Chcete netradiční rostlinu do závěsného koše? Vsaďte na štírovník!

Letniček, které krásně kvetou, je celá řada, dá se z nich dobře vybírat. O něco méně je těch, které jsou okrasné listem i květem. A právě k takovým se řadí štírovník. Pojďme se s touto půvabnou a zároveň méně často využívanou rostlinou blíže seznámit.

Ohňová květina z Tenerife

Fire flower čili ohňová květina, tak se říká štírovníku, který má opravdu vzhled květiny, která plazíc se po zemi jako by hořela. Lothus maculatus a Lotus berthelotii jsou dvě známé variety štírovníků, z nichž obě se dají dobře využít jako ozdobné letničky do závěsných košů. Jedná se o endemické květiny na Tenerife.

Tvar rostlin a barva květů

U nás známe štírovníky jako převisle rostoucí letničky s výhony o délce 70–100 cm. Jejich listy jsou stříbrně ojíněné a mají jehlicový tvar. Květy žluté a oranžové barvy mají člunkovitý tvar. Lothus berthelotii kvete červeně.

Jakmile štírovníky nasadí na květy, potřebují chladné období. Bez výrazného ochlazení v horkém létě přestávají kvést.

Jak štírovníky správně pěstovat

Štírovníkům dopřejeme kyselou humózní půdu a v ní dostatek železa. Ideální je použít pro jejich výsadbu zeminu vhodnou pro petúnie. Protože štírovníky nesnášejí přeschnutí substrátu, je nutná jejich pravidelná zálivka. Vysazení do závěsného koše dá vyniknout jejich zajímavým listům i květům, navíc je to pro ně ideální místo, neboť dobře snáší i větrná stanoviště. Štírovníky se dobře množí řízkováním.

Štírovníky lze i přezimovat

Přijde-li vám na konci sezony líto rozloučit se s těmito květinami, můžete je zkusit přezimovat. Za tímto účelem zvolíme světlou místnost s teplotou okolo 10 °C. Před přezimováním je důležité zkrátit délku výhonů na 10 cm. I v průběhu zimy provádíme občasnou zálivku. Pokud přezimované rostliny prodělají v období klidu chladovou periodu, v následné sezoně pak bohatěji pokvetou.

Vzhledem k tomu, že štírovníky jsou okrasné jak listem, tak květem, uplatní se nejen při výsadbě v závěsných koších, ale i jako rostliny pro sesazované kombinace v okenních a balkonových truhlících.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

22.6.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist