Černooká Zuzana, smyslná kráska našich zahrad

Chcete si pořídit zajímavé popínavé rostliny? Krásná a jedinečná venkovní i pokojová rostlina s poetickým názvem Černooká Zuzana bude okrasou našich zahrad, balkonů, teras nebo oken. Můžeme jí pěstovat ve formě popínavky nebo malého keříku. Její správný název je Thunbergie a česky smatavka.
depositphotos_202277800_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Tato popínavá rostlina se jmenuje černooká Zuzana a je okrasou našich zahrad

Popínavá rostlina černooká Zuzana

Popínavá rostlina thunbergie (Thunbergia) je krásná liánovitá rostlina tropů a subtropů. U nás se pěstuje jako letnička a zdobí nejen naše zahrady, ale zvládá i pobyt v interiérech. Je známá svými nápadnými květy, které jsou opylovány hmyzem nebo některými ptáky. Své lidové označení „Černooká Zuzana“ si vysloužila díky výraznému tmavému oku uprostřed květu.

Rod thunbergie obsahuje asi 152 druhů rozšířených v tropech a subtropech. Rostlina sdílí tento rod s jinými nápadnými druhy jako T. atriplicifolia, T. battiscombei, T. erecta, T. fragrans, T. grandiflora, T. laurifolia a T. mysorensis. Podle toho, jaký druh opylovače se o květy thunbergie stará, souvisí i uzpůsobení a vzhled květů. Pokud mají květy krátkou korunní trubku a široké korunní laloky, jsou hlavními opylovači včely. To je například thunbergie křídlatá nebo velkokvětá.

Pěstování

Smatovka křídlatá je nejoblíbenější odrůdou s oranžovými a žlutými květy s černým středem. Barevných variant je ale mnoho. Semena můžeme vysévat již koncem února nebo začátkem března, kdy je klíčící teplota v interiéru kolem 19 °C. Ven se sazeničky vynášejí až po ledových mužích. Dařit se jim bude v propustné půdě bohaté na vápník a živiny. Pravidelná a dostatečná zálivka musí být vydatná, ale nesmíme půdu přemokřit. Jednou až dvakrát týdně přihnojujeme nejlépe univerzálním hnojivem.

Černooká Zuzana se obvykle pěstuje jako letnička, ale lze ji pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Můžete ji zkusit nechat i přezimovat v chladné místnosti za dostatku světla. Během přezimování v domě jsou thunbergie náchylné k napadání různými škůdci jako mšice a roztoči. Období plného kvetení trvá od května do října. Můžeme ji nechat šplhat na zdi domu, nechat jí obrůstat pergolu, plot nebo jí umožnit, aby se vinula kolem tyčky. Bez pnoucí podpěry naopak získáte převislé rostliny do balkonových truhlíků nebo do závěsných ampulí.

Druhy thunbergií

  • thunbergie křídlatá (Thunbergia alata)
  • thunbergie mysorská (Thunbergia mysorensis)
  • thunbergie velkokvětá (Thunbergia grandiflora)
  • thunbergie vzpřímená (Thunbergia erecta)

Odrůdy popínavé rostliny thunbergie

  • Susi – okouzlující odrůda s jasně oranžovými květy a tmavým okem
  • African Sunset – mimořádně silná popínavá rostlina s vínově červenými květy kolem černého oka
  • Susi White Black Eye – nádherný druh s bílými květy a černým okem
  • Superstar Orange – tato odrůda rostliny dělá čest svému jménu obrovskými, oranžovými květy od května až do října
  • Flower Sensation Yellow – bohatě kvetoucí odrůda ve žluto-černé barvě, která dosahuje výšky až 2 metry

Množení

Odstřihneme zhruba 15cm kousek stonku. Zasadíme získaný řízek do nádoby s univerzálním květinovým substrátem. Květináč s řízkem umístíme na teplé místo s dostatkem světla.

25.5.2023 12:41| autor: Martina Pilzová | zdroj: cestakbydleni.cz, obyvat.cz, rexter.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist