Cedr libanonský – ohrožený druh

Cedrovým olejem byly již ve starověkém Egyptě balzamovány mumie, ze dřeva se stavěla chámy, ve středověku se vzácným cedrovým olejem potíraly kožené knižní desky, aby je nenapadal škodlivý hmyz. Dnes se cedrové vonné dřevo využívá v parfumerii, to všechno a mnohé další skutečnosti vedly postupem času k tomu, že se stal cedr libanonský ohroženým rostlinným druhem.
cedrus-libani_shutterstock_82958716-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Ohrožený druh

Cedr libanonský (Cedrus libani) je jako mnoho dalších rostlin na seznamu ohrožených druhů FAP, Red Book, IUCN. Jeho staré porosty nacházející se v Turecku jsou chráněny statutem přírodní rezervace. Za to, že se na těchto seznamech ocitl, neseme vinu my, lidé. Takřka jsme jej jako druh vyhubili, jelikož jeho dřevo je využívané a těžené již od starověku. Jedná se pochopitelně o dřevo velmi kvalitní, vonné, využívané dodnes například v parfumerii. To nás ovšem neopravňuje k tomu, ničit jeho porosty dál!

Charakteristika

Koruna tohoto majestátního vysokého stromu bývá deštníkovitého tvaru. Jedná se o větrosnubnou rostlinu. Jehlice jsou neopadavé, běžně se obnovují po 3 až 6 letech a také po namrznutí. V jednom svazečku bývá 20 až 40 tmavě zelených jehlic délky mezi 1,5 cm až 3,5 cm. Samčí jednodomé rostliny mají modrozelené vzpřímené válcovité šištice, žlutě kvetoucí. Samičí jsou vejčité, také vzpřímené, zelené s purpurovým nádechem. Semena jsou blanitá, křídlatá a zrají 3 roky.

Další druhy cedrů

V mírných oblastech jsou jako solitéra oblíbené bujně rostoucí cedry (Cedrus). Cedr atlaský (Cedrus atlantica ‚Glauca´má ocelově modré jehličí. Stavba tohoto mohutného jehličnanu je široce kuželovitá. Není to strom vhodný pro drsné polohy. Je oblíbený jako velmi majestátní výrazný strom. Cedr himalájský (Cedrus deodora), je naproti tomu se svým šedozeleným jehličnatým šatem poměrně méně nápadný.

Národní strom Libanonu

Cedr libanonský je považován za biblickou dřevinu. Biblické prameny odkazují na informaci, že z cedrového dřeva byl vystavěn králem Šalamounem biblický chrám. V Libanonu, kde roste od dob starověké Fénicie, se stal národním stromem. Od roku 1936 je zde udělován takzvaný Cedrový řád a cedr je zobrazován na státní vlajce.

Pěstební hledisko

Cedr libanonský snese pokles teplot až k mínus 32°C a souvislou sněhovou pokrývku i po dobu pěti měsíců. Vysazuje se na slunná a polostinná místa, kde se mu nejlépe daří. Tento mohutný strom, ve stáří dosahující výšky až 40 metrů mívá dokonce někdy i více kmenů.

Text: Zuzana Bohdalová

9.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist