Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Jak v posledních letech postupně více přibývá problémů s nedostatkem vody, snaží se mnoho lidí resuscitovat své studny, kde ještě nějaká ta voda je. Resuscitace studny jako taková není tak velký problém – ten ale téměř vždy nastane ve chvíli, když chceme vodu používat na zálivku, nebo dokonce na pití. Pak vyvstane hned několik zásadních otázek.

Je vaše studna vhodná pro zalévání zahrady i konzumací?
Je vaše studna vhodná pro zalévání zahrady i konzumací? (Zdroj: shutterstock.com)

Jak začít?

Ještě než začneme podnikat kroky pro resuscitaci studny, měli bychom si zjistit, jaká je současná kvalita vody, podle toho pak postupujeme dál. Voda může být vždy znečistěná dvěma způsoby, buďto chemicky nebo mechanicky. První typ znečistění je téměř vždy velmi těžko řešitelný. Druhý problém je pak spíše otázkou ceny a času.

Pro zběžné zjištění obsahu pevných částic postačí odebraný vzorek nalít do průhledné lahve a nechat vodu nějaký čas odstát. Postupné usazování je vhodné po jistých časových intervalech sledovat. Pozorováním tak zjistíme, kolik je ve vodě drobných částí. Velké se usadí do chvíle, ale čím menší částice, tím déle potrvá usazování.

Chemické znečistění vody jsme schopni zjistit pouze odebráním několika vzorků vody a zasláním na chemickou analýzu. Cena rozboru se pohybuje různě, záleží na požadavcích na podrobnost rozboru, ale většinou bývá kolem 3.000 až 5.000 Kč.

Odebíráme vzorky vody

Nejčastější chybou, kterou udělá mnoho z nás, je, že odebereme vzorky ze studny, aniž by došlo k jejímu vyčerpání a dopuštění. Jestliže je voda ve studni několik let, měsíců nebo dnů, bude její kvalita vždy odlišná, spíše ale mnohem horší než u vody, která se průběžně čerpá a dopouští, resp. dotéká.

Před samotným odběrem vzorků tak studnu několikrát vyčerpejte a následně nechte vodu přirozeně dotéct. Tento postup se provádí vždy jako první krok. Není dobré nechat za peníze firmu studnu resuscitovat a pak provádět tyto testy. Při odběru vzorků pro chemickou analýzu postupujte vždy dle pokynů dané laboratoře. Odběr nepodceňujte, ošidíte maximálně sami sebe a ještě za to zaplatíte.

Odeberte vzorky a nechte udělat rozbor
Odeberte vzorky a nechte udělat rozbor (Zdroj: shutterstock.com)

Vzorky máme, co dál?

U mechanického znečistění je řešení téměř vždy jasné, je jím jednoznačně filtrace. V případě chemického znečistění je vhodné dbát doporučení laboratoře nebo odborníka. Nejběžnější chemické znečistění je bakteriemi e-coli nebo jinými druhy pocházejícími z výkalů. Dále se také může stát, že ve vodě bude vyšší obsah dusitanů a dusičnanů nebo minerálních látek.

Odstranění e-coli, dusitanů nebo dusičnanů se řeší velmi obtížně, je totiž mnohdy složité odstranit důvod jejich původu v naší vodě. Mechanismů na úpravu tvrdosti vody už naštěstí máme v současné době hned několik.

Je už dobrá chvíle na obnovení studny?

Jestliže jste oba dva typy znečistění řádně prokonzultovali a zvážili i to, jak chcete vodu ze studny používat, můžete se dle výsledků do obnovení studny pustit. I přestože se může obnovení studny jevit jako jednoduchá činnost, rozhodně tomu tak není a celý proces vyžaduje nejen znalosti, ale také velkou míru zkušeností.

Určitě je vhodné minimálně celý proces konzultovat s odborníkem. Není nic horšího, než udělat chybu, kterou opět dělá mnoho lidí, a to, že zakoupí čerpadlo Malyš, které dáte hned do studny. Lze totiž předpokládat, že studna je znečištěna i mechanicky. Malyš je čerpadlo, které není za žádných okolností vhodné pro čerpání znečistěné vody. Na tento typ čistění se používají jiná čerpadla a jiné postupy.

Vodu pomáhá vyčistit i domácí filtr
Vodu pomáhá vyčistit i domácí filtr (Zdroj: shutterstock.com)

Filtrujeme…

K filtrování mechanických nečistot je možné použít hned několik typů filtrů. Záleží na typu pevných částic a síle znečistění. U silně znečistěných vod platí tyto dvě pravidla.

  1. filtr se kupuje vždy podle velikosti filtrační plochy filtru
  2. při častém ucpávání filtru je nutné zvážit předfiltraci

Předfiltrací může být například separátor písku, který poškozuje vložky filtrů. Dále se také může jednat o filtry se speciální vložkou, která zachytí i ostrohranné nečistoty, jež také mohou proříznout vložky koncových jemných filtrů. V případě stálého a silného znečistění je také možné použít dvojité nádoby, kde se v jedné komoře usazují částice na dně a z druhé se vyčerpává již čistší voda.

Chemické znečistění je problém

V případě chemického znehodnocení je dobré vše konzultovat buďto přímo s laboratoří, nebo odborníkem, který se zaobírá tímto typem znečistění. Připravte se ovšem skoro vždy na větší finanční i časové investice a také na to, že budete muset možná i slevit ze svých požadavků, například nebudete moci vodu pít, ale pouze s ní zalévat a podobně.

Zdroj informací: Jan Vrbata

Publikováno: před 3 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Stavba studny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V tomto vide si povíme něco o stavbě studny. Naším hostem je pan Zdeněk Zelinka.

Mělník

Mělník

Jak spravit ucpanou stříkací pistoli

Jak spravit ucpanou zahradní pistoli

První zápisy ve stavebním deníku

Pepa s Pepou hodnotí uplynulý týden na stavbě procházením stavebního deníku. Řeší v něm například nedostatek vody ze studny (i když již je namontovaný nový darling), svod dešťové vody, rozebrané profily a další.

Procházka zahradou u Dagmar Březinové

Dagmar Březinová provádí Receptář exteriérem statku. Ukazuje, jak přestavěla staré hospodářské budovy na venkovní posezení u krbu a zahradu.

Výměna ponorného čerpadla

Pokud se chystáte na zahradě začít používat čerpadlo, prozradíme vám, jaké čerpadlo zvolit a co si následně obstarat.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.