Citrónová tráva

citronela-citronova-trava-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Citronová tráva, česky správně voňatka a lidově citronela či vousatka citronová je statná, vytrvalá tropická tráva. Vyniká silnou citronovou vůní a využívá se zejména k dochucení pokrmů asijské kuchyně. Úzké dlouhé, tenké šedozelené listy dorůstají až do výšky 150 cm.

Botanický název Cymbopogon
Kategorie Bambusy a trávy
Čeleď Lipnicovité
Pěstování U nás se voňatka prodává ve svazcích, můžete ji ale také pěstovat doma. Ideálně se jí daří v nádobě, kterou od jara do podzimu umístíte v zahradě, na terase či balkoně, každopádně však na slunném místě. To vám zaručí vysoký obsah vonných silic. Citronela se dá pěstovat i v truhlíku za oknem nebo v bytě, na parapetu směřujícímu k jihu. Při letních vedrech jí však umístění za okenním sklem nemusí zrovna prospívat. Začne-li osychat, pomůže jí v tuto dobu přistínění nebo posunutí o kousek dál od okna. Nejraději má dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu.
Zajímavosti Rod Cymbopogon zahrnuje přes 30 druhů a jeho původní domovinou je Malajsie. Citrónová tráva našla uplatnění v celé řadě jídel. Cibulovité konce trávy se mnohdy krájí na plátky a přidávají do jídel kterým dávají unikátní chuť.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/trava-s-vuni-citronu.html
4.4.2012 5:00
Více o tématu: Lipnicovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist