Zahrada asijská, anglická a středomořská

Prolínání cizích vlivů do zahradní tvorby bylo běžné už v dávné historii, kdy si šlechta, tedy v té době hlavní vlastníci soukromých zahrad, brala za vzor třeba asijskou zahradní tvorbu. I dnes se rádi inspirujeme cizokrajnými vlivy. Jenže někdy se stane, že zahradní styl zrovna dobře nevyzní. V jakých podmínkách nejlépe vynikne zahrada asijská, anglická a proč se naše zahrady možná v budoucnu přetransformují po vzoru Středomoří?

Různé zahradní styly přinášejí radost a relaxaci
Různé zahradní styly přinášejí radost a relaxaci (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zahradní styl chápeme jako výrazový prostředek každé zahrady. Každý má své specifické znaky, které určují jeho podobu. Poměrně často se rádi při tvorbě zahrady inspirujeme cizími vlivy, jenže ne vždy to dopadne úplně na jedničku. Problematika zahrad v asijském, anglickém a středomořském stylu je poměrně obsáhlá a vytvořit pravou zahradu, která hrdě dostojí těmto stylům, není opravdu snadné. Tyto zahrady je třeba chápat i po filozofické stránce, nejde jen o tu stránku vizuální. Abychom ale pouze nestrašili, ukážeme si, v čem pojetí těchto zahrad spočívá a v čem se dělají v praxi nejčastější chyby.

Asijská zahrada, zelená galerie naprostých opaků

Asijská zahrada je právě jednou z těch, které v našich podmínkách nevznikají úplně snadno. Originální zahrady ve své domovině jsou odrazem života místních lidí a úcty ke krajině nebo přírodě samotné. Zahrady mívají většinou menší rozlohu a jsou vytvořeny do nejmenšího detailu.

Kamenné prvky tu tvoří naprosto stěžejní součást, která je inspirována filozofií tří ostrovů plujících ve východním moři. Trávník byste tu hledali jen marně, přeci jenom je pojetí zahrad úplně jiné a panují zde i zcela jiné podmínky.

Asijské zahrady nabídnou harmonii a klid v každém rohu
Asijské zahrady nabídnou harmonii a klid v každém rohu (Zdroj: Lucie Peukertová)

Česká „asijská“ zahrada bývá mnohem rozlehlejší a jen málokdy ji najdete bez travnaté plochy, která ovšem popírá hlavní filozofii těchto zahrad.

Důležitou součástí bývají vodní prvky se zurčící vodou, odpočinková zóna a během sezony proměnlivé výsadby. V domovině bývají hojně zastoupeny mechové porosty, které ovšem v našich podmínkách prosperovat spíše nebudou. Travnaté plochy u nás „řeší“ problém se zaplněním většího pozemku, ve kterém by velkoplošné štěrkové plochy působily nevhodně. Pokud se tedy rozhodnete pro vytvoření asijské zahrady v českém prostředí, je jen krátká cesta k tomu vytvořit spíše kýč. Přesto se inspirovat můžete. Mnohdy se v praxi zasvětí asijským vlivům jen část zahrady. Běžné to bývá v okolí vodní plochy nebo v odpočinkové zóně.

Nejčastější chyby: Intenzivně udržovaný trávník jako dominantní prvek, nepochopení filozofie asijské zahrady, nesprávná volba rostlinného materiálu a všeobecně špatné propojení architektury domu se zahradou.

Klid a mír pečlivě udržovaných zahrad osloví každého
Klid a mír pečlivě udržovaných zahrad osloví každého (Zdroj: Lucie Peukertová)

Středomořská zahrada pro budoucnost

Tento zahradní styl u nás bude mít v budoucnu hlavní slovo, ačkoli dnes se s ním spíše nesetkáváme. Díky měnícímu se klimatu je dost pravděpodobné, že zahrady v našich podmínkách budou mít v nadcházejících desetiletích charakter středomořské vegetace, vždyť už dnes se zde daří rostlinám, které byste hledali spíše v přímořských oblastech.

Pokud by se tento styl opravdu začal hlásit o slovo, přišli by na řadu hlavně teplomilné druhy rostlin, které si poradí s letním přísuškem. Středomořská vegetace si skvěle rozumí s kamenem či kamennou drtí, která tu bude tvořit hlavní mulčovací materiál. Poměrně svébytné postavení tu mají také rostliny pěstované v nádobách, díky kterým lze vytvořit dojem oranžérie třeba poblíž terasy.

Kouzlo anglických zahrad: Romantika a divokost přírody
Kouzlo anglických zahrad: Romantika a divokost přírody (Zdroj: Lucie Peukertová)

Nejčastější chyby: Zahrada nebývá většinou celá vytvořená v tomto stylu, pouze jím inspirujeme jen některé části lokalizované poblíž posezení, středomořský styl vychází hodně ze stále zeleného sortimentu.

Anglická zahrada

Tento zahradní styl je i u nás poměrně oblíbený a jistě ho zná každý milovník zahradní architektury. Běžné pojetí zahrad v našich podmínkách si poměrně dobře rozumí se schématem anglické zahrady, která vychází z užitkové i okrasné zahrady a především z bujných výsadeb. Nedílnou součástí anglické zahrady bývá udržovaný trávník a trvalkové záhony, přesto i zde najdete odpočinkovou zónu nebo technické zázemí jako v každé jiné zahradě.

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky
Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky (Zdroj: Lucie Peukertová)

V případě rozlehlého pozemku je možné vytvořit přírodní zóny s květnatým trávníkem či loukou. Atmosféru tohoto zahradního stylu ale dotváří také specifické použití materiálů. O hlavní slovo se hlásí přírodní kámen, který časem získá patinu. Právě ta je tu důležitá a časem se ukáže také na povrchově neošetřeném dřevě. Pokud byste přeci jenom chtěli třeba zahradní nábytek ošetřit nátěrem, zvolte barvy světlých nebo studených odstínů. Pestré barvy na zahradních stavbách nebo mobiliáři vyzní spíše jako nezvaný host.

Nejčastější chyby: Špatné členění pozemku, obloučkovité tvary výsadeb a absence formálního uspořádání. Trvalkové záhony nejsou členěny do pater, ale bývají spíše chaotické. Často se dělají chyby také při výběru materiálů, zvláště povrchové nátěry teplých barev stylu neprospívají.

Zdroj  informací: Lucie Peukertová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Česko - asijská zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Originální česko-asijská zahrada v malé vesnici u Klatov

Plánování japonské zahrady

Ukázka budování budoucí japonské zahrady.

Pěstování bambusu v našich zahradách

Pěstování bambusu v našich zahradách

Ozdravný čaj z bergenie

Jak vyrobit čaj z bergenie?

Pepřovník - bonsaj, která uspokojí nejednoho gurmána

jak pěstovat pepřovník jako bonsaj pro získávání pepře

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?