Čištění dešťové vody z okapů a zpevněných ploch. Jak na to?

Jímku na dešťovou vodu má dnes více než polovina domácností. Nejčastěji je do jímky svedená voda ze střech a zpevněných ploch. Další otázkou pak je, jakým způsobem vyčistit vodu ještě před tím, než je akumulována v jímce. Mnoho lidí dokonce ani nezbytnou filtraci neřeší, a tak musí čistit jímku každý rok. Mnohem efektivnější je však znečistění jímky předcházet a to i kvůli čerpadlu.
nejlepe-cistitelne-zlabove-filtry-jsou-ty-ploche.-mnohe-necistoty-po-oschnuti-odfoukne-vitr-nebo-pri-dalsim-desti-spadnou-na-zem-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Proč řešit filtraci dešťové vody?

Mnoho lidí je toho názoru, že pár kamínků nebo trocha listí v jímce nevadí. Opak je pravdou. Málokdo má v jímce čerpadlo, kterému nečistoty „nevadí“ – kalové čerpadlo a jemu podobný typ čerpadla.

Většině čerpadel, které majitelé zahrad na čerpání vody používají, znečištěná voda vadí. Nejvíce je na škodu právě písek a drobné kamínky, které obrušují oběžná kola čerpadla. V horším případě se v čerpadle kamínky zpříčí a dojde k jeho zničení. Velké množství nečistot, obzvláště pak listí, dokáže také velmi dobře ucpat přívodní potrubí do jímky či samotný filtr čerpadla.

Ještě než se pustíme do čistění

Možností jak zajistit čistou vodu, je několik. U všech řešení je ovšem vždy důležitá jedna zásadní věc. Na trhu neexistuje řešení, které je samočinné. Vždy je tak nutné provádět pravidelné kontroly, a to obzvláště po vydatných deštích. To platí i v případě kvalitnějších systémů, protože i do nich se může dostat nečistota, která dokáže celý systém filtrace výrazně negativně ovlivnit.

Faktory ovlivňující čistotu vody

Nejčastějším faktorem, který dokáže velmi potrápit, jsou listnaté stromy. Pakliže jich máte v okolí svého domu a zvláště pak v blízkosti střechy několik, je nutné řešit filtrační systém důkladněji.

Mezi další faktory patří také zámková dlažba nebo „kočičí hlavy“, obecně pak typ zpevněného povrchu, který je nutné vysypávat pískem. Pokud je dlažba položená čerstvě, připravte se na to, že více než polovina písku se splaví spolu s dešťovou vodou během prvních několika měsíců.

Poslední problematický faktor, který ovlivňuje kvalitu vody, je bahno. Kromě toho, že se může splavovat z okolí kolem zpevněných ploch, hrozí jeho splavování ze zelených střech. U nich je pak nutné řešit filtraci už v rámci jejich založení.

Čistíme dešťovou vodu ze střech

U čistění můžete začít už u okapů. Na trhu se prodávají polokruhové sítě, které kopírují tvar okapu a zabraňují tak listí, aby se dostalo do okapních svodů. Pokud ovšem máte kolem střech více stromů, je otázkou, zda nenechat listí odtéct z okapů do svodů a listí oddělit z vody až dál v systému. Přeci jenom pokud máte okapy vysoko, nemusí být jejich čistění vždy jednoduché a bezpečné. Tento systém je vhodný spíše při potenciálním malém znečistění.

Ze svodů okapu lze pak vodu čistit pomocí sběračů nečistot. Ty se instalují jako prvek svodů. Typů existuje na trhu poměrně mnoho. Liší se převážně systémem filtrace, kdy je možné zakoupit takové filtry, které si poradí jak se silným znečištěním, tak i s běžným obsahem nečistot.

Mezi další řešení patří také gajgry, které se instalují na koncové body okapových svodů.

Čistíme dešťovou vodu ze zpevněných ploch

Tekoucí vodu z dlažby je nutné svést do žlabu s roštem. Rošt se postará o to, aby se do systému nedostaly velké kamínky nebo také listí. Dále je vhodné svést vodu do podzemní filtrační šachty, ve které je síto. Síto zvládne dobře zachytit jak listí, tak písek. Některé typy si poradí také s menším objemem bahna.

Čistění vody v jímce

Poslední prvek, který vám vyčistí dešťovou vodu, se může nacházet také v samotné jímce. Mnohdy je možné nechat jímku přepažit na dvě komory. Do první komory se pak svede voda z venkovních povrchů. Většina nečistot se pak akumuluje v této části jímky, kterou lze jednoduše čistit, aniž by bylo nutné vypouštět celý objem jímky.

Nebojte se jednotlivé systémy kombinovat!

Vždy je doporučené mezi sebou jednotlivé systémy kombinovat. Jedná se pak o více úrovňovou filtraci. Takový systém je nejefektivnější a není pravda, že musí stát celé řešení mnoho peněz.

Při ucpání systémů se vám bude do jímky dostávat méně vody a vy tak budete nuceni zalévat placenou vodou z obecního vodovodu.

V případě absence filtrů pak strávíte mnoho času čistěním jímky nebo budete za několik let kupovat nové čerpadlo. Filtrovat se tak určitě vyplatí stejně tak jako zvolit správný způsob filtrace, jinak nemusí být celý systém efektivní.

19.9.2019 5:30| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist