Co s rajčaty po sklizni

Okurková sezóna by se stejně dobře mohla jmenovat sezonou rajčatovou. Kam se podíváme, tam rajčata dozrávají, máme je nejen ve sklenících, na zahradách, ale i na balkonech, nebo v závěsných koších, ale hlavně na talíři. Rajčata jsou velmi zdravá, a tak bychom je měli spotřebovat a nevyhazovat.
shutterstock_312774203-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Velmi často se stává, že nám nechutnají koupená rajčata, a tak si je raději vypěstujeme sami na svých  zahradách. Rajčata, která jsou ke koupi v obchodních centrech, musí mít prodlouženou dobu trvanlivosti, neopadávají z rostlin, nepraskají ani neměknou, celkově tedy mají delší uchovatelnost, což ale může být právě na úkor chuti. Ve výsledku pak takové rajče spíše vypadá než chutná. Jedná se totiž o takzvaná long-life tyčkové odrůdy rajčat.

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jsou tedy ve stavu nejlepších chuťových vlastností. Obvykle doba sklizně rajčat nastává po 8 až 10 týdnech od jejich výsadby. Pokud bychom plody nechali přezrát, dojde k jejich praskání a měknutí. Ideální je, sklízet je v intervalu 4 až 6 dnů, minimálně však 1x za týden. Abychom měli plody chutnější, je lepší oddělit od rostliny celé vijany anebo minimálně plod se stopkou i kalichem. Až později, kdy již hrozí, že plody budou poškozeny mrazíkem, sklidíme teprve dozrávající plody dorostlé do konečné velikosti.

Pamatujte! Zelené plody rajčat, které stihly dorůst do konečné velikosti, mají schopnost dozrát i poté, co již byly z rostliny utrženy. Malé zelené plody, které nedorostly do konečné velikosti té které odrůdy, nejsou schopné po utržení z rostliny uzrát.

Náš tip: pro dozrávání rajčat použijte mísu, do jejíhož středu uložíte dozrávající jablka. Z nich se uvolňuje etylen, který napomůže dozrávání také u rajčat.

Rajčata mohou být skladována dokonce i několik týdnů, v závislosti na teplotě okolí a stádiu zralosti. Zelené plody dorostlé do konečné velikosti lze uchovávat při teplotách mezi 13 až 18 °C. Čím vice se však bude teplota blížit 13 °C, tím pomalejší bude jejich dozrávání. Při teplotě 10 °C se proces dozrávání zcela zabrzdí a hrozí riziko poškození plodu chladem.

Pro zralé plody pevné konzistence a plného vybarvení jsou pro uskladnění vhodné teploty mezi  7 – 10 °C. U nich hrozí riziko poškození chladem až při 7 °C. Tehdy plody ztrácejí svou chuť, barvu i konzistenci.
Vzhledem k tomu, že rajčata patří k velmi oblíbené zelenině, konzumují a zpracovávají se v mnoha podobách a úpravách. Velmi známé z úprav za tepla je například výroba kečupu, leča anebo protlaků.  Oblíbené jsou i rajčatové omáčky, rajčatové džusy, nebo rajčata sterilované nebo dušená. V čerstvém stavu jsou vynikající jako svěží přílohy k masu, sýrům, do baget anebo na chlebíčky či k přízdobě nejrůznějších studených mís a dalších pokrmů. Je prokázáno, že jejich konzumace napomáhá při hubnutí a také jako prevence rakoviny.

 

29.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist