Červeno žlutá zahrada působí hřejivě

Plánování zahrady má jistě svá specifika a určitá pravidla. Zvláště pokud chceme docílit převahy jen dvou tónů barev. Vybrat si můžete ty, které dodávají teplo a letní pohodu. Červeno žlutá zahrada může být klenotem, který ocení nejen návštěva. V takové zahradě můžete využít nejen jednoletky, ale i trvalky, keře i stromy. Poradíme, které druhy vybrat, aby vaše zahrada byla dokonalá.
depositphotos_264128454_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Červeno žlutá zahrada

Červená je barva života, energie i tepla, vzplanutí, ale i vášně. Žlutá barva je symbolem slunce, zářícího štěstí. Zlatavě žlutá je barvou hodnotnou a velkorysou. Žluto červená zahrada tak bude krásným hřejivým místem. Pokud si v zahradě sednete k odpočinku do lehátka, necháte se hladit slunečními paprsky, a ještě k tomu zavřete oči, začnou se vám na sítnici promítat barvy ohně. Uvidíte právě červenou i žlutou barvu. Obě barvy spolu vytvářejí jedinečný celek. Co teprve, když jsou dny zachmuřené a sluníčko je schované za mraky a ani teplota není nic moc. Proto pokud si zvolíte na zahradě rostliny v barvách červené a žluté, můžete se potom kochat letními tóny i v nepříznivých dnech. Jaké si tedy zvolit rostliny, aby vám zazářily právě červenou a žlutou?

Jaro

Již na jaře se mohou objevovat první rostliny v barvách červené nebo žluté. Žlutě kvetou krokusy, které se mohou proklubávat posledními kousky sněhu. Posléze cibuloviny, jako jsou žluté narcisy a červené tulipány, začnou zahradě dodávat teplé zářivé tóny. Vyplatí se je pěstovat mezi půdopokryvnými rostlinami, aby se zachoval barevný efekt po zatáhnutí cibulovin. Stejně tak budou vhodné keře jako zlatice, která kvete krásnými žlutými květy.

Léto

Využijte červené i žluté růže, které jsou královnami mezi květinami. Žlutá vrbina vypadá pěkně. Pokud si vysadíte ptačí zob vejčitolistý, který má krásné listy se žlutým lemováním, uděláte dobře. Rovněž velká škála trvalek je vhodná a červeno žlutá zahrada bude mít ten správný  šmrnc. Vybrat si můžete odrůdy zápleváku, denivky, zavinutky, mnohokvětu, janeby, kokardy nebo krásnoočky. Z letniček budou hrát prim různé druhy aksamitníků. Rovněž měsíčky společně s vlčími máky dodají tu správnou náladu. V pozadí kvetoucí žluté slunečnice mohou být jen třešničkou na dortu. I mezi hlíznatými rostlinami najdete své favority, mohou to být dosny nebo jiřiny. Do míst k sezení nebo na terasy se krásně hodí exotické přenosné rostliny, jako jsou libory, durmany (pozor je jedovatý), trubači, zarděnice nebo štětkovce. Stejně pěkně, ale o trochu jemněji, budou vypadat menší druhy v nádobách. Vsaďte na petunie, muškáty či hledíkovky.

Červeno žlutá zahrada na podzim

Na podzim kvete krásně žlutými květy nižší keř třezalky. Ohnivě zbarvený japonský javor svými listy dodá pocit tepla a síly. Neuděláte vůbec špatně s japonskou červenou trávou nebo novými odrůdami dlužichy krvavé. Listy stromů a keřů se s podzimem krásně zbarvují do žluta i červena.

Odstíny červené a žluté v zahradě přirozeně kontrastují se zelenou. Listy jsou tedy pro ně ideálním a dostačujícím doprovodem. Působení žluté barvy zajímavě zesiluje fialová, zatímco červená vypadá dobře v sousedství sytě modré barvy. Do odstínů žluté i červené můžete ladit i doplňky zahrady, jako jsou lavičky, pergoly, ploty či květináče. Nepřehánějte to, červená opticky prostor zužuje. Na velké rozlehlé zahradě takový barevný prvek bude krásně kontrastovat proti vzdálené terase. Tyto barevné monolity budou lákat k toulkám po vaší krásně červeno žluté zahradě.

28.5.2023 12:12| autor: Šárka Miškovská | zdroj: homebydleni.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist