Co dát do truhlíku – petúnie, nebo surfinie?

Máme za sebou tři zmrzlé, a i když tomu počasí stále moc nenasvědčuje, za chvíli přivítáme léto. Pokud to uvítání chcete s plnou parádou, určitě už připravujete do oken truhlíky s letničkami. Každoroční dilema zní: Co do nich? Zcela jistě k nejoblíbenějším truhlíkovým květinám patří petúnie a surfinie. Podívejme se tedy na ně z blízka a povězme si, které se pro výsadbu do truhlíků lépe hodí.
petunie_shutterstock_1281264463-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Nejprve si tedy udělejme jasno v tom, co charakterizuje který druh, aby se nám tyto oblíbené letničky nepletly. Známe tři druhy rostlin, které jsou si podobné nejen vzhledem, způsobem růstu ale také oblibou podobných půdních podmínek. Jsou to petúnie, surfinie a kalibrachoa, neboli Milion Bells.

Petúnie

Tento druh řadíme ke vzpřímeně rostoucím letničkám. Stejně tak jako kalibrachoe je můžeme vysazovat do truhlíků společně s většinou druhů letniček. Květy petúnii jsou velmi rozmanité, jednoduché i plné, s jinobarevnými okraji, třepenité anebo kombinované ze dvou barev, kdy jiná barva tvoří výseč, květy jsou velké. Množí se výsevem, přičemž jejich semínka jsou doslova mikroskopická. Je tedy lepší nakoupit si do truhlíků již sazenice a nekupovat semena na výsev, pokud s tím nemáte zkušenosti. Petúnie není třeba tolik přihnojovat jako surfinky. Odkvetlé květy je nutno odstraňovat. Existují petúnie velkokvěté, malokvěté a mnohokvěté.  Pokud v průběhu léta již málo kvetou, je vhodné provést zpětný řez.

Surfinie

Toto označení se vžilo pro převislé petúnie. Rostliny mají květy s očkem, s bílým okrajem, drobné i velké květy, žíhané, i plnokvěté, a to vše v mnoha barvách od bílé až po modré a fialové. Jejich převisy mohou být dlouhé u některých druhů od 0,5 do 1 metru. Vyhovuje jim mírně kyselý substrát pro petúnie. Množit se dají výsevem, ale i řízkováním. Pokud by se na rostlinách vyskytla chloróza (žloutnutí listů) přidává se opakovaně přípravek s chelátovou formou železa do zálivky. Odstraňováním odkvetlých květů se podpoří násada nových poupat. Kvůli vysoké pravděpodobnosti infikování viry se nepřezimují.

Kalibrachoa neboli Milion Bells

O poznání menší květy než petúnie má kalibrachoa také známá jako Milion Bells. Letnička, která může mít jak kompaktní, tak převislý nebo polopřevislý růst a velké množství květů ve tvaru gramofonku, stejně jako petúnie nebo surfinky. Květy jsou opět v mnoha různých barvách, jednobarevné, ale i žíhané, některé kultivary jsou dvoubarevné.  Tyto rostlinky mají poměrně vysoké nároky na zálivku, ovšem přemokření nesnesou. Odkvetlé květy není třeba uštipovat. Odolnost vůči větru je poměrně dobrá.

Co tedy vybrat do truhlíku

Máte-li pro truhlík místo kryté alespoň stříškou, zvolte pro výsadbu petúnie.  Jsou to typické truhlíkové květiny. Rozhodně pro ně není dobrá návětrná strana, neboť větru hůře odolávají. Je-li v létě dostatečné teplo i srážky, mohou být petúnie napadány padlím anebo i houbovými chorobami.  Rozhodně proto nepřihnojujeme dusíkatými hnojivy, ale vždy hnojivy se zvýšeným obsahem dusíku a fosforu. Surfinie je dobré vybrat pro kombinované truhlíky, tyto letničky zajistí bohatou násadu květů v převisu a kolmo v truhlíku mohou vyrůstat některé vzrůstnější letničky, například bidens nebo kalibrachoa. Kalibrachoe snesou i větrnější prostředí.

♣Tip♣

Pokud milujete truhlíky plné pestrých květů, ale nejste zrovna zahradnický talent, nezoufejte. Jděte na Truhlíkov.cz a vyberte si už osázené truhlíky, které budou zdobit váš balkon okamžitě a bez práce.

Text: Zuzana Bohdalová

26.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist