Chytrý dům a chytrá zahrada

V současné době můžete velmi často slýchávat pojmy jako chytrá domácnost nebo inteligentní dům. Důvod proč nastal v posledních letech ohromný rozmach těchto typů domácností a domů, je současná rychlost vývoje nových technologií a materiálů, které se už dostávají s cenou tak nízko, že na ně dosáhne mnohem více uživatelů, než tomu bylo dříve. Někdy je to sice spíše na úkor kvality, ale naštěstí ne vždy. Stačí se jen zajímat a radit se s těmi pravými odborníky.
shutterstock_1303104745-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Proč chytrá domácnost?

Mnohdy je tento pojem zaměňován s pojmem pasivní dům. Technologicky se ovšem jedná o zcela jiné principy a mechanismy. Vize obou projektů je ovšem téměř shodná. Hlavní smysl chytré domácnosti by totiž měl spočívat především v úspoře energií a jejich správné distribuci tam, kde je třeba a neplýtvat s ní. Tato vize plně koresponduje s cílem pasivního domu, který je také navržen tak, aby využíval dostupné energie a vhodně s nimi hospodařil.

Moře plné technologií

Jedním z největších hlavních problémů je přemíra dostupných technologií. V podstatě lze říci, že neexistuje věc, která nejde ovládat či neexistuje řešení, které by vás napadlo. Především díky tomu se jisté konzultace s člověkem, který se v tomto oboru pohybuje, nevyhnete.

Optimální je, pokud bude daná osoba architekt či bude mít onen architekt spolupracovníky, kteří se v této problematice orientují a spolupracují spolu. Celé řešení totiž nespočívá jen v navržení potřebných technologií, nýbrž i v samotné realizaci, kdy je nutné sladit spolu nejen prvky samotné, ale také zakomponovat dané technologie do interiéru či exteriéru. Celý systém by měl totiž fungovat nezávisle na vaší osobě a zároveň tak, aby uspokojil vaše potřeby a dal se jednoduše ovládat.

Pohodlí vs. nebezpečný zvyk

Spolu s chytrou domácností jde ruku v ruce také pohodlí, které vám dané technologie dopřejí. Celý systém lze příkladně nastavit tak, že v zimě budete ráno vstávat do světla, kterému oči postupně přivyknou díky postupnému rozsvěcení. Mezitím se v konvici ohřeje voda na čaj a osvětlí se vámi určené prostory. Prostory, ve kterých se budete pohybovat, se už v noci postupně ohřejí, díky automatické distribuci tepla a tak podobně.

Přemíra pohodlí je ovšem vždy na škodu, člověk postupně začne ztrácet schopnosti si dané věci sám obstarat, pokud například po pěti letech bezproblémového provozu vypnou v noci elektrický proud, bude vstávání spíše noční můrou.

S pohodlím je nutné umět hospodařit stejně jako s energií vašeho domu, a to cíleně. Jsou lidé, kteří potřebují věnovat svůj čas potřebnějším věcem než například zatápění a následné distribucí tepla do jednotlivých okruhů v domě. I přesto je ovšem nutné, aby se tato znalost a schopnost nevytratila. Jenom tak bude celý systém fungovat optimálně.

Systém na klíč

Vyjma jednotlivých produktů, které lze poskládat a zapojit mezi sebou obdobně jako lego stavebnici, existují i systémy na klíč. Ty spočívají v již přednastavených scénářích. Vy si vyberete pro vás ten nejvhodnější. Trochu ho spolu s firmou modifikujete a následně můžete systém, jak leží a běží namontovat a uvést do chodu. Není potřeba žádné programování nebo speciální nastavení, to už provedla daná firma za vás.

Je nutno však říci, že tato řešení jsou vhodná jen pro málo uživatelů. Jednak se hodí všude tam, kde jsou domy nebo byty vystavěné stejným způsobem a mají také stejné rozvržení. To se týká většinou velkoplošných projektů, kdy se staví celé sídliště nebo celý blok domů a bytů. Zde je zachována jistá systematičnost a technologické řešení se tak bude lišit jen v detailech. Základ bude stejný.

Systém na míru

Druhé řešení je systém postavený nejen na míru vaším představám a potřebám, ale také na míru domu či bytu samotnému. Tyto systémy bývají většinou dražší, protože se musí k problematice přistupovat individuálně. Také je bohužel faktem, že jen některé firmy si s tímto řešením poradí do toho nejmenšího detailu, aniž by se časem objevil některý nedostatek. Není totiž zrovna dvakrát lehké skloubit potřeby zákazníka s potřebami a možnostmi domu a s finančními limity. Celý systém se také staví od píky a tak je zapotřebí větších znalostí a širšího rozhledu v dané problematice.

15.3.2019 5:30| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist