Cibuloviny znamenají jaro v zahradě

Příkladem pro výsadbu cibulovin v zahradách mohou být přirozená rostlinná společenstva. Koberce cibulovin kvetoucí v lese anebo jejich trs někde pod stromem, i takto lze osázet zahradu, aby nám připomínala kus volné přírody. Společné výsadby rozmanitých druhů i různobarevného uspořádání se pak na jaře jistě stanou místem vaší zahrady, které bude poutat náležitou pozornost.
nektere-cibuloviny-se-snadno-siri-vysevem-proto-se-hodi-hlavne-na-podrosty-drevin.-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Cibulové rostliny je možné v záhonech kombinovat nejrůznějšími způsoby. Rozhodujícím faktorem bude vždy doba jejich kvetení. Rané, brzy kvetoucí cibuloviny rozvíjejí své květy od počátku jara až do doby, kdy na scénu vstupují kvetoucí trvalky počátkem léta. Cibuloviny pozdní jsou v létě kvetoucí rostliny, které jsou naproti těm raným převažujícími partnery v kvetení trvalkám, dřevinám a růžím povětšinou ve smíšených záhonech.

Zmíníme- li pojem rané jarní cibuloviny, obvykle nám na mysli vytanou velkoplošné výsadby tulipánů a narcisů. Případně jejich kombinace s hyacinty kvetoucími ve veřejných zahradách a parcích. Takové výsadby jsou složené z tisíců cibulí a zaujímají své místo na poměrně velkých plochách. V menších dimenzích je však možné pořídit si takové nebo velmi podobné záhony i na vlastní zahradě.

Plochy, které lze později během roku využít pro výsadbu letniček, můžeme osázet pěknými dekorativními cibulovinami. Vysazovat můžeme cibuloviny v pestrých ale i v decentních  kombinacích anebo zkusit osadit záhony pouze tulipány. Doslova jako barevné stuhy vypadají  záhony, kde se jednotlivé odrůdy vzájemně prolínají mezi sebou.

Rychlení cibulí a hlíz je dobrou metodou, jak dosáhnout časnějšího kvetení cibulovin. Ideálním místem pro rychlení je kupříkladu zimní zahrada či světlý sklep nebo jakákoli bezmrazá místnost.

Výsadbu cibulovin úspěšně ochráníte před hlodavci vysazením do plastikových košíků. Králíci a hlodavci si obvykle nevšímají narcisů, zato tulipány jim velice chutnají. Pokud máte pocit, že jste na své zahradě mívali v loňských letech tulipánů mnohem více, je velmi pravděpodobné, že jste o jejich cibule přišli právě kvůli hlodavcům.

Přímo nádherně vypadají zplanělé cibuloviny vyrůstající v trávníku. Za tímto účelem je možné smíchat více druhů cibulovin dohromady. Například talovíny (Eranthis) s ladoňkami (Scilla) nebo šafrány (Crosus) s ranými zakrslými narcisy. Pokud vyzkoušíte právě tento typ výsadby, určitě vás na jaře doslova uchvátí pohled na tuhle rozkvetlou krásu.

Text: Zuzana Bohdalová

26.3.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist