Chryzantéma, kráska podzimu

Díky této květině se prodlužuje pestré období našich zahrad i bohatě kvetoucí výzdoba podzimních truhlíků a květináčů na terasách. Slouží i jako pestrá pokojová dekorace v květináčích i ve vázách. Listopadka neboli chryzantéma je zkrátka symbolem barevného podzimu.
shutterstock_1226484712-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Původní domov mají chryzantémy v Číně jako většinou žlutě kvetoucí luční rostliny s jednoduchým kopretinovým úborem. Pro svou odolnost, ale také pro využití v tradiční čínské medicíně zde byly symbolem síly. Do Evropy doputovaly chryzantémy přes Japonsko teprve v 17. století, rychle se však staly oblíbenou rostlinou šlechtitelů, kteří pro nás vypěstovali všechny ty nádherné barvy (kromě modré jsou v nabídce všechny), velikosti a tvary květů, jak je známe dnes.

Listopadky na podzimní zahradě

Existují druhy mrazuvzdorné a skleníkové. Ty první se hodí báječně pro naše zahrady, nasazují totiž poupata teprve když se zkrátí den, takže rozkvétají v říjnu a kvetou až do listopadu, kdy už na zahradě nic tak barevného nenajdete. Květům prospívá podzimní sluníčko, vysazujte tedy chryzantémy tam, kam jeho paprsky dosáhnou. Půdu potřebují dobře prohnojenou, propustnou. Chraňte je před nadměrnou vlhkostí, snadno podléhají hnilobě. Na zimu je tedy po odkvětu ochraňte tak, aby na jaře tající sníh nepřemokřil půdu. Šikovná je stříška z chvojí. Vybírat můžete z odrůd s jednoduchými květy – růžová Isabellarosa nebo vznosná až metr vysoká oranžová Rytoch, poloplnými – bronzová Goldmarianne nebo hnědá Vrenelli i plnými – třeba nádherná bílá Schneewolke. Většina zahradních odrůd kvete na vysokých stoncích, jsou tedy ideální i k řezu. Drobnokvěté s četnými kvítky na jednom stonku vyniknou ve váze v kombinaci se zelným doplňkem, velkokvěté s jediným výrazným květem na dlouhém stonku si zaslouží dekorovat vázu samostatně, ať už v pestré skupině nebo jako jediný květ ve štíhlé vysoké váze.

Nízké keříky v květináčích

Nabídka zahradnictví hýří na podzim chryzantémami v květináčích. Jsou to odrůdy vyšlechtěné asi jako 30-40 cm vysoké hustě větvené keříky. Bohužel nejsou určené k dlouhodobému pěstování, jsou prostě jednorázovou dekorací na terasu nebo do pokoje. Jen málokdy se podaří rostlinu udržet po odkvětu v chladné místnosti při minimální zálivce olistěnou, takže přežije do dalšího roku. Pokus s přesazením do zahrady také většinou selhává, jde totiž zpravidla o odrůdy, které nejsou plně mrazuvzdorné. Potěšte se tedy několik týdnů se záplavou mnoha drobných kvítků nebo několika velikých plných velkých barevných koulí a věnujte jim přiměřenou péči. Nejlépe se jim daří na osluněném místě při teplotě do 20 °C. Při vyšších teplotách začnou listy brzy usychat, větší zálivka nepomůže, naopak rostlinu umoří. Zalévejte dvakrát až třikrát týdně, nenechte květináč stát ve vodě. Hnojení je vzhledem ke krátkému životu chryzantémy v nádobách bezpředmětné, dostanou dostatek živin s půdou od pěstitele. Kupujte kompaktní keříky, které nevytahují výhony příliš rozvětveně a vysoko – to je známka, že neměly dostatek světla a brzy začnou vadnout.

TIP

Chryzantéma ve váze

Zbavte se předsudku, že chryzantémy jsou hřbitovní květiny. Dekorace ve váze je z nich nádherná. Velkou výhodou je i to, že když koupíte u dobré květinářky chryzantémy čerstvé, což poznáte podle toho, že mají zdravé neuvadlé lístky, vydrží vám v pokoji tři i čtyři týdny. Stačí jim odrhnout listy, aby se voda nekalila, vodu pak nemusíte vyměňovat, stačí ji jen doplňovat, tak dekorace vydrží skutečně dlouho.

Text: Gabriela Koulová

6.10.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist