Co je dobré vědět o koupacím jezírku

Voda ve všech svých formách a podobách patří k těm nejúžasnějším prostředkům, které vždy zahradu obohatí. Její nevyčerpatelná síla nabízí mnohé tvůrčí možnosti pro zkrášlení zahrady. Jedním z možných způsobů, jak přivést vodu do zahrady, je zřídit si v ní koupací jezírko. I to má však své zákonitosti, které se vyplatí znát.
pokud-to-jen-trochu-jde-vyuzivejte-vodu-na-zahrade-efektivne.-jezirko-upravuje-mikroklima-zahrady-a-v-jeho-blizkosti-se-rostliny-nemusi-diky-rose-ani-zalevat-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: Lucie Peukertová

Chce to nejen pěkné prostředí ke koupání

Pohráváte-li si s myšlenkou založit koupací jezírko, měli byste si nejdříve ujasnit, zda vám nebude na obtíž společné koupání s rostlinami a žábami ve vodě s nezpevněným dnem. Na druhou stranu vás ale může těšit myšlenka, že při jeho zbudování nezatížíte přírodu ve svém okolí tak jako stavbou bazénu.

Dále počítejte s dostatečně velkou plochou na zbudování jezírka a také s tím, že byste měli naplánování a založení jezírka svěřit raději odborníkům, aby v koupacím jezírku vše fungovalo tak, jak má.

O co se musíte postarat

Nyní už je na vás, jakým způsobem vytvoříte pěkné prostředí k plavání, ale nezapomínejte, že je nutné k vlastnímu koupacímu jezírku přidat čisticí zónu, která se postará díky vhodně zvoleným rostlinám o odfiltrování látek znečišťujících vodu. Čisticí zóna by navíc měla vzhledově odpovídat vašemu přírodnímu jezírku.

Aby rostliny na čistění stačily, měla by být čisticí zóna stejně velká jako zóna plavecká. Předpokladem ke zbudování koupacího jezírka je tedy dostatečně velký prostor, který by měl mít rozlohu alespoň 40 m2.

Jakýkoli tvar jezírka zapadne do stylu zahrady lépe než bazén

Koupací jezírka mohou mít na rozdíl od bazénů jakýkoli tvar a navíc je tu záruka, že splynou lépe s okolím a díky osazeným rostlinám k nám na zahradu přilákají v době jejich květu spoustu zajímavých živočichů.

Na vodě proto necháme plavat například stulíky, vachty, lekníny, prustky a ďáblíky. Jelikož většina rostlin je světlomilných, založte své zahradní jezírko na slunném místě.

jezirka-4.jpg

Zdroj: archiv redakce

Investice do materiálů a technologií

Investice, které nebudou v tomto případě právě malé, musíme řešit hned od začátku. Zahradní jezírko se buduje s využitím zemních prací a odpovídajících mechanizací. Pořídit se musí fólie, mechanické a pískové filtry, filtrační rohože, molitan, zrnité plasty, skimmery, oběhová čerpadla, ale i UV lampy a v neposlední řadě i biologické mikroorganismy, které budou vodě odebírat živiny.

Budeme-li chtít ohřívat vodu v jezírku, budeme potřebovat solární zařízení nebo menší tepelné čerpadlo. Při ohřívání vody je třeba dávat pozor, aby nedocházelo k nabourávání biologické rovnováhy v jezírku.

jezirka-7.jpg

Zdroj: archiv redakce

Budování koupacího jezírka svépomocí má svá úskalí

  • Počítáme alespoň s hloubkou 80, ale klidně i 120 cm. Jezírko může být i hlubší. Již při výkopu je třeba tvořit různé výškové schody, abychom do nich později mohli umístit rostliny zvyklé na různé hloubky. Nemělo by nás zaskočit, že vyhloubená jáma bude vypadat velká. Kameny, štěrkové lemy a různé mělčiny zbudované pro bahenní rostliny ve výsledku vodní plochu zmenší.
  • Osvětlení koupacího jezírka musí být provedeno dokonale vodotěsně. Hadice k osvětlení, čerpadlu i filtru je třeba důkladně zajistit proti vlhku a vodě.
  • V písčitém a kamenitém podloží se stěny uhladí mírně našikmo a poté se omítnou betonovou směsí. Dobře se dá využít i kari síť. Stěny musí být hladké.
  • Geotextilie položená jako podklad pro jezírkovou fólii nesmí vyčnívat z vody do půdy, neboť by tvořila takzvaný knot a vysávala by vodu z jezírka.
  • Předem musíte mít promyšleno, zda v jezírku zbudujete výpusť anebo budete čerpat vodu z jezírka čerpadlem.

I když se vám může zdát zbudování koupacího jezírka poměrně složité, neměli byste se od této možnosti nechat odradit jen proto, že ji nezvládnete svépomocí. Vždy se můžete poradit s odborníkem, nebo si u spolehlivých a zkušených realizátorů objednat koupací jezírko na klíč.

Foto: Shutterstock.com

21.8.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist