Celoročně atraktivní zahrada. Jak na ni?

Jak docílit, aby byla vaše zahrada atraktivní po celý rok? Od jara do podzimu to není problém, ale co zbývající měsíce? Není vám líto, dívat se na prázdné záhony, kde se krčí nějaký osamocený stálezelený keřík? Zařiďte se tipy zkušené zahradní architektky a budete vědět, jakou roli v zahradě hrají zajímavé textury a materiály.
shutterstock_54203728-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

Zatímco na jaře zahradu zahalí pestré barvy cibulovin a prvních trvalek a kvetoucích keřů, v létě propukne plejáda krásy v plné míře, na podzim se už většinou se vší tou krásou jen smutně loučíme a opět se těšíme na novou sezonu. Ale ani na podzim se nemusíme o krásu zahrady rozhodně ošidit.

Celoročně efektní zahrady jsou v dnešní době velice oblíbené a s jejich tvorbou vám mohou poradit zahradní architekti.

Celoročně krásná zahrada totiž může vzniknout jen tehdy, pokud je naplánovaná do nejmenších detailů. Základem je samozřejmě i v tomto případě perfektní kompozice, která vychází ze stávajících podmínek, vlastností pozemku i požadavků samotných majitelů.

v-kompozici-vynikne-i-n-kolik-rostlin-kter-na-podzim-p-ebarvuj-do-syt-ch-barev-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Není to jen o rostlinách

Když pomineme kompoziční aspekty zahrady, určitě se při tvorbě celoročně atraktivní zahrady nezaměřujte pouze na výběr rostlin. Zvláště důležité jsou také materiály použité na tvorbu zpevněných povrchů, mulčovací materiály ve výsadbách nebo třeba typ kamene určený na obložení zahradního jezírka.

Vždy berte v úvahu, že v jednoduchosti je krása a materiály mohou velkou měrou přispět k působnosti celé zahrady. S množstvím různých materiálů to určitě nepřehánějte. Pokud používáte na zpevněné povrchy kámen, raději upřednostněte místní zdroje, povrchy pak působí nenuceně. Stejný kámen pokud možno zvolte i na tvorbu dalších zahradních staveb nebo prvků.

p-sobnost-zahrady-nesouvis-pouze-s-pou-it-mi-rostlinami-ale-d-le-itou-roli-hraje-tak-k-men-a-jin-materi-ly-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Sázka na pestrost

Důležitou součástí každé zahrady je rostlinný sortiment, který dokáže ve správných kombinacích pravé divy. V celoročně zajímavé zahradě mají své místo stálezelené rostliny, které vnesou do kompozice zelenou barvu a aspekt tvarově zajímavých listů i v době, kdy příroda ulehá k zimnímu spánku. Přesto by ale stálezelené rostliny neměly v zahradě úplně převažovat, jejich nevýhodou je celoroční neměnnost, jen některé rostliny totiž dokáží částečně měnit barvu.

Dobrým příkladem je například mikrobiota křižmovstřícná (Microbiota decussata), která na podzim a v zimě barví do bronzova nebo oblíbená borovice kleč (Pinus mugo) v kultivaru Winter Gold. Tato kompaktně rostoucí kleč je během sezony sytě zelená, ale v zimě přebarvuje do zlatých tónů, takže rozzáří i tmavší kouty zahrady a skvěle se hodí také do nádob na terasu.

Při výběru rostlin se také zaměřte na druhy se zajímavým podzimní zbarvením. Atmosféru do zahrady vnesou javory (Acer), duby (Quercus), temnoplodce černoplodé (Aronia melanocarpa), muchovníky (Amelanchier) nebo třeba borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum).

V zimě oceníte zajímavou kůru

Důležitou oblastní rostlinného sortimentu jsou také druhy s atraktivní borkou. Často se na ně zapomíná, ale v době, kdy jsou opadavé dřeviny bez listů, hraje barva a také struktura kůry poměrně zajímavou roli.

Kromě několika druhů bříz (Betula) touto vlastností disponují například javory (Acer), zvláště ty ze skupiny pyžamových javorů, pro které je typická borka s výraznými pruhy, dále pak keřovitě rostoucí svídy. Vyzkoušejte například svídu krvavou (Cornus sanguinea), svídu bílou (C. alba) nebo svídu výběžkatou (C. stolonifera) v kultivaru Flaviramea s hráškově zelenými výhony.

U zástupců druhů svíd je ovšem nutné brát zřetel na to, že pestře zbarvené jsou pouze mladé výhony, keře proto budete muset každý rok poměrně hluboko zmlazovat. Starší výhony barvu ztrácí a přebarvují do nevýrazných hnědo červených tónů.

d-eviny-s-okrasnou-borkou-ocen-te-hlavn-v-dob-kdy-d-eviny-nejsou-je-t-pln-olist-n-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Zimní plody nejen pro ptactvo

Pokud hledáte další zajímavé rostliny, které zahradě dodají atmosféru i během zimy, určitě nepochybíte dřevinami, které dlouho do zimy drží na větvích plody.

Některé jsou dokonce atraktivní pro ptáky, takže hrají důležitou ekologickou funkci a představují tak přírodní zdroj potravy pro užitečné živočichy. Kromě hlohů (Crataegus) drží plody dlouho také růže šípkové (Rosa canina), mišpule obecná (Mespilus germanica) nebo také některé druhy skalníku (Cotonaester). Ovšem ani krása plodů není věčná a do předjaří určitě nevydrží.

Zajímavou atmosféru do zahrady pozvete také s pomocí okrasných trav. Nebojte se kombinovat různě vysoké druhy a kultivary. Jemná textura působí na záhonech příjemným dojmem prakticky během celé zimy až do jara, kdy začnou rašit mladé listy a ty staré je nutné odstranit.

Foto: Lucie Peukertová

18.11.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist