Čemeřice – Kristova růže s působivým květem

Zimní období není právě příznivou dobou pro kvetení zahradních rostlin, a přesto je možné některé z nich spatřit v plném květu i v prosinci nebo lednu. Jedním z takových druhů je čemeřice. Půvabná a pro svou výjimečnost velmi ceněná nízká trvalka s velkými pravidelnými květy a většinou stálezelenými listy, které nezatahuje ani v mrazech. Snad největší oblibě se těší v Anglii, kde se dají sehnat desítky jejích mezidruhových kříženců.

Černá čemeřice vykvete i před Vánoci

Čemeřice patří mezi  Ranunculaceae – pryskyřníkovité. Do zahrad se vysazují jednak kvůli stálezelenému olistění a také proto, že kvetou velmi raně.

Z tohoto hlediska je za nejcennější považována čemeřice černá (Helleborus niger), která je nejraněji kvetoucím druhem. Velmi často rozkvétá již před Vánocemi, a proto dostala další jména Kristova nebo také vánoční růže. Její květy bílé barvy jsou miskovitého tvaru a poměrně robustní. Floristé je často využívají k tvorbě zajímavých zimních aranžmá. Zajímavě vypadají květy plovoucí v ploché misce s vodou. Název černá dostala podle barvy kořenů, ty jsou totiž černé.

Pěstování je snadné

Čemeřice jsou vhodné nejen pro výsadbu do záhonů, ale i do velkých přírodních skalek. Uplatní se i jako podrost v sousedství nižších dřevin.

Aby se čemeřicím dobře dařilo i na vaší zahradě, měli byste jim dopřát výživnou humózní mírně vápenitou půdu. Vyhovuje jim polostín. Mohou sice růst i ve stínu, ale o to méně pokvetou. Na dobře zvoleném stanovišti porostou dlouhou řádku let, zvláště jejich vzrůstné druhy. Šlechtěné hybridy jsou vždy méně odolné.

Pozor! Čemeřice jsou jedovaté, a to celé rostliny. Přesto se kdysi dávno kořen čemeřice využíval v lidovém léčitelství.

Co čemeřicím škodí

Vzhledem k tomu, že jsou čemeřice jedovaté, nejsou napadány žádnými škůdci. Jsou-li vysazeny na stinných a málo větraných místech, může je ohrozit černá skvrnitost listů. Vůči ní můžeme rostliny bránit postřikem měďnatými přípravky, například Kuprikolem. Není-li extrémní sucho, ani to jim nevadí.

Jaké čemeřice máme na výběr

Jak jsme již zmínili, prvním kvetoucím druhem je čemeřice černá, která rozkvétá ještě na sněhu. V období od února do dubna rozkvétají ostatní druhy, převážně zahradní kultivary čemeřice zelené, čemeřice purpurové, čemeřice čínské a další.

Čemeřice můžeme množit semeny anebo dělením trsů. Semena jsou ukryta v měchýřcích, zelenkavých plodech. Semena jsou zralá, jakmile zčernají. Je nutné počítat s tím, že semena klíčí druhý, někdy až třetí rok. Semenáče nevykvetou dříve než za dva roky. Chceme-li množit čemeřice dělením, provádíme jej pouze na starých trsech.

Rychlení čemeřice

V hrnkové kultuře se čemeřice hodí pro rychlení. Je to poměrně snadné, můžete si to vyzkoušet i sami. Vyberte k tomu silné rostliny, a ty v průběhu listopadu nahrnkujte. Takto připravené rostliny přeneste do pařeniště nebo do sklepa, kde teplota nepřesahuje 5–7 °C. Rostliny zatemněte a ponechejte v klidu 2 týdny. Poté je přesuňte na světlo a do prostředí s pokojovou teplotou. Tam za několik dní čemeřice vykvetou.

Jakmile rostliny odkvetou, přesuňte je do chladnějších míst a tam je nechte, dokud nerozmrzne půda, abyste je do ní mohli znovu vysadit. Pokud jste někdy rychlili konvalinky, víte, že se po odkvětu vyhazují, čemeřice nikoli, ty totiž dokážou znovu obnovit svůj růst.

Tip Magazínu Zahrada:  Naši předkové pomocí květů čemeřice kdysi předpovídali počasí. Ve vánočním období dávali do vody 12 poupat čemeřice. Každé z poupat znázorňovalo jeden z měsíců následujícího roku.  Uzavřená poupat značila špatné počasí, zatímco poupata, která rozkvetla, předpovídala pěkné počasí. Zkuste to také!

11.1.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist