Co na zahradě nenajdete…možná

Ve většině článků vám přinášíme návody nebo inspirace, jak si vyšperkovat vaši zahradu. Dnes jsme našli zajímavé rostliny, které na své zahradě nejspíš nemáte, ale objevují se na rančích a zahradách ve světě. Některé jsou opravdovou vzácností, jiné je lepší pro jejich výrazný pach ani nesázet. Květy a barvy, kterými se pyšní, jsou ale výjimečné. Pojďte se podívat.
baobab-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Příroda dokáže vykouzlit nádherné tvary a barvy, a také umí rostliny vybavit vlastnostmi, které jim usnadňují přežití v divoké přírodě. Například strom Baobab, který je v současné době na seznamu chráněných stromů, roste v Africe, Indii a na Madagaskaru,  je vybaven na život v suchém podnebí tím, že funguje podobně jako velbloud. Ten si schraňuje vodu v hrbu a stejně tak Baobab má ve svém kmeni velikou zásobárnu vody. Devět měsíců  v roce je bez listů a občas si z něho domorodci vydlabávají obydlí.

Venušina past na mouchy je opravdu název květiny. V její ostnaté pasti však nekončí pouze mouchy, ale i housenky a drobný hmyz. V divoké přírodě jí ubývá a proto se předpěstovává ve sklenících.

Raflézie je nápadně rudá květina s bílými skvrnami, jejíž květ patří mezi největší na světě. Zájem k sobě přitahuje nejen tvarem a velikostí ale také puchem. Občas se jí říká mrtvolná květina, protože je cítit hnijícím masem. To přitahuje obrovské mouchy, které se po ní pohybují a tak ji zároveň opylují. Raflézie roste především v Malajsii  a Indonésii a kvete 5 – 7 dní jednou za svůj život.(úvodní fotografie v galerii nad článkem)
Titan arum, je na tom s vůní podobně. Obrovská květina roste na Sumatře, dorůstá až 3 metrů a patří jí světové prvenství ve velikosti květenství. Rozkvétá pouze na dva dny a jen jednou za 6 let.

Tacca Chantrieri nebo-li netopýří květina dorůstá 70 centimetrů, pochází z Asie a je jedovatá. Domorodci z jejích hlíz získávají škrob a dělají mouku. Musejí však vymýt hořkou jedovatou látku.

Dendroseris neriifolia

Její domovinou je Chile, v divoké přírodě existuje již pouze jeden exemplář, ale ve sklenících po světě jich jsou vypěstovány stovky.

Máte-li na zahradě skleník, neváhejte a pořiďte si nějakou zajímavou exotickou rostlinu. Nejen vy budete obdivovat její krásu.

Sabrina Harisová

5.10.2010 6:31

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist