Zahrada > Zvířata na zahradě > Chlupáči na zahradě – jejich potěšení, vaše zodpovědnost
Chlupáči na zahradě – jejich potěšení, vaše zodpovědnost
Domácí mazlíčci na zahradě musí být v bezpečí
Domácí mazlíčci na zahradě mají prostor ke hrám a aktivitám, které ani v sebevětším bytě nebo domě mít nebudou. Mohou tu ale na ně číhat nebezpečí a nástrahy, před nimiž je musíte ochránit. Ušetříte si tím starosti i vy sami, protože jistě nechcete, aby se vašim chlupáčům něco stalo, případně aby se ztratili ve zrádné „divočině“ ve světě za plotem. Mimochodem, ten by měl být pevný a bez mezer, kterými mohou zvířata utéci. Také se mohou zvnějšku dostat na váš pozemek nežádoucí predátoři, kteří budou ohrožovat třeba morčata nebo domácí králíčky.
Nejčastěji se na zahradě pohybují velcí i malí psi. Počítejte s tím, že většina psů si občas chce „zahrát na zahradníky“, takže se budou snažit vyhrabávat nory v záhonech nebo vytahávat rostlinky ven. Týká se to hlavně spousty velkých plemen a pak také malých teriérů, protože mnozí z nich jsou původně šlechtěni jako norníci, takže jen těžko odolají podobným aktivitám. Proto je vhodné mít oddělené záhony s květinami, zeleninou a drobným ovocem. Vyplatí se i výcvik od štěněte, kdy učíte malého chlupáče postupně si zvykat na to, co se na zahradě smí a co není žádoucí. Nicméně se raději vzdejte myšlenek třeba na skalku jako ze zahradnického magazínu nebo ji rovnou vybudujte v části zahrady, kam nebudou mít psi přístup.
Pozor na jedovaté krásky
Kočky jsou sice z pohledu zahrádkáře disciplinovanější, ale zase rády okusují nejrůznější traviny a květiny, takže myslete na to, aby se v jejich okolí nevyskytovaly jedovaté druhy. Otrava je ostatně potenciálním nebezpečím i pro psy, morčata a králíky. Oněch jedovatých rostlin není vůbec málo. Konvalinky, oleandry, azalky, rododendrony, tisy nebo náprstníky způsobují zvířatům kardiovaskulární problémy, rebarbora a jetel zase ohrožují jejich ledviny. Ledvinové selhání hrozí i kočičkám, které zkoušejí ochutnat některé druhy lilií. Vysoce toxický je také štědřenec odvislý (zlatý déšť) často používaný v živých plotech. A krásné hortenzie obsahují kyanovodík, jehož větší množství je pro zvířata smrtelně nebezpečné.
Teplejší jarní týdny a letní měsíce jsou oblíbenou dobou, kdy lze dopřát „venčení“ i doma chovaným morčatům, králíčkům a želvičkám. Nejbezpečnější variantou je ponechat venku ve speciálním výběhu, nejlépe krytém i svrchu, do něhož se nedostanou psi a kočky, případně drobné divoké šelmy jako kuny nebo lasičky či lišky. Vyhnete se tak i tomu, že budete například želvy neustále někde hledat v hustém podrostu, případně budete dětem vysvětlovat, že jejich oblíbený želví kamarád se určitě sám vrátí.
Na co ještě dbát
Domácí mazlíčci na zahradě potřebují kontrolu i při mnoha aktivitách, které se ve venkovním prostoru odehrávají. Během grilování nebo opékání buřtů dbejte, aby se nepohybovali příliš blízko otevřenému ohni a aby si nepochutnávali na zbytcích grilovaného masa a hlavně kostí. Při sekání trávy je zvláště pro kočky a pro teriéry neodolatelnou hračkou šňůra od sekačky připojené do proudu. Chlupáči nejsou těmi správnými parťáky ani pro činnosti jako natírání plotu a impregnace dřeva, kdy se mohou nadýchat toxických látek.
Na domácí mazlíčky na zahradě myslete i při používání hnojiv a postřiků. Ani takové přírodní prostředky jako kompost nebo chlévská mrva nejsou pro ně tím pravým, protože budou po požití ve zvířecím trávicím traktu kvasit a způsobí nepříjemné trávicí obtíže. Běžné mulčovací směsi zase obsahují theobromin, což je pro psy vysoce toxická látka: naštěstí lze sehnat mulče přírodní, které jsou pro zvířata neškodné.
Někdy si potenciální nebezpečí člověk ani neuvědomí. Venkovní jezírko plné leknínů sice neohrožuje většinu psích plemen, ale malá a miniaturní plemena do něj mohou spadnout a zamotat se do rostlin, což platí i o kočkách. Bazény s chemicky ošetřenou vodou nejsou určitě vhodné k tomu, aby z nich chodili psi a kočky během horkých dní pít. Většina psů ovšem vodu miluje, takže jim na zahradu raději dejte klasickou vaničku, kde se budou nadšeně osvěžovat i větší plemena.