Čistota vody – alfa omega příjemného koupání

Péče o bazénovou vodu sestává z chemického ošetření vody a z její filtrace. Oba procesy se doplňují; kvalitní vodu nezajistí ani samotné filtrování, ani chemie. Cílem je přitom snižování množství desinfekčních přípravků, což je do jisté míry možné instalací kvalitní filtrace. Péči o vodu pak ještě doplňuje mechanické odstraňování nečistot z hladiny.
shutterstock_1155076744-1100x618.jpgCelá galerie 26 Zdroj: shutterstock.com

​Požadavky na kvalitní filtraci

Bazénové filtrace musí mít vysokou účinnost (tedy schopnost pohlcovat nečistoty), dále nízkou spotřebu energie a samozřejmě nezbytná je také absolutní bezpečnost použití. Čistota vody závisí na správném  výběru filtrace. Nákup dražší pískové filtrace (ceny kolem 4000,-Kč) se jeví ve srovnání s levnější kartušovou filtrací v cenách několika stokorun (vhodnou jen do malých bazénů) jako výhodnější. Kartušová filtrace je sice levnější, ale musejí se do ní často dokupovat filtrační vložky. Pořizovací cena obou typů filtrací se asi po dvou letech provozu vyrovná. Pískové filtrace hledejte na culligan.cz, nej-bazeny, bazeny3000.cz. K pískové filtraci se dokupuje filtrační písek (asi 400,-Kč, najdete například na tvproducts.cz)

Co rozhoduje o kvalitě vody

Firma Culligan má například v nabídce bazénové filtry se speciálně uzpůsobenými filtračními vrstvami složenými z různě velkých a těžkých částic (tzv. multivrstvá písková filtrace). To zvyšuje rychlost a účinnost filtrace. Do vody upravené dalším filtrem této společnosti (tzv. multitomová filtrace, kde filtrem je porézní zemina se schránkami rozsivek) se může přidat jen minimální množství bazénové chemie, což je příznivé pro životní prostředí. Na culligan.cz  naleznete více informací o těchto filtrech, dále dávkovací čerpadla, analyzátory kvality vody, bazénové vysavače, kartáče na čištění dna a stěn bazénů, nástroje na sbírání listů a nečistot z hladiny v bazénech.

​Filtrace přiznaná i ukrytá

Bílá nebo modrobílá filtrační jednotka Desjoyaux je nainstalována na okraj bazénu a vyhlíží asi jako závěsný lodní motor (viz foto). Filtrace může ale být i vestavná, takže vzhled bazénu nenarušuje. Je ukrytá ve vstupních schodech nebo ve stěně bazénu jako takzvaný filtrační panel. Tak se filtrační systém Desjoyaux obejde bez potrubí, protože voda se filtruje přímo uvnitř bazénu, čistota vody je vyhovující. Součástí filtrační jednotky je také vnitřní osvětlení bazénu. Tyto filtry se mohou doplnit i vyhřívacími systémy a zařízením na tvorbu protiproudu.

TIP:  K určení ph vody a množství volného chlóru ve vodě slouží digitální tester Aqua Check. Koupíte jej například na adrese shop.bazeny-merta.cz. Kartáče, síťky a další nástroje na mechanické čištění vody naleznete na mop-plasty.cz, eshop-bazeny.cz.

O bazénech také čtěte v článku Zahradní bazény expres.

Alena Jansová

14.6.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist