Choisie: Voňavá kráska z Mexika

Choisye ternata (česky choisie) je keř původem z Mexika. Vyznačuje se větším vzrůstem a bohatým, příjemně vonícím květenstvím. Vzhledem k tomu, že se nejedná o plně mrazuvzdornou rostlinu, pěstuje se u nás jako kbelíková čili přenosná rostlina. Lidově je choisie označována jako mexický pomerančovník. Její květy jsou nejen překrásné, ale i voňavé, což přispívá stejně tak jako světle zelené lesklé listy k její atraktivitě.

Rostlina pochází z Mexika. Intenzivně, avšak zároveň příjemně vonící květy jsou bílé a v průměru 3 cm velké. Na rostlině se objeví obvykle v květnu nebo červnu v chomáčích na koncích výhonů. Listy tohoto keře jsou dlanité tří až pětičetné s velikostí okolo 5 cm. Mají svěže zelenou barvu a dekorativní vzhled.

Keře se velmi dobře větví, ale vzhledem k tomu, že jsou mrazuvzdorné pouze do –5 °C, pěstují se v našem zeměpisném pásmu pouze jako přenosné rostliny. Plody této rostliny zdaleka nedosahují velikosti pomerančů, jak by se podle lidového označení rostliny mohlo zdát. Naopak, jsou naprosto miniaturní a nevýznamné.

Pěstební podmínky

Choisie mají v oblibě kyselou půdu a světlé stanoviště, nikoli však jižně orientované. Neměly by být umisťovány do stínu, neboť tam špatně větví. Jsou-li keře pěstovány správným způsobem, vytvoří časem rostlinu robustní stavby. Po květu obvykle pod květenstvím vznikají postranní výhonky.

Jakmile rostlina nebo výhony příliš přerostou, je doporučováno provést zpětný řez. Ten se provádí až do starého dřeva.

Ve vinařských oblastech je možné pěstovat za předpokladu určité zimní ochrany choisie celoročně venku. Hlavně je třeba chránit rostlinám vrcholové výhonky, neboť zatížené mokrým sněhem se hodně lámou.

Přezimování hrnkových rostlin

Pěstujeme-li choisie jako nádobové rostliny, počítáme s tím, že snesou spíše chlad, ale musí mít dostatek světla. Jestliže je přezimujeme v teplých prostorách, budou pravděpodobně vyžadovat zpětný řez. Rostliny běžně odolávají mrazu do – 5 °C. Jedná se o kosmopolitní rostlinu, kterou najdeme v různých koutech světa.

Možný výskyt chorob a škůdců

Zhlediska zdraví jsou choisie spolehlivými rostlinami, u nichž se napadení škůdci téměř nevyskytuje, snad vyjma občasného výskytu mšic. Z důvodu nedostatku železa a přebytku vápníku se mohou na jaře u rostlin objevovat nažloutlé listy s příznaky chlorózy. Proto nezapomínáme na pěstování v kyselé zemině a na ošetření vhodným přípravkem proti chloróze.

Setkat se můžeme i s kříženci Choisya ternata x CH. arizonica ‚Aztec Pearl‘. Mají velmi podobné květy, ale na rozdíl od původního druhu mnohem užší listy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

7.11.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist