Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?

V dnešní uspěchané době si zvláště ceníme chvilek, kdy se můžeme v klidu posadit na pohodlnou lavičku nebo do houpací sítě pod korunami stromů na vlastní zahradě. Ovšem i tvorba těchto odpočinkových zahrad má svá pravidla. Věděli jste, že i lavičku je třeba umístit správným způsobem, abyste se na ní cítili pohodlně a bezpečně?

Odpočinek pro každého představuje trochu něco jiného. Zatímco pro mnohé je lákavá představa relaxu u bazénu, druzí si odpočinou při hrách s dětmi. V každém případě by i vaše zahrada měla nějaký ten odpočinek poskytovat. Tvorba odpočinkových míst má ovšem svá pravidla, jedině při jejich splnění se budete na své zahradě cítit příjemně.

Aktivní odpočinek

Pro ty, co mají „sedavé“ zaměstnání, bývá odpočinek na zahradě spojen většinou s některou z aktivit, které zelená oáza nabízí.

Pokud si rádi zasportujete s míčem se svými dětmi, pak pro vás bude hlavním centrem dění sportovní trávník. Ten by měl být pokud možno co největší a neměl by být ohraničen trnitými keři nebo silnými alergeny. Dejte raději přednost trávníku sportovnímu, který se skládá z druhů trav odolných sešlapu.

Aktivní odpočinek ovšem umožňují i zeleninové záhony, ve kterých si odpočinete při běžné rutinní údržbě. Nemusíte to rozhodně přehánět s jejich velikostí nebo množstvím, relax a dobrý pocit z vlastní sklizně přinesou i záhony o velikosti několika málo metrů čtverečních.

Odpočinek v klidu a soukromí

Klid a soukromí jsou pojmy, které bývají poněkud cizí v městském prostředí. Stále se zvyšující ceny pozemků totiž automaticky regulují plochy parcel, které už tak vychází cenově velice nepřijatelně.

Na malém pozemku je ovšem mnohem těžší dosáhnout jakéhokoli klidu nebo soukromí, zvláště pokud jsou okolní parcely podobně malé. Pokud si chcete odpočinout v soukromí, umístěte posezení na co nejklidnější místo na zahradě. Soukromí lze dosáhnout výsadbou živého plotu nebo širokokorunného stromu, který vám bude v létě navíc příjemně stínit.

Pokud budete odpočívat na lavičce, berte v úvahu, že každé posezení by mělo mít „krytá záda“, abyste se zde cítili dobře. Dosáhnete toho tak, že budete posezení orientovat zadní částí ke stěně nebo k výsadbě rostlin, takže budete mít i pěkný výhled do zahrady.

Relax u vody

Voda do zahrady jednoznačně patří. Zvlhčuje vzduch, dodává zahradě příjemnou atmosféru a navíc umožňuje i příjemný odpočinek nebo aktivní pohyb.

V posledních letech jsou stále více oblíbená koupací jezírka, která umožňují koupání v chemicky neupravené vodě. O čistotu vody se zde většinou stará jezírková technologie, která se skládá z několikastupňové filtrace. Stejně tak by zde měly být vysazeny i rostliny, které jezírko ozelení a svými kořeny odčerpají přebytečné živiny z vody. Jezírko by mělo být na slunném stanovišti, abyste si ho užili co nejdelší dobu.

Pokud vlastníte klasický zahradní bazén, máte možnost vodu čistit pomocí klasické bazénové chemie nebo můžete využít i ekologicky nezávadné prostředky, které jsou vhodné i pro alergiky.

Hra barev

Na kvalitu odpočinku na zahradě mají nemalý vliv také barvy. Ty vnímají zvláště citliví jedinci. Zatímco teplé barvy v podání červené, oranžové a žluté působí optimisticky a hravě, barvy studené mohou vyvolat nostalgii a pocit smutku. Přesto právě studené barvy umožňují mnohem kvalitnější odpočinek, protože uklidňují oči.

Odpočinku naopak příliš nesvědčí barevné kontrasty v podobě žluté a červené, které působí poměrně chaoticky.

Odpočinek plný vůně

Bylo dokázáno, že vůně plní v životě člověka důležitou funkci. Zvláště při odpočinku mohou vyvolat různé nálady a ve finále se také podepisují na jeho kvalitě. Takovou přírodní aromaterapii si můžete vytvořit na své zahradě i vy sami.

Skvěle si odpočinete třeba na drnové lavičce osázené bylinkami. Mnohdy stačí na stůl postavit i jediný květináč s bylinkami a máte o příjemný zážitek postaráno.

Velmi příjemné pocity vyvolává také vůně růží. S levandulí to ovšem příliš nepřehánějte. V malém množství je levandulová vůně velmi příjemná, ale ve velkém může zvláště u citlivých jedinců vyvolat pocit nevolnosti či bolest hlavy.

Prožitek vůně záleží na každém z nás, a co je příjemné pro jednoho, bude možná nepřijatelné pro druhé. Vyvarujte se v blízkosti posezení výrazných vůní, které se navzájem ovlivňují, mnohdy postačí i jediný aromatický druh rostliny, není třeba do záhonu vysazovat pouze vonné druhy, navzájem by se vůně ovlivňovaly.

Foto a text: Lucie Peukertová

7.12.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist