Víte, které byliny mohou být na zahradě škodlivé?

Škodlivé rostliny na zahradě ohrožují pěstované rostliny, snižují úrodu, škodí nejen v zahradách, ale i na polích. Jen u nás pěstitele trápí více než 200 druhů rostlin. Víte, který z nich je v současnosti jedním z nejvýznamnějších plevelných dominant našeho státu? Prozradíme vám to.

Škodlivé rostliny na zahradě brání v růstu pěstovaným rostlinám (Zdroj:  Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škodlivé rostliny na zahradě brání v růstu pěstovaným rostlinám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Škodlivé rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae)

Škodlivé rostliny z čeledi hvězdnicovitých jsou: rmen rolní, heřmánek terčovitý, heřmánek pravý a heřmánkovec nevonný. Nejvýznamnějším zástupcem této skupiny je přitom heřmánkovec nevonný. V posledních několika desítkách let množství plevelení heřmánkem pravého a rmenem nevonného dost podstatně kleslo. Nicméně i tak stále představují významně se vyskytující plevel, který se negativně podepisuje na produkci pěstovaných rostlin. Zaplevelení obdělávaného pole heřmánkem může způsobit ztráty až přibližně 25 %.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Heřmánek pravý je jednou z nejznámějších bylin, která byla dlouho považována za jeden z nejtypičtějších plevelů nejen v českém zemědělství. Je to jednoletá jarní rostlina, která špatně přezimuje. Je obtížně hubitelná a objevuje se i v okopaninách a domácích zahradách. Roste poměrně bujně, dosahuje výšky 30–40 cm a má holé, strmě vzpřímené, silně větvené lodyhy, pokryté zpeřenými listy se zploštělými zúženými částmi.

V období od května do srpna vytváří tento plevel poměrně velké květinové koše, složené z konvexního hroznu žlutých trubkovitých květů, obklopených jedním chomáčem bílých, dlouhých a tenkých ligulátních květů. Květy heřmánku obecného mají charakteristickou silnou vůni a vypínají se nad úroveň listů na dlouhých stopkách. Popisovaný druh má rád hlinitou, úrodnou půdu s mírně kyselou reakcí a vysokým obsahem dusíku, na takových místech roste nejbujněji. Zajímavé je, že přibližně 25 % heřmánkových nažek zůstává životaschopných po průchodu trávicím systémem skotu. Chcete-li se ho účinně zbavit a chránit plodiny před konkurencí nenasytných plevelů, použijte širokospektrální herbicid.

Heřmánek pravý je sice léčivou bylinou, avšak na poli a na záhonech je plevelem
Heřmánek pravý je sice léčivou bylinou, avšak na poli a na záhonech je plevelem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Heřmánkovec nevonný (Tripleurospermum inodorum

I heřmánkovec je jednoletý druh, který se svým vzhledem velmi podobá heřmánku. Na rozdíl od něj však nevoní a nemá léčivé vlastnosti. Také na rozdíl od heřmánku nemá vyklenuté a duté květní lůžko. Heřmánkovec je také oproti heřmánku více robustní. Kvete od června až do pozdního podzimu (listopad). Jeho rozmnožení je spojováno se zhoršením půdních vlastností, tj. ztrátou půdní struktury, snížením vzdušné kapacity, vzrůstem podílu kapilárních pórů, a tím dlouhodobější vlhkosti půdního profilu. Souviset také může se zvýšenou koncentrací solí v půdním roztoku, což je mj. ovlivňováno  minimalizačními postupy ve zpracování půdy.

Náprava tohoto stavu spočívá v provzdušnění půd, vápnění a zařazení víceletých pícnin v osevním postupu. Rozvoj heřmánkovce je evidentně podporován opakovaným pěstováním ozimů. Vchází totiž nejvíce v září až listopadu, a potom v březnu až dubnu. Má mohutný vzrůst a silně konkuruje plodinám. Nažky se tvoří a dozrávají od léta až do konce vegetačního období. Mají velmi nepravidelnou primární dormaci, v půdě vydrží životaschopné 5 a více let, klíčí z povrchu půdy až z hloubky 2 cm. Heřmánkovec odolává některým běžným herbicidům.

Heřmánkovec se často zaměňuje s heřmánkem
Heřmánkovec se často zaměňuje s heřmánkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké škody mohou tyto škodlivé rostliny udělat? 

Oku lahodící heřmánek a heřmánkovec mohou však mít katastrofální dopad na kulturní rostliny. Přes svůj jemný vzhled jsou nebezpečným plevelem zejména pro naše plodiny rostoucí na slabších půdách. Tyto škodlivé rostliny rostou a vyvíjí se velmi rychle a absorbují tak velké množství vody a živin z půdy, které nemusejí být dostupné pro rostliny, o které pečujeme. Rychle rostoucí výhonky heřmánku a heřmánkovce brání přístupu světla k čerstvě klíčícím semenáčkům jiných rostlin a brání tak jejich vývoji. 

Jak s nimi bojovat? 

Potírání heřmánku a heřmánkovce je nutné, pokud tedy chcete, aby výnosy plodin byly uspokojivé. Důležitou roli při snižování výskytu plevele samozřejmě hraje prevence. Jedná se mimo jiné o ničení mladých sazenic jarním bráněním a podzimním trháním. Dospělé rostliny by měly být odstraněny, dokud nevykvetou a nezasejí semeno. Mimo to je také nutné ničit plevel rostoucí na pustinách, příkopech, ladem ležících polích a dalších místech přilehlých k poli. V pustinách lze rostliny posekat nebo odstranit pomocí herbicidu obsahujícího glyfosát.

Nejšetrnější prevencí proti plevelu je jeho pečlivé pravidelné odstraňování
Nejšetrnější prevencí proti plevelu je jeho pečlivé pravidelné odstraňování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na zemědělských polích je však třeba uplatňovat zásadu vyváženého hnojení, udržovat vhodné pH půdy a používat osivový materiál bez semen plevelů. Pokud preventivní opatření nepřinesou očekávaný výsledek, je nutné použít chemické  přípravky na ochranu rostlin. Tento plevel je citlivý na většinu účinných látek obsažených v herbicidních přípravcích. 

Zdroj informací: agromanual.cz; ciechagro.pl; poradnikogrodniczy.pl 

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Hubení plevele

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hubení plevele

Likvidace plevelů ve skalce

Likvidace plevelů je sama o sobě náročná, natož když se usadí v náročných místech, jako třeba na skalkách. Jak tedy použít hebricid v gelové formě, aby jste se plevelu zbavili?

Ničení plevele

Ničení plevele

Nové agresivní plevele

Nové agresivní plevele

Biokrém z heřmánku

Pleťový krém si doma jednoduše vyrobíte za pár minut. Využijete na něj jen med, smetanu, heřmánek a vodu.

Jak a k čemu využít plevel

Plevel nepatří jen do kompostu. Můžete jej využít například v kuchyni při přípravě chutných pokrmů.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.