Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!
shutterstock_2235622539-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Na odzimování chalupy zvolte teplý slunečný den, který vám pomůže vyhnat z chalupy a textilií zatuchlinu. Ale než se vrhnete na úklid, zjistěte, jak chata zimní období přečkala a jaké vás čekají opravy. Zkontrolujte stav oken, dveří a střechy. Pod náporem sněhu mohly škodu utrpět i okapy. Jestliže už k sobě nedoléhají rámy oken, provizorně je utěsněte samoizolační páskou.

Nejen studna a komín chtějí zvláštní péči

Nezapomeňte nechat prohlédnout komíny a kamna. Jednou ročně má každý majitel nemovitosti povinnost nechat prohlédnout spalinové cesty a spotřebiče paliv.  Pro majitele sezonně obývaných stavení, je výhodnější nechat si je vyčistit na jaře. Předejdete tak riziku vznícení sazí. Revize komína je důležitá i kvůli pojištění nemovitosti, delší životnosti komína nebo vyšší účinnosti vytápění. Dům důkladně vyvětrejte a pak vytopte, abyste vyhnali nahromaděnou vlhkost a zatuchlinu.

Nezapomínejte na studnu.  Při první návštěvě chaty zkontrolujte její zakrytí nebo případná poškození. Pokud se chcete ujistit o pitnosti vody ze studny, odeberte vzorky a nechte je analyzovat hygienickou stanicí. V každém případě studnu vydezinfikujte, například savem. Vodu pijte, až odtočíte tolik vody, že ztratí charakteristický chlorový zápach.

Než pustíte vodu do objektu, pro jistotu obhlédněte trubky kvůli případnému poškození mrazem. Vyčistěte i odpady a sifony zabezpečené proti zamrznutí s pomocí soli.

Jarní úklid nejen z estetických důvodů

Dlouho nevytápěný, promrzlý dům se po dobu vaší nepřítomnosti mohl stát domovem různých plísní a hub. Prohlédněte kouty, stěny, a to především za nábytkem, zda na nich nebují plíseň. Ta mohla poškodit i elektroinstalaci, vyzkoušejte proto všechny vypínače. Dřevěné trámy zase mohly napadnout dřevokazné houby, nezapomeňte proto na inspekci podkroví. To bývá často opomíjené, přestože jsou trámy a konstrukce zásadní pro statiku celého stavení. Na půdě navíc mohli přes zimu najít úkryt myši nebo jiní škůdci.

V každém případě vydezinfikujte kuchyňskou linku, lednici, podlahy, koupelnu a toaletu. Vyperte pokrývky, povlečení, záclony, ubrusy, prostírání, potahy, přehozy a další látky v interiéru. Matrace a koberce vyvětrejte a vyprašte.

Bude to náročný víkend, ale při příští návštěvě si už opravdu odpočinete.

 

9.2.2023 8:00| autor: redakce | zdroj: Briggs&Stratton, Hornbach, Stuhl

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist