nenapadají je škůdci a nechutnají dokonce ani slimákům.
  • Množí se jednoduše – samovýsevem.
  • Jsou vhodné do záhonu, k řezu i k sušení.
  • Kvetou v široké paletě barev od bílé přes krémovou, světle a tmavě růžovou až po temně fialovou.
  • Dají se pěstovat i v nádobách.
  • Jsou to plně mrazuvzdorné rostliny, které na zimu zatahují.
  • Podle druhu si můžeme zvolit rostliny různých výšek.

Nadýchané rozvětvené laty drobných kvítků v mnoha pastelových odstínech, které díky nahloučeným květům vytvářejí péřovitý vzhled rostliny, jsou tím, čemu Astilbe vděčí za svou popularitu. Proto čechravy zvednou vaši zahradu do výšek, a to nejen opticky, ale také esteticky.

Výběr místa výsadby

Podle výšky vybíráme vždy druhy, které se hodí k jednotlivým skupinám rostlin a do různého prostředí. Buďto je zvolíme pro osazení zadní části záhonu, nebo do středu záhonu. Skvěle vypadají v kombinacích s kapradinami anebo v sousedství bohyšek, které mají shodné půdní požadavky. Opravdu efektně působí na tmavém pozadí, před vyššími dřevinami. Vyniknou stejně tak dobře na břehu jezírka, jako přímo v potůčku anebo skvěle olemují zahradní cestu.

Různé druhy čechrav

Začněme od čechravy, která je růstově nejnižší. Tuto pozici obsadil druh Astilbe crispa – čechrava  kadeřavá. Vzhledem k své výšce pouhých 20 cm se může dobře uplatnit i ve skalkách. Vytváří husté porosty. Stejně tak může dobře prospívat i působit vysazená v nádobách. Košatá rostlina dorůstající výšky 50 cm, s chlupatou lodyhou, to je čechrava japonská – Astilbe japonica. Kvete obvykle od června do srpna, ovšem některé její kultivary mohou rozkvést již v květnu. Skupina čechrav čínských – Astilbe chinensis zahrnuje vysoké trsnaté druhy dorůstající okolo 60 cm anebo naopak nízké zakrslé druhy. Tyto druhy spatříme nejčastěji v růžových a červených odstínech, zatímco čechravy Arendsovy – Astilbe x arendsii mají paletu barev opravdu širokou, od bílé, krémové, přes růžovou až po červenou.

Pěstování čechrav

Pro pěstování čechrav volíme neutrální či spíše mírně kyselou až kyselou půdu, která je vlhká, humózní, dostatečně výživná a také hluboká. Rostliny potřebují dostatečnou vlhkost, takže je nenecháme vyschnout, neboť suchý vzduch může způsobit zasychání listů. Pěstujeme-li je na slunném stanovišti, jejich zálivka musí být vydatná. Přihnojujeme je kompostem a při výsadbě je ukládáme do rašeliny. Vysazujeme-li čechravy do méně kyselých půd, dodáváme do jejich okolí rašelinu pravidelně. Aby čechravy vydatně kvetly, jedenkrát vždy za 4 až 5 let rostliny zmlazujeme, a to tak, že dělíme jejich trsy, buďto na jaře nebo na podzim.

Text: Zuzana Bohdalová

19.6.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist