Internet na zahradu – luxus od poskytovatele internetu

Mít na své zahradě připojení k internetu je pro některé domácnosti nedosažitelný luxus, pro jiné však neodmyslitelným standardem, který od svého poskytovatele automaticky očekává. Proč to však není vždy nedílnou součástí rodinného domu a kolik může stát pokrytí zahrady Wi-Fi signálem?

Internet na Internet na zahradu – luxus od poskytovatele internetu, zdroj: Bing (AI)
Internet na zahradu – luxus od poskytovatele internetu (Zdroj: Bing (AI))

Proč nepokryje jeden Wi-Fi router celou domácnost včetně zahrady?

Ačkoliv se to může zdát jako všední výmluva poskytovatelů k internetu, je naprosto běžné, že jeden Wi-Fi router nepokryje ani jeden panelákový byt, natož pak i přilehlou zahradu. Wi-Fi router vysílá ve vlnách a s omezeným dosahem. Vzdálenost však není jediným parametrem, který určuje jeho pokrytí. Dalším faktorem je okolní zarušení a překážky. Často se setkáte s případem, kdy i při vzdálenosti jeden metr má Wi-Fi signál ztrátu 90% rychlosti.

TIP: Pokud vám majitel nemovitosti nepovolí tahání kabelu a jakékoliv technické zásahy, přečtěte si článek https://uvtnet.cz/jak-zlepsit-kvalitu-wi-fi-signalu-doma

Proč musí k dalšímu Wi-Fi routeru vést kabel?

Pokud chcete, aby vám Wi-Fi router šířil po zahradě kvalitní připojení, musíte mu také kvalitní příjem dodat. Jestliže mu internet přepošlete po Wi-Fi a degradujete tímto přeposláním skutečnou rychlost, tuto zhoršenou kvalitu pak bude ještě o něco hůře přeposílat dál. Víceméně tichá pošta ????. Přeposíláním dat druhému Wi-Fi routeru bezdrátově si rapidně snižuje rychlost download/upload a zhoršujete celkovou odezvu (ping/latence).

Proč raději nepoužívat vedení internetu po elektrické síti?

Časté řešení vedení internetu napříč domem je vedení přes stávající elektrickou síť. V mnoha případech se ale na druhé straně setkáte s takřka nepoužitelným připojením. Signál totiž může jít přes více elektrických obvodů (rozvaděč/pojistky), které mohou způsobit znatelnou ztrátu rychlosti a obrovské zvýšení odezvy. O tomto tématu se dozvíte více na stránce https://uvtnet.cz/internet-po-elektricke-siti-220-v-proc-ne. Stejnou odpověď bych také poskytl k extenderům.

Na kolik vyjde zasíťování zahrady?

Toto je asi hlavní otázkou zákazníků, kteří nové připojení řeší. Je to však věc, která nelze zcela jistě dopředu vyčíslit. Bude se jednat o investici v řádů nižších jednotek tisíc. Pro představu:

  • Druhý (obyčejný) Wi-Fi router umístěný někde v altánku/pergole vyjde kolem 1000 Kč.
  • Zhruba 40 metrů ethernetového kabelu včetně 2 koncovek vám poskytovatel prodá za zhruba 420 Kč.
  • Práce technika je největší položkou a rozsah hodin se předem nedá přesně určit. V průměru očekávejte 3 hodiny krát zhruba 700 Kč.

Proč mít na zahradě pokrytí Wi-Fi?

Hlavním faktorem je naše pohodlí a pocit, že doma je doma. Dalším také skutečnost, že ne každý má na svém mobilu neomezená data. Pokud se ale chceme podívat do budoucna a přijít s dalším argumentem, rozhodně bych v očekával nějaké chytré zahradní spotřebiče (automatická sekačka, zavlažování, kamery, atp.).

Závěr

Jestliže jste majitelem pozemku, určitě svého poskytovatele poproste, aby vám pokrytí zahrady Wi-Fi signálem zajistil. Je to malá investice, která vám přinese mnoho výhod. To je také důvodem, proč si objednat internet od místního poskytovatele. Ten to s vámi totiž bude myslet vážně a bude vás chtít mít pod křídly ideálně na vždy.

Autor: Lukáš Pecina, ÚVT internet

 

 

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vytvořit kvalitní domácí wi-fi síť

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak zesílit signál Wi-Fi

11. díl: Michal Moureček - výrobce kol - TV verze

V první řadě musíte zjistit potřeby jezdce. Každý má jinou duši a jiné tělo. Právě proto tvoříme kola míru. Rám i komponenty musí být vyvážené, rámař je musí znát a musí vám s výběrem pomoci dosáhnout cíle.

Bonusový materiál k 11. dílu: Michal Moureček - výrobce kol

V první řadě musíte zjistit potřeby jezdce. Každý má jinou duši a jiné tělo. Právě proto tvoříme kola míru. Rám i komponenty musí být vyvážené, rámař je musí znát a musí vám s výběrem pomoci dosáhnout cíle.