Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Photinie nebo také blýskalky zaujmou každého, kdo obdivuje keře se zajímavým zbarvením a tvarem listů. Stálezelené druhy se skvěle hodí pro výsadbu do živých plotů. Další jejich výhodou je mrazuvzdornost. Hledáte-li zajímavý a spolehlivý keř do své zahrady, blýskalka je správnou volbou, stačí vybrat odpovídající druh.

Blýskalky jsou stálezelené keře, které mohou dorůst do výšky 3–5 metrů
Blýskalky jsou stálezelené keře, které mohou dorůst do výšky 3–5 metrů (Zdroj: shutterstock.com)

Blýskalky z rodu růžovitých

Blýskalky patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Většinou jsou pěstovány pro svou okrasnou hodnotu jako dřeviny s nápadným zbarvením listů, které mají výrazný lesk. U nás jsou pěstovány jen některé druhy, zvláště ty nejodolnější. Pokud bychom ale navštívili některou z botanických zahrad, jistě bychom se setkali s mnoha dalšími zajímavými druhy. Na keřích působí zajímavým dojmem také bílé květy, později následované červenými plody.

Existuje několik druhů a kultivarů blýskalky, které se liší velikostí, barvou listů a růstovými vlastnostmi
Existuje několik druhů a kultivarů blýskalky, které se liší velikostí, barvou listů a růstovými vlastnostmi (Zdroj: shutterstock.com)

Rod s mnoha druhy

Celý rod blýskalek zahrnuje přibližně 65 druhů. Většina z nich je nejrozšířenější v jižní a jihovýchodní Asii a rovněž v Mexiku. Největší část endemických druhů se vyskytuje v Číně. U nás se v přírodě blýskalky nevyskytují. Byla by ovšem škoda, pokud bychom se jich vzdávali i na našich zahradách.

Nejoblíbenější z blýskalek

Blýskalka Fraserova ‘Red Robin‘ (Photinia fraseri ‘Red Robin‘) patří jistě k těm nejzajímavějším, už proto, že se jedná o neopadavý druh vytvářející hustý porost. Dorůstá na výšku něco mezi třemi až čtyřmi metry. V období rašení jsou listy těchto keřů nejkrásnější, mají totiž sytě vínově červenou barvu. Barva přechází přes bronzový odstín až k tmavě zelené barvě.

Jelikož nové listy přirůstají na keři průběžně po celou sezonu, to je až do podzimu, jsou keře efektní takřka celoročně. Bílé květy jsou později vystřídány půvabnými červenými plody. Navíc jsou květy vonné a na keřích se objevují již v květnu. Uspořádané jsou v latách a nad lesknoucími se listy se dobře vyjímají. Tento druh je mrazuvzdorný až do -24 °C.

Blýskalky jsou relativně nenáročné na pěstování
Blýskalky jsou relativně nenáročné na pěstování (Zdroj: shutterstock.com)

Jak o blýskalky pečovat

V oblibě mají blýskalky vlhká místa, ovšem nikoli trvale zamokřenou půdu. Ideální jsou pro ně chráněná stanoviště. Jako i jiné stálezelené druhy, je třeba i blýskalky zásobovat zálivkou i v zimě při bezmrazých dnech. Před silnými mrazy můžeme keře chránit nastýlkou, větvemi jehličnanů nebo netkanou textilií. I když se přihodí, že blýskalka v zimě omrzne, není třeba zoufat. Postačí keř výrazně sestřihnout a ten velmi vydatně znovu obrazí.

Kde se v zahradě uplatní

Již jsme zmínili, že keře blýskalky jsou vhodné pro výsadbu do živých plotů. Zvláště na místech alespoň částečně chráněných, například za domem se jim bude dařit velmi dobře. Stejně dobrou službu prokážou zahradám i ve skupinových výsadbách.

Na jaře se často objevují nové výhony v jasně červené barvě, které postupně zezelenají, což dodává keři dynamický a měnící se vzhled
Na jaře se často objevují nové výhony v jasně červené barvě, které postupně zezelenají, což dodává keři dynamický a měnící se vzhled (Zdroj: shutterstock.com)

Další oblíbené druhy blýskalek

Z dalších zástupců rodu blýskalka můžeme jmenovat alespoň blýskalku Davidovu (Photinia davidiana), blýskalku Beauverdovu (Photinia beauverdiana) nebo blýskalku chlupatou (Photinia villosa), případně ještě blýskalku drobnolistou (Photinia parviflora). Blýskalka chlupatá je opadavý keř přirozeně se vyskytující v houštinách ve světlých lesích nebo na březích potoků. Plody tohoto keře přetrvávají na stromcích a keřích i přes zimu. Výsadba na místech, kde dobře proudí vzduch, zamezuje vzniku houbových chorob. Tento druh můžete prořezávat i v zimě.

Pokud při pátrání po těchto keřích narazíte na označení blýskavka, jedná se o jeden a tentýž keř. Jen označení v katalozích některých prodejců nese spíše tento název.

Zdroj informací: Zuzana Bohdalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Soliterní keře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o keře

Nejdůležitější věc, týkající se péče o keře je předjaří. Dozvíte se, co předjaří je, jak správně provést řez a na co si dát pozor.

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Jarní keře v dendrologické zahradě

Jarní keře v dendrologické zahradě

Výběr okrasných keřů kvetoucích na jaře

Okrasné keře na zahradu, jejích pěstování a seznámení s méně známými kultivary keřů představí pan Vlastimil Kastner

Keře kvetoucí v zimě

Reportáž o keřích kvetoucích v zimním období, jak je pěstovat a jaké podmínky keře k růstu potřebují

ČTĚTE DÁLE

Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady
Živé ploty jsou vhodné do každé zahrady

Úpravy zahrady

Živé ploty jsou univerzálním a esteticky příjemným řešením pro každou zahradu. Poskytují soukromí, ochranu a přispívají k celkové kráse zahradního prostoru.

Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu
Blýskalka – efektní dřevina nejen do živého plotu

Úpravy zahrady

Blýskalka je oblíbený okrasný keř známý svými lesklými listy a dekorativními vlastnostmi, je ceněna pro svou odolnost i snadnou údržbu.

Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit
Nenápadný škůdce trávníku se umí přizpůsobit

Úpravy zahrady

Zdravý trávník je chloubou každé zahrady, ale aby tomu tak skutečně bylo, musíme ho chránit před urputnými nepřáteli z říše plevelů.

Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?
Tip pro vaši skalku: Čím ji osázet, aby krásně kvetla a voněla?

Úpravy zahrady

Skalničky, a to především rozchodník nachový a kamčatský, jsou chloubou každé zahrady. Vypěstujte si je proto i vy. Není to náročné. Řekneme vám jak na to.

Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina
Leucothoé, mystická postava z řeckých bájí i dekorativní dřevina

Úpravy zahrady

Mezi dekorativní dřeviny zařadíme i leucothoe, rostlinu ve všech ohledech zajímavou a krásnou. S nástupem podzimu rozehrává tato rostlina barevné představení.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Úpravy zahrady

Každý travnatý porost vyžaduje celoroční péči, a to i louka na podzim, když už zelená hmota narostla jen málo. Jak ji udržet v dobrém stavu?

Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku
Jak vyřešit parkování aut na svém pozemku

Úpravy zahrady

Možnosti parkování v dnešní době, kdy na domácnost připadají minimálně dvě auta, patří při zařizování domu k nejdůležitějším otázkám. Pokud chcete mít své auto uložené v bezpečí za plotem, přečtěte si, jak elegantně realizovat příjezdové cesty a parkovací místa na pozemku.

Péče o trávník před zimním odpočinkem
Péče o trávník před zimním odpočinkem

Úpravy zahrady

Jakou péči potřebuje trávník na podzim? Přichází čas na důkladnou péči a přípravu před zimou, kdy starost o něj není třeba. Co vše vás na podzim čeká?

Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí
Seznamte se s bioswale, zaujme vás svými pozitivy na okolní prostředí

Úpravy zahrady

Bioswale je umělý mokřad, který se nejčastěji staví k shromažďování povrchově odtékající vody. Seznamte se s pojmem u nás stále ještě poměrně neznámým.

Péče o trávník na jaře začíná vertikutací
Péče o trávník na jaře začíná vertikutací

Úpravy zahrady

Jarní péče o trávník dopomůže ke svěžímu zelenému koberci,který je snem každého zahrádkáře. Jak tedy trávník neustále udržovat v dobré kondici?

Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava
Co dělat, aby pokládka trávníku byla zábava

Úpravy zahrady

Pokládka trávníku, v tomto případě umělého, není nic, co byste nezvládli sami. V následujícím textu si popíšeme, jak na to.

Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!
Nemáte zahrádku? Osázejte si terasu!

Úpravy zahrady

Víte, kde se dá odpočívat za slunných dnů? Třeba na terase. Zvlášť, pokud jsou na terase i rostliny, které vytvoří harmonický kout ve dne i večer.