Co ještě, ještě do truhlíku?

Předpokládejme, že většina z nás už v truhlíku na okně či balkoně nějaké ty květiny má. Může se však stát, že některé z nich již odkvetly, jiné poškodil déšť anebo plíseň, případně uschly, a tak se rozhodujeme mezi tím, zda truhlík osadit celý znovu anebo pouze dosadit některé rostlinky místo těch, co už mají nejlepší období za sebou.
begonia-1100x618.jpgCelá galerie 16 Zdroj: shutterstock.com

Výběr je stále pestrý. Ať je chladnější červen anebo horký červenec s vysokými teplotami stále máme mnoho možností, jak truhlíky v oknech a na balkonech vylepšit. Využít můžeme také vlastní zdroje a vysazovat květiny z jarního výsevu, nebo zkrátka zajdeme na trh či do zahradnické prodejny a vybereme si z aktuální nabídky.

Netradiční, ale velmi efektní výsadbou se mnohou stát ušlechtile vypadající girlandové begonie ‚Illumination Apricot’ v kombinaci se žlutozeleným smilem řapíkatým odrůdou ‚Rondello‘.

Nemesia – hledíkovka se svou záplavou modrých květů připomíná poklidnou mořskou hladinu. Okouzlující kvítky se otevírají od května do října. S výsevem této letničky je možné začít již v dubnu.

Další variantou mohou být působivé torénie: Torenia Purple Moon, Torenia Magenta Dreams, Torenia Midnight Blue. Jak samy názvy naznačují, tyto květiny se pyšní povětšinou záplavou modrých květů.
Někdo má v oblibě sporýše – Verbena Lanai twister Red, Verbena Magalena Scarlet.

Zvláště v průběhu léta působí v truhlících a nádobách velmi půvabně a elegantně sestavy s bíle kvetoucími rostlinami. Bílá barva přináší trošku osvěžujícího ledového chladu do ohnivých kompozic. Dobrým příkladem jsou netýkavky balzamíny ‚Candy Weiss‘, dále již zmíněné převislé begonie odrůda ‚Illumination White‘ a také bíle kvetoucí lobelky ‚Temptation White‘.

U nádherné žlutě kvetoucí balkonovky Sanvitalia speciosa můžete v parných letních dnech pozorovat, jak se dokáže bránit velkému odparu tekutin a příliš intenzivnímu slunečnímu záření tím, že svine své listy. To vás však nemusí odrazovat od toho, abyste si ji do truhlíku vysadili. Zvláště odrůda ‚Aztekengold‘ vás jistě naprosto nadchne bezkonkurenční záplavou drobnějších, ale výrazně zlatožlutých květů, kterých se na rostlině objeví obrovské množství.

Bidens solaire, nejrůznější Calibrachoa hybridy, fuchsie, okrasné lilky, například Solanum jasminoides, hybridy gazánií, otočník stromkovitý, lantany, bakopy, dvoutvárky, vějířovky, kejklířky (Mimulus), ostruhatky (Diascia) a další a další. Ty všechny jsou vám k dispozici, abyste ze svého truhlíku opět vytvořili záplavu nádherných barev a vůní, které vám budou přinášet radost, kdykoli na nich spočinete pohledem.

Text: Zuzana Bohdalová

9.7.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist