Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

U nás nalezneme různé druhy violek. Violky se objevují v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je příjemné najít v lese nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni i velkou léčivou sílu.

Fialky patří mezi typické druhy violek, které kvetou na jaře
Fialky patří mezi typické druhy violek, které kvetou na jaře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Poznáte nejznámější druhy violek?

Violka (Viola), také známá jako fialka, je druh jednoletých, ale i vytrvalých rostlin. Violky rostou ve volné přírodě, avšak některé druhy violek vysazujeme do záhonů a pěstebních nádob jako okrasné květiny. 

Jen v České republice nalezneme ve volné přírodě asi 25–30 druhů, po celém světě je to až 400 druhů violek. Původní druhy violky pocházejí z Pyrenejí.

Bylo vyšlechtěno množství odrůd, které kvetou od května do září, protože původní druh kvete pouze od června do srpna. Kultivary se liší výškou rostlin. Nízké violky mají 10 cm, ty vyšší až 25 cm. Rozlišují se ale i barvou květů od bílé přes žlutou, oranžovou a červenou až po modrou a fialovou, ačkoliv původní barva květů violek je modrá až fialová, vzácně i bílá. Na jedné rostlině mohou vykvést i desítky květů.

Bílý kultivar violky
Bílý kultivar violky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Všechny druhy violek potřebují vlhko, světlo a živnou půdu, nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Některé kultivary (mají v názvu slovo "ice") zvládají venku i mrazy, kdy ale nekvetou a spíše odpočívají. V tomto období byste je měli zakrýt chvojím na ochranu před holomrazy. 

Hodí se do skalek, obrub záhonů nebo truhlíků v kombinaci s jarními cibulovinami. Všechny druhy violek se výborně hodí do různých kvetoucích kompozic, nejvíce parády nadělají s afrikány, astrami čínskými, begoniemi a dalšími rostlinami, které hýří nádhernými barvami po celé letní období.

Druhy violek u nás

Violka vonná (viola odorata) – známější pod lidovým názvem fialka je hojně rozšířenou jarní bylinkou. Lidé si ji pro její krásnou vůni s oblibou trhají do váziček. Velmi příjemně voní. Květy vyrůstají rovněž přímo z oddenku a rostou na dlouhých stopkách. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší.

Violka vonná
Violka vonná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violka vonná je známá jako léčivka bylina proti kašli, užívá se při astmatu, čistí krev či pomáhá při dně a revmatismu. A také se často používá ke zdobení při vaření či pečení. Má neutrální, spíše nevýraznou a ničím nerušivou chuť, přičemž se dá bez problémů použít i syrová.

Violka lesní (viola reichenbachiana) roste na čerstvých, minerálními látkami bohatších, humózních půdách v lesích, na mýtinách, v křovinách, také je často vysazována na zahradách a hřbitovech, kde rovněž zplaňuje.

Violka lesní
Violka lesní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violka bahenní (viola palustris) je chladnomilný druh, rozšířený především v severní Evropě, a vlhkomilný druh, který roste především na okrajích rašelinišť, na slatiništích, prameništích či ve vlhkých olšinách.

Violka bahenní
Violka bahenní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violka (maceška) rohatá (Viola cornuta), jedna z nejoblíbenějších dvouletek, se vysazuje do okrasných záhonů, na jejich obruby i do různých typů nádob. Její příbuzná maceška zahradní (Viola × wittrockiana) patří mezi nejrozšířenější druhy violek vůbec. Na jedné rostlině vykvétají desítky většinou vícebarevných květů, jejichž paleta zahrnuje všechny běžné barvy. Květy jsou drobné, menší než u macešky zahradní, ale je jich více.

Violka rohatá
Violka rohatá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Violky se na záhony, do skalek nebo do nádob vysazují v období od srpna do září, vysévají se ale už v červnu. Rostliny pokvetou ještě ten rok na podzim a pak znovu další rok na jaře.

Semena se vysévají do vyhřátého pařeniště nebo skleníku, teplota by neměla klesnout ani v noci pod 15 °C. Po výsevu se musí místo s klíčícími semenáčky udržovat vlhké, jinak hrozí zaschnutí a úhyn. Vyvinuté kvetoucí rostliny se vysazují na záhony v teplejších polohách již od poloviny dubna, ideální je ale počkat do poloviny května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Sladké a křehké listy i květy jsou vítanou pochoutkou pro slimáky, proto se včas připravte na nájezdy těchto nenažraných "oblud". Použijte na jejich likvidaci granule nebo parazitické hlístice.

Pokud mají rostliny zkroucené listy, byly napadeny mšicemi. Proti mšicím účinkuje postřik mýdlovou vodou, nebo pokud tyto druhy violek nepěstujete pro konzumaci, použijte chemický přípravek.

Zdroj informací: nkz.cz, bylinkyprovsechny.cz, kvetenacr.cz, naturabohemica.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 3 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování macešek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Magda Lebišová popovídá o pěstování macešek a předvede jejich sázení

Chov sklípkanů

Sklípkani se od pavouků liší svou velikostí a rozeznávávají se tři druhy. Pan Šťastný poradí, jak se o jednotlivé druhy starat a prozradí vše, co potřebujete k chovu sklípkanů vědět.

Královny lilie

Povíme vám, kolik odrůd lilií existuje, kde se pěstují a jaký je rozdíl mezi různými kořeny. Následně jak cibuli dobře vysadit, co znamená šupinování a jak ho provést.

Různé druhy koření

Pokud rádi vaříte, jistě se zajímáte o různé druhy koření. Pomůžeme vám se orientovat při výběru.

Opomíjené druhy zeleniny

Jaké znáte zapomenuté druhy zeleniny?

Sklizeň citrusů

Sklizeň citrusů

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?