Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Jen málokteré koření dodá pokrmům takový říz jako mleté chilli papričky. Rozhodně se v jejich případě nemusíme omezovat pouze na v obchodě zakoupené koření, díky pestré nabídce osiva různých odrůd si tyto pálivé pochoutky můžeme vypěstovat sami. Při výběru vhodného kultivaru se zajímejte především o stupeň pálivosti – ten může být značně odlišný. Zatímco některé papričky pálí pouze decentně, jiné jsou doslova životu nebezpečné. Představíme vám populární odrůdy a způsoby jejich pěstování.

Nejdříve je třeba si vybrat vhodnou odrůdu chilli papriček
Nejdříve je třeba si vybrat vhodnou odrůdu chilli papriček (Zdroj: Lucie Peukertová)

Do pěstování chilli papriček se většinou pouštíme pro jedinečný kulinářský zážitek, který tyto pálivé odrůdy přinášejí. Jenže papričky jsou dostupné v mnoha opravdu dekorativních odrůdách, které mnohdy předčí svou barevností a krásou i okrasné květiny, takže je můžeme bez studu nazvat rostlinami dekorativními.

Barevné plody navíc vnáší do zahrady zcela jiný okrasný efekt, tak si několik rostlin vysaďte do nádob a dejte si je na terasu. Jen si dávejte pozor, aby si na nich nepochutnal váš malý potomek, kulinářskému zážitku kvůli extrémně pálivé chuti v případě některých odrůd s radostí odolají i dospělí.

Pěstujeme ze semen

Výsev semen se doporučuje mezi únorem a květnem. U většiny odrůd chilli se doporučuje vyrovnaná teplota klíčení okolo 29 °C. Semena vyséváme do sterilního výsevního substrátu. Pokud si mícháte směs sami, je třeba ji dát na půl hodiny do trouby péct, aby se v ní zlikvidovaly zárodky chorob. Semena zasypáváme slabou vrstvou zeminy, která by neměla přesahovat výšku 3 mm, klíček by přes silnější vrstvu neprorašil. Semínka lze také vysévat do kompresovaných rašelinných tablet. Po třech až šesti týdnech sazenice přesazujeme do květináčů, ve kterých porostou až do doby výsadby na finální stanoviště.

Chilli papričky mají rády slunné a chráněné místo
Chilli papričky mají rády slunné a chráněné místo (Zdroj: Lucie Peukertová)

Co papričky potřebují během sezóny

Chilli papričky pěstujeme nejlépe v zásadité hlinitopísčité půdě, která je dobře propustná pro vodu a vzduch. Rostliny nesmíme přelévat, ideálně tak substrát udržujeme mírně vlhký během sezóny. V období dozrávání plodů se doporučuje zálivku ještě omezit, aby se zvýšil obsah pálivých látek v plodech. Na zálivku nejlépe používejte vodu dešťovou, ohřátou na běžnou teplotu. Voda ze studně je nevhodná kvůli nízké teplotě, která způsobuje při zálivce teplotní šok. Papriky jsou poměrně náročné na světlo, proto je vysazujeme na plné slunce.

Udržujte substrát vlhký, ale ne přemokřený
Udržujte substrát vlhký, ale ne přemokřený (Zdroj: Lucie Peukertová)

Během léta ovšem musíme dávat pozor na to, abychom rostliny nezalévali na plody a listy, protože by mohlo dojít k popálení. Papriky všeobecně nesnáší tento způsob zálivky, proto zalévejte ke kořenům prakticky pokaždé. Při pěstování ve skleníku z čirého skla musíme papriky přistiňovat, aby nedošlo k popálení, podobně tomu je ve fóliovnících.

Během sezóny lze papričky hnojit syntetickými hnojivy – je ovšem třeba brát v úvahu druh hnojiva, některá totiž podporují spíše tvorbu listů, jiná květů a některá jsou určená až pro hnojení rostlin s plody. Mnohem lépe uděláte, když rostliny v květnu vysadíte do půdy hnojené koňským hnojem nebo kompostem, které papričkám připraví ty nejlepší podmínky.

Odrůdy papriček podle pálivosti

Sladké

 • Banana Sweet – až 15 cm dlouhé plody zelené barvy, které postupně získávají barvu červenou
 • Jalapeno Senorita – kultivar dorůstá výšky až 100 cm, plody jsou tmavě červené, dlouhé až 7 cm

Mírně pálivé

 • Chilaca – mohutná rostliny dorůstá výšky až 180 cm, luskovitý plod černozelené barvy je dlouhý až 15 cm
 • Rodeo F3 – červené kulaté plody na silné stopce podobné rajčatům
 • Sigaretta di Bergamo – plod tvaru kozího rohu sytě červené barvy, dlouhý až 12 cm
 • Sangria Ornamental – barevně zajímavý kultivar chilli papriček s plody, které se postupně přebarvují z fialové do temně červené barvy. Plod je oválný a na rostlině vzpřímený.

Středně pálivé

 • Ring of Fire – plody luskovitého tvaru tmavě červené barvy dosahují délky okolo 8 cm
 • Cayenne Yellow – rostlina dorůstá výšky okolo 60 cm, plody jsou dekorativní, svítivě žluté lusky délky maximálně 6 cm
 • Chinesse Multi-Color – název je odvozen od pestré palety barev, která se na plodech během zrání ukáže, odrůda dozrává přes pět barev až do sytě červené

Velmi pálivé

 • Habanero Red Savina – odrůda dorůstá výšky 100 cm, plody mají kvadratický tvar, v době zralosti se barví do rudé barvy
 • Devil´s Tongue White – bílé luskovité plody dosahují délky 6 cm
 • Bahamian Goat – plody nepravidelného tvaru, rostlina dorůstá výšky až 180 cm, plody jsou svítivě oranžové a opravdu hodně pálivé

Extrémně pálivé

 • Blut Jolokia Yellow – plody mají jehlancovitý tvar a během zralosti získávají svítivě žlutou barvu
 • Naga Morich – paprička pocházející z Indie dorůstá výšky okolo 100 cm, plody jsou jehlancovité a sytě červené
 • 7 Pot Apocalypse – kvadratické plody tmavě červené barvy, mohutný vzrůst

Zdroj informací: Lucie Peukertová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování citrusů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování citrusů.

Podzemnice olejná

Povídání o podzemnici olejné.

Postřik rajčat

Postřik rajčat.

Poradna: choroby ovocných stromů

RNDr. Zacharda odpovídá na dotazy diváků ohledně chorob na ovocných stromech.

Banánovník zakrslý

O pěstování banánovníku zakrslého. Jak o rostlinu správně pečovat, aby plodila.

Rostliny, které pěstovaly naše babičky

O rostlinách, které se pěstovaly ve větší míře spíše v minulosti.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.

Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu
Tomel japonský aneb Kaki můžete pěstovat jako velkou hrnkovou rostlinu

Zahrada

Jste-li příznivci pěstování vlastních rostlin ze semen, byť exotických, možná byste si rádi vypěstovali i kaki neboli tomel japonský (Diospyros kaki). Máte-li ve své sbírce rostlin například již avokádo nebo ananas, pak jistě oceníte i tomel, jež není nijak složité pěstovat doma jako velkou hrnkovou rostlinu.

Přirozené zdroje potravy pro ptactvo na vaší zahradě
Přirozené zdroje potravy pro ptactvo na vaší zahradě

Zahrada

Mnohdy postačí ptákům nabídnout přírodní zdroje potravy, které pro ně nejsou tak energeticky náročné. Skvělou lahůdkou pro ně jsou například plody na ovocných a okrasných dřevinách nebo semínka v semenících trvalek, které neuklidíte na podzim ze záhonu, ale naopak je tam necháte až do předjaří.

Kámen jako užitečný i ozdobný prvek zahrady
Kámen jako užitečný i ozdobný prvek zahrady

Zahrada

Asi nikdo si neumí představit zahradní tvorbu bez univerzálního materiálu, který dříve sloužil jako jedna z nejdůležitějších surovin pro stavbu. Řeč je o kameni, který nás zahradní architekturou provází několik tisíciletí. Právě kámen tvoří jednu z nejdůležitějších „ingrediencí“ zahradního prostoru, který dokáže pravé divy v podobě suchých zídek, zahradních domků i jako nedílná součást skalek, bylinkovišť a suťovišť.