Čerpací technika pro dům a zahradu

Jeden z nejstarších problémů lidstva je dostat vodu od pramene do domu. Už ve starověku se můžeme setkat s neuvěřitelně důmyslnými řešeními. V současnosti máme k dispozici čerpadla. Jenže jich existuje tolik druhů, že se v nich málokdo vyzná.
shutterstock_1056344714-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: shutterstock.com

Typů čerpadel, které slouží pro čerpání vody, existuje celá řada, nás tak budou zajímat pouze nejvíce používaná kalová, ponorná a povrchová čerpadla. Pro správný výběr je tak nutné vědět, na co chceme čerpadlo použít a v jakých podmínkách budeme čerpadlo provozovat.

Voda ze studní a vrtů

Pro čerpání vody ze studní a vrtů se používají nejvíce čerpadla ponorná a povrchová. Povrchová čerpadla mají ovšem poměrně značné omezení, a to taková, že není možné čerpat vodu z větší hloubky než 8 metrů. V dnešní době se tak jedná poměrně o častý problém, jelikož vody ubývá a studny se už nekopají, ale vrtají, a to do značné hloubky.

Pro čerpání vody z větší hloubky tak musíme sáhnout po ponorném čerpadle. Pro vrty tak existují čerpadla třípalcová a pro klasické studny nebo i do jímek lze pořídit čerpadlo čtyř a pětipalcové.

Kalová čerpadla

Na znečistěnou vodu jsou nejlepší kalová čerpadla. Tato čerpadla zvládnou vyčerpat mírně až silně znečistěnou vodu.

Pro mírně znečistěnou vodu používejte běžná kalová nebo kalová-drenážní čerpadla, která se liší hlavně možností čerpat pevné částice o určité velikosti. Těmito čerpadly lze dobře čerpat vodu na stavbách nebo ze zatopeného sklepa.

Pro čerpání fekálií a splašků se používají čerpadla kalová-splašková, která si už dovedou dobře poradit se silně znečištěnou vodou. Kromě robustnější konstrukce mívají také řezné nože na rozmělňování kalů. I zde se tak kvalita a provedení odvíjí hlavně od ceny.

Malý tlak v domě?

Jste napojeni na vodovod, a přesto máte malý hydrodynamický tlak v potrubí? Jestliže víte jistě, že není ztráta tlaku příčinou porušeného vedení či jiného obdobného problému, můžou vám dobře pomoci povrchová čerpadla.

Před samotnou instalací se ovšem vždy poraďte o řešení  s vaším dodavatelem vody a také nepodceňte výběr montážní firmy. Mnoho z nich nabízí ve svém portfoliu i povrchová čerpadla na zvyšování tlaku v potrubí, které je napojené na obecní vodovod. Zde je ovšem nutné dodržet mnoho technologických postupů jako například instalaci potrubního oddělovače, filtru a kvalitní tlakové nádoby.

Samozřejmostí je také zakoupení kvalitního čerpadla, které má v sobě především ochranu proti přetížení motoru, proti chodu na sucho a tlakový spínač (někdy i nastavitelný).

Dobré je také do tohoto systému instalovat i senzor průtoku, který v případě havárie uzavře hlavní ventil nebo odstaví čerpadlo. Toto řešení s sebou kromě mnoha výhod nese i značné nevýhody. Jednak při spuštění čerpadla „připravíte“ o vodu také sousedy, kteří jsou napojeni na stejnou vodovodní větev, dále pak v případě letitého potrubí můžete způsobit odtržení usazenin vně potrubí.

Zásobování domu vodou?

I přestože se může tento problém zdát lehce řešitelný, není tomu tak. Mnoho kutilů zakoupí v obchodě sousedem doporučené čerpadlo, ale již dále neřeší, že jejich vrt má odlišnou vydatnost nebo mají jiné průměry trubního vedení apod. Cílem celého navrženého systému je totiž dosáhnout optimálního pracovního bodu daného čerpadla a zajistit, aby nedocházelo také k jeho častému spínání.

V první řadě je tak důležité mít takzvané čerpací zkoušky vrtu, které vám řeknou víc o jeho vydatnosti a následných možnostech zásobovat dům vodou.

Jednou z nejčastějších chyb tak bývá předimenzování čerpadla, které sice dává vysoký průtok, ale vrt ho nestačí zásobovat vodou, a tak dochází k častému vypínání a zapínání čerpadla.

Důležité je také mít spočítanou dopravní výšku od nejnižšího bodu k tomu nejvyššímu (od samotného čerpadla ve vrtu až po sprchu ve druhém patře domu). V neposledním případě je také nutné zvolit správnou velikost tlakové nádoby a celkového tlakového nastavení systému.

Pár tipů závěrem

  • Čerpadla, která zásobují váš dům vodou, vybírejte vždy co možná nejkvalitnější a s dobrým servisem. To samé platí o čerpadlech určených pro čerpání fekálií.
  • Jestliže čerpáte pitnou vodu, požadujte, aby nejen čerpadlo, ale také trubní vedení či jímka měly atestaci na rozvody pitné vody. Je také vhodné poradit se vždy s odbornou firmou, která by měla mít vždy mnohem větší rozhled, co se týká možností daného problému a také by měla zvládnout si mnohé parametry spočítat a zjistit.
15.3.2022 5:30| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist