Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování však není náročné. Pokud toužíte po zahrádce nebo balkonu ve stylu Provence, nesmíte na ni určitě zapomenout.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Levandule patří do čeledi hluchavkovitých a kromě levandule lékařské se pěstuje řada kultivarů různých výšek, tvarů a barev. Keříky mohou být vysoké 20-60 cm, kvete fialově, modře, růžově nebo bíle zhruba od června do srpna, příjemně voní a navíc nabízí řadu užitečných vlastností a možností využití.

Věděli jste, že…?

Levandule se do Evropy rozšířila z Persie. Už ve starém Řecku byla oblíbená a využívaly se hlavně její  aromatické vlastnosti k provonění vody ve veřejných lázních. Odtud také pochází její název – lavare totiž latinsky znamená koupati se.

Levandule se do Evropy rozšířila z Persie
Levandule se do Evropy rozšířila z Persie (Zdroj: shutterstock.com)

Levandule má uklidňující účinky na lidský organismus a mnoho léčivých vlastností – uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti, nervozitě i závratích, zmírňuje nadýmání, má antiseptické účinky, čistí žlučové cesty a odvodňuje organismus, pomáhá i proti křečím a při kašli, astmatu či menstruačních bolestech. Masáže levandulovým olejem pomáhají při revmatických bolestech či dně. Relaxační koupel má blahodárné účinky na tělní oběh, pomáhá při léčbě spálenin a výborně doplňuje léčbu plísní či ekzémů, tinktura z levandule působí proti lupům a padání vlasů.

Kromě toho patří levandule k rostlinám, které svou vůní odpuzují nejen šatní moly, ale také komáry a jiný hmyz. Vyplatí se tedy mít na balkóně nebo terase alespoň jednu. Sušená levandule krásně vypadá a dá se využít k vytvoření zajímavých dekorací. Sušené květy lze ovšem použít i jako koření například u dušených pokrmů. Sušené květy jsou nepostradatelnou součástí provensálského koření, ale při vaření se dají použít i čerstvé lístky.

Sušené květy jsou nepostradatelnou součástí provensálského koření
Sušené květy jsou nepostradatelnou součástí provensálského koření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak si vypěstovat levanduli

Ze semínka
Pokud chcete mít levanduli opravdu vlastnoručně vypiplanou od semínka, můžete ji vysévat již na podzim přímo do záhonu (do hloubky asi 1 cm) nebo pak v únoru až v březnu do truhlíku. Semínka vyklíčí již po 3-4 týdnech. Pro rostlinky v truhlíku je ideální pokojová teplota kolem 20°C. Pěticentimetrové sazeničky můžete přesadit do samostatných květináčů. Před přesazením do zahrady je vhodné rostliny trochu otužit. Vysazování je ideální v průběhu května a června.

Z větviček
Levanduli je možné množit také řízkováním z nekvetoucích výhonů. Ty se z matečné rostliny odebírají na podzim, ideálně v září nebo říjnu. Řízkují se 10-20centimetrové kousky, které musí mít alespoň pět párů listů. Konce je vhodné obalit ve stimulátoru a zasadit zhruba 5 cm hluboko do speciálního substrátu na množení rostlin. Ideální je umístění v pařeništi nebo alespoň pod fólií. Půdu je třeba udržovat mírně vlhkou. Řízky by měly zakořenit během 3-4 týdnů.  Poté je lze přesadit do květináčů.

Levandule se dobře množí
Levandule se dobře množí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Z obchodu
Pokud koupíte sazenice v květináči, můžete je po otužení rovnou vysazovat, a to v průběhu celého roku. Zakoupením sazenic si práci výrazně usnadníte a dočkáte se bohatě kvetoucích rostlin výrazně dříve. První dva roky totiž roste levandule relativně pomalu, podoby bohatěji rozvětveného keříku se dočkáte až zhruba ve 4. roce.

Správná výsadba
Chcete vytvořit větší plochy? Vysazujte sazeničky do sponu 45×60 cm. 60 cm prostoru jim nechte i v případě, že je chcete kombinovat v květinovém zákoutí s jinými druhy. Pokud chcete vytvořit živý plůtek, sázejte rostlinky blíže k sobě. Pokud vysazujete řízkované rostliny nebo levanduli pěstovanou ze semínek, je třeba mladé rostliny seříznout, jakmile dosáhnou výšky 20 cm, a to zhruba o polovinu. Radikální řez podpoří jejich rozvětvení.

Základní pravidla pro péči

Půda
V našich zeměpisných šířkách musíme levanduli dopřát sušší písčitou půdu a slunečné, závětrné stanoviště. Čím slunečnější stanoviště zvolíme, tím aromatičtější budou květy.

Zálivka
Důležité je ji nepřelévat. Vyžaduje spíše sušší propustnou půdu. Dobře se jí daří na svažitých plochách nebo uměle vytvořených kopečkách, odkud přebytečná voda steče.

