Chcete pěstovat banánovník? Poradíme vám jak!

Banánovníky, přestože vzhledem mohou připomínat stromy, jsou tropické byliny, jejichž domovem je jihovýchodní Asie. V přírodě dorůstají až do výšky deseti metrů, ale i v domovních podmínkách mohou dorůst úctyhodných až několikametrových výšek. Následující doporučení pro jejich efektivní pěstování jsou platná zejména pro zakrslý banánovník (Musa velutina), banánovník růžový (Musa ornata) a banánovník Dwarf Cavendish (Musa Acuminata).
bananovnik-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Všechny druhy banánovníků v naší nabídce se hodí pro pěstování v interiéru. Pěstují se na teplém stanovišti, ve sklenících a v zimních zahradách nebo kdekoliv při pokojových teplotách. V období vegetačního klidu vyžadují teplotu okolo 6 ºC.

Zakrslý banánovník dorůstá do výšky jednoho metru a hodí se proto i do podmínek, kde by banánovníky klasických rozměrů zabíraly příliš místa. Nevelkých rozměrů dosahuje také banánovník Dwarf Cavendish, u tohoto druhu banánovníku lze sklízet i vlastní plody. Hlavní okrasou banánovníku jsou však především jeho velmi dlouhé a široké listy. Banány, které rostou ve velkých trsech, plodí jen banánovníky ve své domovině.

Semena většiny banánovníků klíčí poměrně dlouhou dobu: 3 až 6 měsíců. Před výsevem je vhodné namočit semena na 48 hodin do vlažné vody, kterou je doporučováno během máčení několikrát vyměnit. Semena poté umístíme do propustného substrátu, do kterého je zahrneme do hloubky asi 2 cm; můžeme je ale také nechat naklíčit např. ve vatě.

Banánovník kromě dostatku místa potřebuje také dostatek rozptýleného světla. Přímé sluneční světlo nemá rád, proto budeme-li rostlinu v létě dávat ven na terasu či balkon, spíše než na slunečné místo ji raději umístíme do stinného místa a zároveň na závětrnou stranu, u rostlin nechráněných před větrem totiž dochází k potrhání listů. V tomto období bychom měli banánovníky také v dostatečné míře zalévat, jako u mnohých dalších pokojových květin je vhodné použít odstátou vodou pokojové teploty. V zimě zaléváme v menší míře, substrát můžeme nechat krátkodobě i vyschnout. U přelitých rostlin dochází ke zhnědnutí a opadávání listů.

Na substrát není banánovník náročná rostlina, pokud možno by se měl ale používat substrát lehký a dobře propustný. Rostlinu přesazujeme, pokud kořeny prorostou květináč. Jestliže se jedná o dospělé rostliny postačí, když ji přesadíme jednou za dva až tři roky. Kořenový systém je sice poměrně velký a potřebuje dostatek prostoru, ale v kratším intervalu přesazování by rostlina neměla možnost dostatečně zakořenit.

V letním období banánovníku prospívá pravidelné hnojení. Doporučuje se použít tekuté hnojivo určené pro pokojové rostliny a interval cca 14 dnů, v zimě, pokud vůbec, přihnojujeme banánovník nejvýše jednou za měsíc stejným typem hnojiva. Častějším hnojením bychom mohli rostlinu poškodit.V našich podmínkách mohou banánovník ohrozit nejčastěji houbové choroby a ze škůdců pak hlavně svilušky, třásněnky případně červci. Napadení od svilušek je reálné zejména u rostlin pěstovaných na tmavém a příliš teplém stanovišti.

Banánovník je velmi zajímavá exotická rostlina. Rod banánovníků sice zahrnuje velké množství jednotlivých druhů a odrůd, ale k pěstování v bytech se jich hodí jen několik. Jedná se o druhy s nízkým vzrůstem. Nejčastěji pěstovaným a nenáročným je již v úvodu zmíněný Dwarf Cavendish s celkovou výškou do sto osmdesáti centimetrů.

Zuzana Bednárová

 

12.10.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist