Použití rostlin se zajímavou texturou

Při plánování zahrady je zřejmě nejoblíbenější etapou výběr rostlin. Určitě se nezaměřujte pouze na druhy s efektními květy, dokonce i textura bývá přidanou hodnotou. Tu ocení hlavně lidé nevidomí, kteří vnímají rostliny kromě jiného také hmatem. Jaké druhy by neměly chybět v zahradě smyslů a které budou bavit i malé děti?

Rostliny s neobvyklou texturou oživí každý koutek vašeho domova
Rostliny s neobvyklou texturou oživí každý koutek vašeho domova (Zdroj: Lucie Peukertová)

Textura a povrch listů bývají mnohdy nedoceněnými vlastnostmi rostlin, které si často běžně vysazujeme do zahrady. Při výběru se totiž nejvíce zaměřujeme hlavně na barvu květů a je nám většinou úplně jedno, že má daná rostlina jemně plstnaté listy nebo že jsou díky zvrásněnému povrchu příjemné na dotyk. Tyto „bonusy“ navíc spíše vnímají malé děti, které mají tendenci všechno osahávat a zkoumat. Stejně tak mají vypovídací hodnotu pro nevidomé, pro které je hmat jedním z nejdůležitějších pomocníků při získávání informací o daném prostředí. Zkuste se na rostliny tentokrát podívat trochu jinak a hmatem zkusit, jak je s nimi kontakt vlastně příjemný.

Zajímavé rostliny dodají vašemu prostoru hloubku a charakter
Zajímavé rostliny dodají vašemu prostoru hloubku a charakter (Zdroj: Lucie Peukertová)

Tip redakce:

Rostliny se zajímavou texturou se skvěle hodí do smyslových záhonů pro nevidomé, kteří by měli mít k rostlinám dobrý přístup, proto se tyto záhony většinou budují jako vyvýšené. Ideální výškou bývá 80 až 120 cm a cesta k nim by neměla být ničím rušená.

Výběr zajímavých rostlin

Zajímavou texturou i strukturou listů se mohou pochlubit stříbřitě zbarvené rožce (Cerastium biebersteinii), celý jejich povrch je pokrytý jemnými chlupy. Rostlina je na omak jakoby hedvábná a hodí se pro půdní pokryv. Silně plstnaté listy má také čistec vlnatý (Stachys byzantina). Zvrásněný povrch listů najdete třeba u některých druhů kakostů (Geranium). Dobrým příkladem je kakost Renardův (G. renardii), který zaujme také výraznou vůní, která se z listů uvolní jen při pouhém dotyku. Podobné vlastnosti má také šalvěj lékařská (Salvia officianlis), kterou známe také jako léčivou rostlinu vhodnou jako surovina do přírodní kosmetiky.

Rostliny přitahují pozornost a dotvářejí prostor
Rostliny přitahují pozornost a dotvářejí prostor (Zdroj: Lucie Peukertová)

Na dotyk jsou také velice příjemné listy okrasných trav. Pokud by je měli zkoumat nevidomí, dbejte na správný výběr sortimentu, některé trávy totiž mají poměrně ostré okraje listů, které by mohly nepříjemně poranit pokožku. Proto se zaměřte pouze na druhy trav, které znáte a víte, že kontakt s nimi je opravdu příjemný. Zvláště jemnou texturu listů nabídne třeba kavyl péřovitý (Stipa tenuissima).

Tyto rostliny mohou působit jako přirozená umělecká díla
Tyto rostliny mohou působit jako přirozená umělecká díla (Zdroj: Lucie Peukertová)

Výběr vhodných druhů, možnost použití v zahradě pro děti či nevidomé

český název latinský název charakteristika
rožec Biebersteinův Cerastium biebersteinii jemně plstnatá rostlina
kosatce Iris sp. kožovité listy
pivoňka lékařská Paeonia officinalis  jemná textura
šanta hroznovitá Nepeta racemosa     plstnaté listy
šater latnatý Gypsophylla paniculata jemná až vzdušná struktura
pelyněk brotan  Artemisia abrotanum lehká textura
třapatka zářivá Rudbeckia fulgida hrubé listy
lichořeřišnice větší Tropaeolum majus zajímavý tvar listů
skupina kapradin   jemné listy
šalvěj lékařská Salvia officinalis listy plstnaté, rostlina hustě olistěná
čistec vlnatý Stachys byzantina chlupaté listy, náhrada trávníku
plicník lékařský  Pulmonaria officinalis listy hustě plstnaté
kakosty Geranium sp. vzdušná textura, atraktivní listy

Zdroj informací: Lucie Peukertová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.