Cesta k úrodě bez chemie

Zahrada dokáže fungovat jako dokonalý ekosystém. Úplně nejlépe jí ale uděláme, když do ní vrátíme to, co z ní odebraly rostliny. Úrodě na zahradě velmi pomáhá, pokud omezíme používání chemie a umělých hnojiv a sáhneme po využití kompostu a dalších organických prostředků.
1-1100x618.jpg Zdroj: Jaromír Malich

Cesta k úrodě na zahradě vede přes využití zahradních odpadů, nebojte se využit i rostlinný odpad z kuchyně

Úroda na zahradě nebude bez naší pomoci

Úroda na zahradě není jen tak zadarmo. Aby byla zahrada plodná, tedy zelenina i ovoce dávaly vysoký výnos, je zcela nezbytné ji dát to, co přetvoří humus, na který jsou navázány živiny a vláha. Umělá hnojiva jsou vhodná jen pro krátkodobé doplnění živin, avšak organické hnojení jimi v zahradě rozhodně nenahrazujte. Jinak se půda přetvoří v neúrodnou poušť, kde půda je nevzhlednou prachovitou hmotou, na které téměř nic neplodí.

Nezapomeňte, že pro zahradu je důležité, aby na ni byly i stinná místa, kde nedochází k úplnému vysychání půdy. Díky kombinací slunečných a stinných míst zahrada lépe hospodaří s vláhou, Navíc to prospívá malým i větším živočichům, kteří se v létě mohou ochladit a případně i napít, pokud na zahradě najdou i třeba malé jezírko.

Stejně tak i kompost, kam ukládáte nejrůznější zahradní odpad kromě plevelů. Musí být umístěn na stinné místo, protože na slunci rychle vysychá a tím se přirozené procesy přeměny na černé zlato zpomalují. V kompostu působí nejen neviditelné mikroorganismy, ale i žížaly, které jsou indikátorem úrodné půdy, čím jich je v půdě více, tím lépe. Svojí činností totiž nejen, že přetvářejí rostlinný odpad na humus, zároveň ale půdu provzdušňují. Tím zabraňují odplavování vody a živin pryč.

Nebojte se kompostovat všechen odpad ze zahrady. I plevel, ten ale kompostujte odděleně a po jeho přetvoření v kompost jej využijte jako kvalitní podkladovou vrstvu pod trávník. Pokud se chystáte zakládat luční porosty, pak takový kompost využijte klidně jako vrstvu vrchní, hustě rostoucí luční druhy plevel vytlačí.

Velkou neznámou je listí ořešáku. Všechna doporučení, která objevíte na internetu, vás budou od jeho kompostování odrazovat. Ale pokud jej přejedete pomocí sekačky, tím tedy nadrtíte nadrobno a ve slabé vrstvě proložíte do kompostu, nic se nestane. Proces přeměny zahradního odpadu na úrodný kompost tak nezpomalí. A pokud přeci jen, tak velmi nevýrazně.

Přírodní hnojivo dopomůže k úrodné zahradě

Minimálně jednou ročně kompost přeházejte. Díky tomu dojde k jeho promíchání, provzdušnění a aktivaci procesů v něm, čímž se tlení urychlí. A pokud požadujete něco extra pro hnojení, kromě kompostu zvýšíte výnos také jíchou z kopřiv. Tu vyrobíte tak, že listy z kopřiv naložíte do vody na dobu 14 dní, roztok vykvasí a po vykvašení se aplikuje jako skvělé přírodní hnojivo. Pozor na koncentraci, pro zálivku zeleniny použijte minimálně v poměru 1:10, pro pravidelnou zálivku až 1:50. Toto přírodní hnojivo je bohaté na dusík, fosfor a draslík a v zálivce perfektně nahradí například klasické granulované hnojivo typu NPK.

4.5.2023 1:34| autor: Jaromír Malich | zdroj: Receptář prima nápadů (rubrika Zahrádkářská poradna)

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist