Chyby při zakládání malých zahrad

V současné explozi příměstské výstavby nebývá jednoduché objevit pozemek s větší zahradou. Důvody pro volbu malé zahrady jsou pro mnohé z nás ale i ekonomické a  praktické. Logicky by malá zahrada měla znamenat méně práce. Je však třeba ji zakládat s uvážením a zbytečnou práci si nevytvářet.

Chyby při zakládání malých zahrad
Chyby při zakládání malých zahrad (Zdroj: shutterstock.com)
 

Prvním krokem je vždy plánování

Právě jste se nastěhovali a je před vámi vysilující, ale jedno z nejhezčích období – zařizování. Zahrada je jako nepopsaný list a je jen na vaší fantazii, jak ji vytvoříte. Abyste se vyvarovali překombinovanému výsledku, měla by být prvním krokem volba toho pravého zahradního stylu. Podle něj se bude odvíjet výběr rostlin, a tedy i případná úprava zeminy.

Současně si zjistěte specifikace své zahrady – na jakou světovou stranu je která část orientována a kudy tedy budou putovat sluneční paprsky. Dále je třeba se seznámit s kvalitou půdy a případně i hladinou spodní vody.

Zvažte, jaké funkce má zahrada pro vaši rodinu plnit, a podle toho si rozplánujte její zóny. Především byste měli na pozemku určit místo, kde budete nejraději odpočívat a nabývat nových sil. Jestli si relaxaci dokážete nejlépe představit na houpací lavici či v zahaleném altánu, je na vašem uvážení. Máte-li či plánujete-li potomky, měla by zahrada nabízet prostor pro jejich zábavné aktivity. A není nutné dětem stavět naddimenzované prolézačky a přestavět tak celou zahradu na jednu obrovskou pirátskou loď. Samozřejmě bude zahrada zaplněna zónami podle potřeb jejích obyvatel, zvažte tedy, co právě vy budete na zahradě chtít mít – užitkovou zónu (záhonky, malý skleník, kompostér), prostor pro posezení a úložnou zónu (nemáte-li sklep a garáž je tak akorát velká pro auto a kola, oceníte domek pro zahradní nářadí).

Vyvarujte se prvků, které zahradu ještě více opticky zmenšují. Cestičky nemusí protínat prostor skrz naskrz a je vhodné je plánovat jen v místech, kde byste si častým chozením skutečně ničili trávník či záhonky. Ideální alternativou pro kompaktní cesty jsou jednotlivé nášlapné kameny, které vám nebudou překážet při sekání trávy.

Nepřehánějte to ani s oddělením zahrady od sousedových pohledů. Spíše než několikařadým masám keřů a stromků dejte přednost menšímu počtu vhodně zvolených druhů dřevin.

Chyby při zakládání malých zahrad
Chyby při zakládání malých zahrad (Zdroj: shutterstock.com)

Zahrada u domu není botanická

Poměrně riskantní je při zakládání zahrady jít rovnou do zahradnictví, aniž byste si předem utvořili představu, jak by zahrada měla výsledně vypadat a které rostliny budete volit. Všechny rostliny jsou krásné, tím spíše, když kvetou, ale ne všechny musíte mít na zahradě. I s ohledem na následnou péči volte raději méně druhů rostlin a ty zajímavě střídejte a kombinujte.

O rostlinách si zjistěte dostatek informací – jaká bude její maximální výška, roste vzpřímeně či do výšky, přezimuje, jakou péči potřebuje, v jakých podmínkách roste? Máte-li děti či čtyřnohé kamarády, bude vás zajímat, zda je rostlina jedovatá a posetá trny. Rostliny atypické pro naše podnební klima při volné výsadbě raději nevybírejte, případně je využijte jako zajímavé solitéry. Kupříkladu nádherně kvetoucí syrský ibišek v našich zahradách zvládne i přezimovat, středoevropské kontinentální klima mu však nenabízí dostatečné podmínky pro růst a k zakrytí plotů se vám hodit nebude.

Při plánování výsadby si dejte pozor na invazivně rostoucí druhy. Břečťan je pohledná popínavka vhodná na překrytí různých koutů, svou rychlostí růstu a masivností by vás však mohla nemile překvapit. Stejně tak půdokryvné rostlinky (mateřídouška) dokáží přidělat práci, když se nekontrolovatelně prorůstají venkovní dlažbou. Skutečně nepříjemným společníkem mohou být neplánovaně traviny – přestože se budete v zahradnictví probírat drobounkými ostřicemi, kostřavami či ozdobnicemi, věřte, že již následující sezonu budou zasazené rostlinky trojnásobné a budou se stále rozrůstat.

Chyby při zakládání malých zahrad
Chyby při zakládání malých zahrad (Zdroj: shutterstock.com)

Obecně platí

Pro všechny mladé rostlinky k výsadbě obecně platí – věnujte jim dostatek prostoru pro růst. Snadné to není, ale snažte se představit rostliny v jejich konečné výšce a šířce a podle toho je v zahradě rozmístěte. Pomocníkem vám může být provázek, s jehož pomocí si doporučené rozmezí mezi jednotlivými kusy odměříte.
V malých zahradách je dobré si dát pozor zejména na výsadbu stromů. Představte si, jak strom ovlivní zahradu, až vyroste – jak velký prostor zastíní, jaké zóny zastíní, kterým rostlinám v bezprostřední blízkosti bude svým kořenovým systémem ubírat živiny? Problémem by pro vás v budoucnu mohlo být i nechtěné zastínění sousední zahrady. Nevysazujte stromy přímo vedle domu či plotu. U domu se tak bude držet vlhkost a nepříjemně si zastíníte obytné prostory. U plotu pak hrozí riziko podemletí jeho základů. Myslete na důležitý fakt, že stromy již později nepřesadíte.

Pokud se i přesto rozhodnete stromy na zahradu vysadit, vybírejte mezi kultivary nízkého vzrůstu. Informace o maximální výšce dřeviny je zde opravdu zásadní. Příjemnou volbou může být vyšlechtěná japonská třešeň, trnovník, javor, katalpa, stromkový šeřík či škumpa.

Dobrá rada nad zlato

Pokud je řešená zahrada vaším prvním zahradnickým počinem, nechte si poradit. Samozřejmě nemusíte být z ekonomických důvodů příznivcem služeb zahradního architekta. V tom případě ale věnujte dostatek času k vlastnímu nastudování důležitých informací. Na knižním trhu, potažmo i v knihovnách, je celá řada literatury věnována jednotlivým zahradním problémům. Dobrým pomocníkem mohou být i přátelé a rodina – při jejich návštěvě vyzvídejte, jaké dobré i špatné zkušenosti mají.

Na druhou stranu se nenechte nikým vnutit do zahradního stylu ani úpravy jednotlivých částí zahrady. Jedná se o váš prostor, o který se pravděpodobně budete starat vy a radost bude každodenně dělat také vám. Nenechte se zlákat náročnějšími zahradními projekty a dobře si rozmyslete, zda opravdu chcete například zahradní jezírko. Zajisté přináší na zahradu celou řadu pozitiv, jedná se však o další prvek, o který se budete muset dostatečně starat.

Zejména v prvních sezonách věnujte rostlinám dostatečnou péči, aby se dobře ujmuly. Pravidelně rostlinky zalévejte, podle pokynů vhodnými přípravky hnojte a případně dosypávejte propadlou zeminu. U náchylnějších kultivarů je nutné zejména v prvních letech nepodceňovat ochranu před mrazy.

Na závěr přijměte jednu podstatnou radu – buďte trpěliví. Přestože vám budou zvědavci nakukovat přes plot, co pěkného jste si zasadili, přestože se budete nuceni dívat na nehezké tělo souseda v plavkách, věřte, že rostliny se brzy rozrostou a budou sloužit svému účelu. Ale přes noc vyrostla jen Jackova fazole a tu byste na zahradě snad nechtěli.

Chyby při zakládání malých zahrad
Chyby při zakládání malých zahrad (Zdroj: shutterstock.com)

 

Publikováno: 14.06.2020, Autor: | autor: Lenka Malá

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.