Hnojení
Přihnojování není nutné, půdu je však možné mírně obohatit vápenatým hnojivem.

Stříhání
Při pěstování levandule je důležité pravidelné stříhání, abychom podpořili kvetení. Stříhá se nejdříve v březnu, za suchého počasí. Rostliny je vhodné zkrátit asi o třetinu. Nestřihá se však do starého dřeva. Z toho  keříky špatně obrážejí. Další střih následuje po odkvětu, aby rostlina netvořila semena a nevysilovala se tak. Ten již není tak razantní.

Při pěstování levandule je důležité pravidelné stříhání
Při pěstování levandule je důležité pravidelné stříhání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zazimování
Na zimu je lepší přikrýt mladé rostliny jehličnatými větvemi, které je ochrání před nejhoršími mrazy. Levanduli se velmi daří i v květináčích, hrncích, konvích atd. V nádobách nemůže rostlina kořenit dostatečně hluboko, proto je vhodné nádoby na zimu důkladně obalit nebo zapustit do země a rostliny zakrýt, aby kořenový systém nepromrzl.

Sběr a sušení
V léčitelství se využívají pouze květy levandule, pro dekorační účely zase poslouží celé stonky i s listy, v kuchyni uplatníte jak sušené květy, tak například čerstvé lístky. Sklizeň se provádí v době květu nebo těsně před ním (pro lékařské účely nesmějí být poupata rozvinutá). Tradiční a nejšetrnější formou sušení je zavěšení nastříhaných svazečků květy dolů nebo rozložení jednotlivých stonků na novinách v tmavé a dobře větrané místnosti. Lze využít i sušičky, ale nikdy levanduli nevystavujte teplotě vyšší než 40°C. Usušené svazky lze skladovat v krabici nebo ve skříni, zabalené do papíru. Květy na čaj a koření lze skladovat ve skleněných, dobře utěsněných nádobách.

Využití levandule

Levandulový čaj
Dvě lžičky sušených květů přelijeme šálkem horké vody. Louhování trvá asi 5 minut, poté je třeba scedit. Čaj je možné dochutit medem. Čaj není vhodný pro těhotné a kojící ženy nebo malé děti.

Uklidňující koupel
Koupel připravíme z 1 litru silnějšího levandulového nálevu. Můžeme také pověsit sáček s levandulí do proudu vody, která by však neměla být horká. Koupel by neměla trvat déle než 20 minut.

Levandule se používá v kosmetice
Levandule se používá v kosmetice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vonné sáčky a paličky
Sušenou levanduli můžeme nasypat do sáčku a umístit do skříně s prádlem. Vše provoní a spolehlivě odpudí moly. Můžeme také vyrobit dekorativní paličky z celého svazečku za pomoci barevné stužky.

Dekorační věnec
Za pomoci drátěného, slaměného nebo proutěného základu a vázacího drátů si můžete vyrobit krásný ozdobný levandulový věnec.

Koření
Sušené květy se přidávají do směsi provensálských bylin, mladé lístky levandule dodají ostřejší a zajímavou chuť jak masitým jídlům, tak rybám. Kandované květy lze využít jako originální ozdobu dezertů a větvička levandule příjemně ozvláštní i letní drink.

Své uplatnění má i v kuchyni
Své uplatnění má i v kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pleťová voda
Sklenici nesycené minerálky smícháme s polovičním množstvím jablečného octa a směsí zalijeme levandulové květy. Necháme louhovat cca 3 týdny, pak přecedíme a slijeme do lahviček s rozprašovačem. Pokud máme průhledné lahvičky, můžete je ozvláštnit vložením jednoho celého stonku s květem. Jsou pak zajímavým dárečkem.

Levandulové mýdlo
Nastrouhejte 150-200 g běžného mýdla a zalijte ho připraveným levandulovým nálevem (asi 100 ml). Ve vodní lázni pomalu rozpusťte. Směs se nesmí vařit! Pro suchou pleť přidejte olivový či mandlový olej, pro suchou například citrusovou šťávu (zhruba 40 ml). Do tuhnoucí hmoty můžete přidat 2 lžíce jemně nasekaných květů nebo lístků. Hmotu nalijte do formy a nechte důkladně ztuhnout.

Zdroj: Zuzana Šimmrová, www.onlinezahradnictvi.cz, www.levandule-online.cz

Publikováno: před 2 týdny, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování levandule a možnosti jejího zpracování

Pěstování levandule v květináči

Jak přesadit a jak se starat o levanduli pěstovanou v květináči.

Mrazuvzdorné levandule

Receptář prima nápadů 2018 (21): Mrazuvzdorné levandule

Dekorace z levandule

Výroba dekorativních levandulových paliček z živých rostlin levandule

Řez levandulí na podzim

Jak správně na podzim ostříhat levandule, aby další rok krásně kvetly? Honza a Lída vám poradí.

Pěstování levandule

Pěstování levandule

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?