Chaty a zahradní domky – chtěli byste je také?

Chatky a zahradní domky jsou jednoznačně uzpůsobeny účelu a ekonomickým možnostem. Jejich konstrukce je většinou jednoduchá, rámová a opláštěná velkoplošným materiálem. Podle záměru použití mohou být všechny typy konstrukčních systémů domků buď zateplené anebo nikoli. Dnešní trh nabízí opravdu široký sortiment pro výběr prefabrikovaných chatek a zahradních domků.
shutterstock_131937623-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Nosnou stěnu srubové chaty tvoří vodorovně na sebe kladené trámy anebo tenčí fošny. Tyto plochy jsou navzájem spojeny drážkou a perem, vloženým perem anebo ozubeným spojem. Srubové stavby jsou sestavovány až přímo na místě na zděné základy. Pokud jsou zateplovány, tepelná izolace se umisťuje dovnitř objektu. Protože dřevo bobtná a sesychá, dochází k jeho objemovým změnám. Problém nastává v případě kombinování srubových stěn a dřevěného sloupu. Dřevěný prvek v podélném směru totiž sesychá a bobtná podstatně méně než ve směru kolmém na vlákna. Jednoznačně nutné je v tomto případě, opatřit tedy patku sloupu rektifikací.

Chatky z rámových konstrukcí jsou obdobou systému panelového.  Na konkrétním místě pro chatku určeném se vystaví pro objekt rám, a na ten se pak aplikuje opláštění. Rám je tedy opláštěn deskovým materiálem, který celkově stavbě zajišťuje prostorové ztužení. Na opláštění jsou pro tento typ chatek vhodné dřevotřískové desky anebo cementové desky. Sádrokartonové desky lze využít pouze k vnitřnímu opláštění stavby. Parotěsnou vrstvu zde vkládáme na vnitřní líc tepelné izolace. Chata se zateplí tepelnou izolací vloženou mezi dřevěné sloupky rámu.

Hrázděná konstrukce je méně používaný konstrukční systém pro výstavbu chatek. Nosnou konstrukci zde tvoří sloupky se šikmým vyztužením, vzpěry a překlady.  Nejčastěji bývají mezery vyplňovány cihlovým zdivem, avšak dřevěná konstrukce je stále viditelná a dodává tak stavbě celkový typický charakter.

Velmi rychlou stavbu zahradní chatky nebo domku představuje panelová konstrukce z předem připravených dílců. Základem takového dílce je konstrukční rám, opláštěný palubkami anebo plošným materiálem, kde základ tvoří dřevo. Panely jsou skvělé v tom, že jsou již vyráběny například včetně parozábrany anebo již včetně tepelné izolace. Je třeba však počítat s tím, že při použití panelových konstrukcí se jedná o využití stavebního materiálu s nízkou tvarovou flexibilitou a takřka s nemožností vytvoření atypických nestandardních řešení. Stavba z panelových konstrukcí sice probíhá na předem vytvořeném základovém prahu z  impregnovaného řeziva, je však nutné myslet na pronikání vlhkosti z betonu do dřeva. Pro tyto účely se je nutné vložit dostatečnou izolaci.

Další informace o chatkách a zahradních domcích naleznete v našem článku: Zahradní domek pro okrasu i užitek.

Text: Zuzana Bohdalová

3.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist