Čím si posekáte trávník?

Zahradnická sezona už je pomalu na dohled a spolu s ní přichází i pro mnohé pracné sekání trávy. Doba, kdy se k seči používala výhradně kosa, už je dávno za námi. V dnešní době si můžeme vybrat z mnoha možností sekání od toho ručního až po plně automatizované, kdy stačí pouze vizuálně kontrolovat výsledek a sekačku, nic víc není nutné.

Nejčastější pomocník – rotační sekačky

Tento typ sekačky je určen hlavně pro pravidelně udržovaný trávník. Vybírat si můžete hned z několika typů pohonů. Na výběr máte sekačky s benzinovým motorem nebo sekačky s motorem elektrickým. V případě elektromotoru můžete dále volit mezi přívodním kabelem a akumulátorem.

V případě velkých sečených ploch nad 1500 m2, pokud máte na výběr a pozemek není moc svažitý a členitý, zvažte zakoupení spíše traktůrku nebo rideru. Jestliže na výběr nemáte, na sekačce nešetřete. Pořiďte si sekačku s větším záběrem a silným motorem, který zvládne v maximální možné rychlosti obstarat i pojezd do kopce. Asi největší nevýhoda takových sekaček je jejich vysoká hmotnost, která může být i 30 a více kilogramů.

Pro vyšší trávní porost nebo občasné sekání

Nejen pro opravdu veliké travní plochy, ale také pro sekání trávy na seno se dobře hodí použít sekačku bubnovou nebo diskovou. Tento typ sekaček si poradí dobře jak se vzrostlou trávou, tak se zanedbaným travním porostem.

Disková sekačka si navíc poradí také s občasnými drobnými nálety a nevadí jí tolik ani kameny. V případě použití na sečení velkých ploch se hodí zakoupit sekačku v rámci stavebnicového systému, kdy není nutné obejít celé pole za sekačkou po svých, a navíc motor lze použít i jako pohon jiných strojů, jako je třeba drtič či malotraktor.

Pro často udržované velké plochy

Pro časté sekání velkých ploch, které nejsou velmi svažité a ani členité, si pořiďte určitě traktůrek nebo rider. Hlavní rozdíly mezi těmito silnými stroji jsou manévrovatelnost, kdy lépe obstojí rider a výkon, kde zase dobře obstojí traktůrek. Na svažité plochy tak pořiďte traktůrek a na členité plochy naopak rider. I přesto všechno mají stroje své meze, a tak jak je psáno výše, při přílišném členění či velkému úhlu stoupání svahu budete muset sáhnout po rotační sekačce.

Další nesporná výhoda, kterou je třeba vzít v úvahu, je možnost rozšíření traktůrku třeba na stroj na odklízení sněhu.

Nejen na obsekávání okrajů trávníku

Po rotačních sekačkách asi nejčastěji používané stroje jsou křovinořez a vyžínač. Vyžínač je vhodné používat na sečení malých ploch a také na obsekávání okrajů trávníku nebo do míst, kam se sekačka nedostane. Na větší plochy a také v případě náletů v trávníku použijte jednoznačně křovinořez. I zde můžete volit mezi pohonem elektrickým a benzinovým.

Vyplatí se bateriové řešení?

Bateriový pohon se vyplatí použít hlavně při sekání malých ploch, tak aby nebylo nutné sekačku několikrát nabíjet. O celkové výměře, kterou lze s akumulátorovou sekačkou posekat, se informujte určitě u výrobce. Je třeba mít na paměti, že stroje na bateriový pohon jsou většinou mnohonásobně dražší než pořízení manuální rotační sekačky s přívodním elektrickým kabelem. Vyplatí se tak kombinace nabíječky nebo dokonce baterie i v rámci jiných strojů od stejného výrobce. Nesporná výhoda bateriového řešení je velmi nízká váha stroje a snadná manévrovatelnost.

Když není na sekání čas

V případě, že máte málo času a nebojíte se větší investice, neváhejte a pořiďte si automatickou sekačku. Výhoda těchto sekaček je zřejmá. Pro dokonalé posekání trávníku není třeba vaší asistence. Sekačka si vše řídí sama. Travní porost seká často, a protože trávu mulčuje, nepotřebuje na ni ani koš.

Stačí tak občas zkontrolovat žací ústrojí sekačky a stav trávníku. Nevýhoda sekačky je její pořizovací cena, kdy na sekání plochy kolem 5000 m2 dáte za sekačku to samé jako za opravdu kvalitní traktůrek. I tak se nemusíte dočkat dobrého výsledku sečení, protože další nevýhoda spočívá v dobré instalaci sekačky. Špatně nainstalovaná sekačka vám dokáže způsobit více škody než užitku, což se vám s jinými stroji, které máte pod kontrolou, stát nemůže.

Text: Jan Vrbata
Foto: Sfuttersck.com

23.3.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist