Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Sněženky jsou úchvatné rostlinky. Chceme-li se kochat jejich krásou, nemusíme vyrážet do přírody. Bělavé květy roztomilých květin můžeme vidět i na našich zahrádkách. Jakmile zima předává svou vládu teplejšímu období, rostliny rozkvetou – jejich bílé květy velice často vykukují ještě zpod sněhové přikrývky.

Sněženky jsou posly jara
Sněženky jsou posly jara (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jemně vonící sněženky

Sněženky jsou jarní cibuloviny. Patří mezi první rostlinky, které vykvetou, jakmile je zima na ústupu. Jejich bílé květy můžeme spatřit již v lednu či únoru, kdy začínají vykukovat ze sněhu, z čehož samozřejmě vznikl i název této rostliny. Sněženky jsou chráněné a řadí se mezi vzácné druhy.

Sněženka je cibulovitá rostlina z čeledi amarylkovitých, její květy jsou jednotlivé a rozprostřené. Má 3 bílé okvětní lístky, na konci se zeleným lemem. Listy mají svěže zelenou, sivou nebo i tmavě zelenou barvu a u pravých sněženek jsou vždy 2 až 3. Existují však hybridní druhy, které mohou mít i více listů. Lístky jsou čárkovité, na vrcholu zaokrouhlené či tupě špičaté. V půdě přezimují díky menší kulovité cibuli. Z područí cibulek vyrůstají svazčité kořeny.

Typické jsou 3 okvětní lístky a zelený lem
Typické jsou 3 okvětní lístky a zelený lem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květina dorůstá do výšky 10 až 30 cm. Ve volné přírodě ji můžeme nejčastěji vidět v listnatých i jehličnatých lesích, na loukách a okolo potoků. Má ráda vlhkou hlinitou i jílovitou půdu s humusem. Velice často ji však můžeme vidět i na zahrádkách.

Poddruhy sněženek

Na první pohled by se nám mohlo zdát, že jsou všechny sněženky úplně stejné. Není tomu tak. I když je popsáno celkem pouze 19 druhů, gelanthophilové na svých zahradách pěstují více než 500 různých zahradních odrůd. Jejich křížení a vyhledávání stále nových odrůd se v poslední době stalo velkým hitem specializovaných zahradníků.

Sněženka je velice variabilní rostlinka, náchylná k výskytu nejrůznějších odchylek, které jsou patrné především na charakteru jejího květu. Kromě klasické rostlinky můžeme tedy na zahradách vidět i zcela atypickou plnokvětou sněženku.

Atypickým druhem je plnokvětá sněženka
Atypickým druhem je plnokvětá sněženka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mezi nejpěstovanější druhy milovníků těchto rostlin řadíme např. sněženku balkánskou, sněženku Fosterovu, sněženku podvinutou, sněženku černomořskou, sněženku podsněžník či sněženku královny Olgy. Druhů je opravdu nespočet. Mezi sebou se liší převážně barvou a tvarem skvrn okvětních lístků. Pro naši krajinu je nejtypičtějším zástupcem sněženka podsněžník.

Péče o sněženky

Sněženky na zahradách pěstovaly již naše babičky i prababičky. Rostlinky se velice dobře rozmnožují. Ze země vyjmeme celý trs, který snadno rozdělíme na menší části, a zasadíme do asi 6 cm hlubokého důlku. Tato výsadba nám zaručí květenství hned první rok po výsadbě.

Rostliny rozmnožujeme rozdělením trsu na jednotlivé květiny
Rostliny rozmnožujeme rozdělením trsu na jednotlivé květiny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sněženky vyžadují vlhkou jílovitou či hlinitou propustnou půdu a polostín. Jejich stanoviště by nemělo nikdy úplně vysychat, vlhčí místo je zákalem, aby se rostlině u nás dařilo. Daří se jim jak v trávníku, tak i na skalce. Jestliže pěstujeme sněženky v trávníku, vyčkáváme s jeho posekáním až do doby, kdy květiny zatahují své listy.

Rozhodneme-li se rostliny hnojit, je dobré použít tekuté hnojivo hodně brzy z jara, nejlépe pokud je na zahradě ještě sníh. Kdybychom totiž pohodili granulované hnojivo později na jaře a přímo do trsu rostlinky, mohli bychom způsobit poškození a následné uhnití lisů. Sněženky snáší teplotu až -15 °C. Jestliže udeří opravdu kruté mrazy, můžeme je chránit listím nebo i vrstvou slámy. Ve chvíli, kdy rostliny vyséváme ze semen, poprvé nás potěší svými květy až 3. až 4. rok po svém výsevu. Sněženky jsou cibuloviny, které po uvadnutí listů nemusíme vytahovat ze země. Napřesrok nám opět vykvetou.

Sněženky snáší teplotu -15 °C
Sněženky snáší teplotu -15 °C (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sněženky jsou chráněné

Sněženka podsněžník patří mezi ohrožené druhy rostlin. Jakmile vidíme sněženky ve volné přírodě, nesmíme je za žádnou cenu trhat ani vyrýpávat. Rostlinky totiž trpí ztrátou svých přirozených biotopů. Jakmile bychom nedovoleně zasáhli do jejich přirozeného vývoje, můžeme očekávat celkem tučnou pokutu.

Ve volné přírodě jsou sněženky chráněny
Ve volné přírodě jsou sněženky chráněny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sněženka patří mezi mírně jedovaté rostliny – především pozřením cibulek můžeme riskovat zvracení, bolesti břicha nebo i průjem. Toto má za následek alkaloid galantamin nebo lycorin. I když jsou tyto látky jedovaté, podávají-li se v menších dávkách, mohou lidem pomáhat. Alkaloidy ze sněženky jsou běžně využívány ve farmaceutickém průmyslu jako podpůrné látky při boji s obrnou, záněty nervů, nebo také Alzheimerovou chorobou. V posledním případě pomáhá právě Gelantamin, což je dusíkatá heterocyklická sloučenina, která dokáže zvyšovat množství acetylcholinu v mozku – látky důležité pro jeho správnou funkci. Účinku si jako první povšiml ruský vědec M. D. Maškovskij. Zjistil, že tato látka dokáže změnit účinky kurare na svaly.

Zdroj informací: www.academia.cz, www.kvetenacr.cz, www.zahradnictvi-flos.cz, www.lipensko.cz

Publikováno: před 4 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Trvalky kvetoucí v předjaří

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trvalky kvetoucí v předjaří

Sněženky, vřesovec a vilín

V předjaří nám může zahrada pěkně kvést díky sněženkám, vřesovci a vilínům.

Výsadba jarních cibulovin do podzimního trávníku

Jak vysazovat cibuloviny do trávy?

Rostliny kvetoucí v březnu

Co byste tomu řekli, kdybychom vás pozvali na jarní rozkvetlou procházku. Možná o tom pochybujete. Nám však náš dnešní host pan Pavel Chlouba slíbil, že nás vezme do březnové přírody a že tam i něco pokvete.

Přesazování květin

Rady, jak správně přesaovat květiny, jak vybírat květináč, jak ošetřit kořeny a jakou půdu vhodně zvolit.

Vysazování cibulovin

Rady, jak správně vysazovat jarní cibuloviny.

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?