Chelsea Garden a květinové výstavy – cestujte za krásou

V Anglii se vše kolem zahrad a zahradnictví a také pěstování těší dlouhodobě všeobecné velké oblibě. Zahradničení zde má svou dlouholetou oblibu a nejrůznější zahradní výstavy a zahrady samotné mají vždy velkou návštěvnost.
shutterstock_563777509-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Rok co rok je možné tuto skutečnost spatřit na vlastní oči, a to například na výstavě Chelsea Flower Show, která se pravidelně koná pod záštitou The Royal Horticultural Society. Obvyklá situace je, že vstupenky na tuto výstavu jsou vyprodané již několik týdnů před začátkem výstavy.

V podobě soutěžních zahrad se tu představují nejrůznější firmy, prezentují se nové trendy v zahradnictví a také v zahradním designu, vystavují se zde nově vyšlechtěné kultivary rostlin, ale i ty již dávno osvědčené.

Podle návrhu designérů se soutěžní zahrady začínají budovat již tři týdny před začátkem výstavy. Za finanční účasti nejrůznějších sponzorů vznikne takto velké množství ukázkových zahrad, které jsou ještě v prvních dnech před vstupem veřejnosti na výstavu zhodnoceny, a závěrem je vyhlášena nejúspěšnější expozice. Po předání medailí těm nejúspěšnějším vystavovatelům se otevřou brány zahrad i široké veřejnosti.

Jistě, že je těžké rozhodnout, která z těch nádherných expozic má získat prvenství a ne vždy se musí názor odborníků shodovat s názorem veřejnosti, ale pro návštěvníky není až tak důležité rozhodnutí poroty, jako to, že mají možnost zhlédnout všechny tyto s velkou pečlivostí připravené zahrady, které přinášejí mnohým pěstitelům tolik inspirace, nápadů a samozřejmě i radosti z toho, jako krásu zde mohou na každém kroku spatřit.

Porota hodnotí jak mistrné prostorové rozvržení zahrad, tak barevnou harmonii v kombinaci rostlin a rovněž co nejzdařilejší výběr rostlin. V neposlední řadě zde svou roli sehrává i hra kontrastů a také to, zda je zahrada rozvržena nejen plošně, ale i do výšky. Zahrady jsou zde nazvrženy tak, aby jimi návštěvníci mohli procházet a zkoumat jednotlivé využité prvky výsadby, aby se mohli z blízka kochat nádherou vysazených květů a zahradních kompozic.

Výstavy v londýnské Chelsea čtvrti se pořádají již od roku 1913, takže v letošním roce se zde konala již stá jubilejní výstava. Vstupenky do zahrad je možné si objednat i po telefonu nebo online. Zahrady jsou otevřeny pro veřejnost od 8 do 20 hodin a dostanete se k nim metrem i městským autobusem.

Text: Zuzana Bohdalová

25.9.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist