Čím podsadit živý plot a dřeviny na zahradě

Často se stává, že živé ploty nepokryjí půdu anebo časem jejich spodní části poněkud olysají, a my bychom si přáli, aby na těchto prázdných místech alespoň občas vykvetlo něco pěkného a hezčího než jen nepříjemný plevel. Velmi vhodnou před i podsadbou dřevin jsou cibulnaté rostliny, které tuto výsadbu výrazně oživí, ale nejen ony.
vrbina-teckovana-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Velmi početné druhy cibulovin rostou v přírodě ve svém přirozeném prostředí právě pod korunami stromů a keřů. Hyacintovce (Hyaccinthoides), ladoňky (Scilla) nebo nízké narcisy (Narcissus) soutěží v zahradě jako o závod s keři, jako jsou vilíny (Hamamelis) nebo lískovníčky (Corylopsis), kvetoucím ve stejné době. Velmi svěže a poutavě působí zvláště kombinace žlutých a modrých cibulovin, které působí dojmem, jako by se na záhoně odráželo žluté slunce a modrá obloha.

Také rododendrony včetně azalek vyžadují pro podsadbu a do svého nejbližšího sousedství kontrastní barvy.

V polostínu i stínu se docela dobře daří hned několika druhům, které tedy mohou být dobrou podsadbou pod živé ploty. K těm nejkrásnějším patří modřence (Muscari) ze skupiny liliovitých.

Barvínek (Vinca minor) velice dobře snáší trvalý stín, proto je tato rostlina ideálním půdopokryvným prvkem vhodným k výsadbě pod živé ploty. Tato rostlina velmi úspěšně zakořeňuje na svých výhonech, takže poměrně brzy dokáže vytvořit hezky zahuštěný podrost.

Vrbina (Lysimachia) se pěstuje na zahradách pro svou nenáročnost a bohatství žlutých květů v letním období. Má i takovou odrůdu, které je plazivá (Lysimachia nummularia) a hodí se tedy také k výsadbě pod dřeviny vytvářející živé ploty. Poměrně rychle se rozrůstá, takže se používá v přírodních partiích i ke zplanění.

Břečťan (Hedera) je klasikou mezi plazivými trvalkami vhodnými k ozelenění větších ploch. Břečťan má tu výhodu, že se mu stejně dobře daří jak ve stínu a polostínu, tak i na plném výsluní. Pod živým plotem tedy nebude nikterak trpět. A pokud mezi břečťan vysázíte nepravidelně v hnízdech několik hlízek bílého ornithogala umbellata nebo něžných fialkových puškinií scilloides, krásně to celou kompozici včetně živého plotu ozvláštní. Stejně tak tomu bude, i když zkombinujete břečťan se sněženkami nebo bledulemi.

Podsadbou mohou být i některé odolné druhy nižších rozchodníků například žlutě kvetoucí Sedum sexangulare anebo Sedum dasyphyllum s listy korálkově šedomodrými stěsnanými v pěkné podušky, květy bílo-růžové hvězdičkovité  dorůstající výšky pouze 2 – 5 cm a kvetou v červnu až srpnu.

I některé nízké plamenky, patřící mezi nejvýznamnější  kobercovité skalničky s velkým bohatstvím květů je možné vysadit pod živé ploty, které nerostou dostatečně blízko u země. Zvláště vhodné jsou pro výsadbu na jižní straně živých plotů.

Text: Zuzana Bohdalová

11.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist