Celoroční péče a údržba trávníku

Mít svěží a stále zelený trávník stojí spoustu času a práce. Podíváme se, jak trávník vypěstovat a jak ho udržovat.

Zakládání trávníku

Vhodné období pro výsev trávníku je jaro, a to přibližně od poloviny dubna do poloviny května. Na trhu je k dostání široký výběr travních směsí podle typu trávníku a zátěže. Vybranou travní směs rovnoměrně rozprostřeme po celé ploše připravené půdy. Dbáme také na to, aby byla semena do půdy řádně zatlačena. Pomoct si můžeme třeba hráběmi. Osetou plochu mírně zalijeme a přibližně po 6 týdnech se můžeme těšit na první zelené výhonky trávníku.

Jak pečovat o trávník na jaře

S příchodem jara se trávník probouzí ze zimního spánku a potřebuje naši pozornost. Zatímco nově vysetý trávník sečeme zpočátku opatrně, a to nejlépe ručně kosou nebo srpem, starší porost můžeme zkrátit vhodnou sekačkou. K dostání je spousta druhů sekaček podle typu a velikosti povrchu. Práci nám může výrazně usnadnit nedávná novinka na trhu. Robotické sekačky jsou plně automatické stroje s možností programování a pokročilého ovládání. Snadno je tak nastavíte podle svých potřeb a po dokončení práce se samy vrátí do nabíjecí stanice.

Po posekání následuje úklid travnaté plochy. Dále je dobré trávník po zimě provzdušnit vertikutátorem, který jej prořeže do hloubky 2 až 3 cm a odstraní travní plsť. Díky tomu se ke kořínkům lépe dostanou živiny, vzduch i světlo. Pokud se na ploše po zimě objevila holá místa, je vhodné je dosít a posypat některou z travních regeneračních či obnovovacích směsí. Nakonec dodáme trávníku živiny pomocí hnojiv a po hnojení trávník důkladně zavlažíme.

Péče o trávník v létě

V létě se zaměřujeme především na pravidelné sekání a zalévání. V horkých letních dnech však tyto práce provádíme v brzkých ranních hodinách, případně navečer. Sekat se doporučuje na délku přibližně 4–5 cm, protože vyšší trávník lépe udrží vlhkost. Dbáme také na ostrý nůž v sekačce, abychom trávník neponičili. I v létě je vhodné trávník hnojit, a to přibližně jednou měsíčně, 2 až 3 dny po sekání.

Podzimní péče a příprava na zimu

Aby byl trávník v kondici i příští jaro a léto, musíme mu také před zimou věnovat péči, a připravit ho tak na zimní spánek. Na podzim je nejdůležitější nenechat trávník přerůst, ale ještě ho přibližně v polovině října, v závislosti na počasí, zkrátit na délku přibližně 4 cm. Následně je třeba trávník důkladně vyčistit od spadaného listí a posečené trávy. Zabráníme tím vzniku plísní, především plísně sněžné. Stejně jako na jaře, i nyní je vhodné trávník provzdušnit vertikutátorem a naposledy přihnojit. Na podzim volíme hnojiva s vyšším podílem draslíku.

25.9.2019 12:20| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: péče o trávník

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist