Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu

Jen málokterý zahrádkář se vydrží kochat zahradními květinami se založenýma rukama. Pokud si květinami rádi zkrášlujete i svůj domov, co se zaměřit na pěstování trvalek určených k řezu? Možná vás překvapí, kolik druhů je k tomuto účelu doslova předurčeno. Do pestré kytice skvěle zakomponujete moderní kultivary i klasické venkovské trvalky, které krášlily záhony již mnoha generacím před námi.

Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu
Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu (Zdroj: Lucie Peukertová)

Také se během roku rádi těšíte z květin i u vás doma? Pak si protentokrát zkuste naplánovat vlastní záhon s trvalkami, které potěší oko a navíc si jimi můžete udělat radost i v interiéru domu.

K tomuto účelu se skvěle hodí různé skupiny vytrvalých rostlin. Kromě trvalek venkovských jistě oceníte i druhy planě rostoucí, voňavé bylinky, na které se při tvorbě kytic často ještě zapomíná, ale určitě si udělejte radost také některými lesními druhy.

K řezu se všeobecně hodí hlavně rostliny s dlouhým a pevným stonkem, ale je zajímavé, že se stejně nejvíc těšíme na první jarní květy, které dosahují včetně stonku délky jen několika málo centimetrů. Tyto druhy se v plánovaném záhonu mohou také objevit, jen jim dopřejte světlý okraj, kde jim nebudou konkurovat vzrůstnější kolegyně.

Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu
Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu (Zdroj: Lucie Peukertová)

Trvalky ve znamení venkova

Květiny z venkovské zahrady v nás probouzí příjemnou nostalgii. Patří mezi ně odolné rostliny, které vydrží v řezané podobě i poměrně dlouhou dobu. Když se řekne venkovská zahrada, určitě si s ní spojíte pivoňky lékařské (Paeonia officinalis), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), plamenku latnatou (Phlox paniculata), záplevák podzimní (Helenium autumnale) nebo řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina).

K řezu se naopak moc nehodí denivky (Hemerocallis), jejichž květy vydrží pouze jediný den. Z drobných květů nelze opomenout ty nejvoňavější ze všech, v první řadě tedy konvalinky vonné (Convallaria majalis) a violky vonné (Viola odorata). Drobné pugéty z těchto voňavých krásek si ovšem nedávejte na noční stolek v ložnici, z intenzivní až vtíravé vůně by vás mohla bolet hlava.

Trvalky přírodního charakteru

Do této kategorie spadají rostliny, které se často vyskytují ve volné přírodě. Některé z nich jsou pro zahradnické účely prošlechtěné, takže jsou k dispozici v kultivarech s plnými květy nebo třeba panašovanými listy.

Divokou přírodní kytici si můžete vytvořit třeba z kosatců žlutých (Iris pseudacorus), jarmanky větší (Astrantia major), třemdavy bílé (Dictamnus albus), blatouchu bahenního (Caltha palustris), sasanky hajní (Anemone nemorosa), sasanky lesní (Anemone sylvestris) nebo třeba kopretiny bílé (Leucanthemum vulgare) a zvonku broskvolistého (Campanula persicifolia).

Trvalky z prérijního záhonu

V současné době jsou zvláště oblíbené záhony prérijního charakteru, které si poradí i s dlouhodobým suchem. V takovéto výsadbě nesmí chybět ani okrasné trávy, které se do květinového aranžmá hodí pro odlehčení struktury.

Z kvetoucích trvalek je možné doporučit například léčivou třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea), zavinutku podvojnou (Monarda didyma), mavuň červenou (Centranthus ruber) nebo silně vonnou šantu hroznovitou (Nepeta racemosa).

Ovoňte si kytici bylinkami

Není nic krásnějšího, než když kytice plná pestrých květů krásně ovoní náš domov. I v profesionální floristice někteří mistři oboru rádi do kytic doplňují také bylinky, které jindy rádi používáme na dochucení pokrmů i do léčivých čajů. K tomuto účelu se perfektně hodí hlavně rostliny s pevnými stonky.

Rozhodně se nemusíme upínat pouze na kvetoucí rostliny, olistěné větvičky totiž nahradí zeleň a navíc stejně krásně voní. Do kytic tak k ostatním květům přidejte třeba větvičky šalvěje lékařské (Salvia officinalis), yzopu lékařského (Hyssopus officinalis) nebo třeba tymián obecný (Thymus vulgaris). Pevné květy vytváří levandule lékařská (Lavandula angustifolia), šalvěj lékařská (Salvia officinalis), zavinutka podvojná (Monarda didyma) nebo dobromysl obecná (Origanum vulgare), ale použít lze klidně i rozkvetlou mátu (Mentha).

Publikováno: 09.02.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Jedlé kytice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se vážou jedlé kytice?

Trendy ve svatebních kyticích

Jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích? Vládne především korálová barva s jemným podtónem zlaté.

Tuzemské luční květiny

Luční květiny jsou pro mnoho žen mnohem krásnější dárek, než drahé dovážené květiny z obchodu. Paní Růžena Bubeníčková nám zodpoví několik otázek na toto téma.

Luční traviny pro originální vazby a dekorace

Pokud i vy milujete podzimní přírodu a zejména lesní prostředí, přineste si jej domu a vytvořte si tématickou dekoraci.

Jak uvázat vánočně laděnou kytici

Vánočně laděné květiny a jak je vázat poradí floristka Diana Shatatová

Povídání o chryzantémách

Povídání o chryzantémách

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.