Zahrada > Péče o zahradu > Semena a osiva > Co se skrývá v semenných bankách
Co se skrývá v semenných bankách
Velké bohatství uvnitř semenných bank
Semenné banky ukrývají velké bohatství, a to přesto, že je v nich uloženo pouhých 10 % z celkového množství světových rostlinných druhů. Velký důraz je u těchto sbírkových předmětů kladen na genetickou variabilitu a také na vzorky rostoucí v odlišných environmentálních podmínkách.
V každé populaci se odebírají semena mnoha jedinců rostoucích napříč areálem konkrétních druhů. Na celém světě existuje přes 1,4 tisíce semenných bank. A mnohé z nich jsou překvapivě umístěny v rozvojových zemích.
Za jakých podmínek se semena uskladňují
V semenných bankách panují přísné podmínky skladování. Semena řady druhů rostlin jsou uskladňována v chladu, suchu a velmi dlouhou dobu, a to vše aniž by ztratila svou schopnost vyklíčit. Taková schopnost uspání rostlin na dlouhou dobu je velmi cenná. Umožňuje totiž zmrazení semen vzácných druhů a jejich uložení na malém prostoru, přičemž náklady jsou nízké a následná péče minimální.
Unikátní semenná banka v podzemí Špicberků
Svalbard Global Seed Vault je název unikátní semenné banky, která vznikla v roce 2008 na Špicberkách. Byla umístěna 130 metrů pod povrch ledové hory. Vládne tam mráz –18 °C. Předpokládá se, že právě na tomto místě by mohla semena přečkat lecjakou katastrofu a strávit zde i tisíce let.
Experti tvrdí, že zrna ječmene mohou přežít v hlubokém mrazu dobu dlouhou několik tisíc let. Za rekordmana v tomto směru přežití je považován čirok. Jeho semena jsou schopna v mrazu přečkat až 20 tisíc let. Hned za první rok existence tato banka obdržela z nejrůznějších končin na 400 tisíc vzorků semen. Uskladněna je tu i sbírka 70 tisíc odlišných variet rýže, které sem doputovaly ze 120 zemí světa.
Nutnost zachovat genetickou variabilitu zemědělských plodin
Semenné banky jsou považovány za velmi efektivní způsob zachování genetické variability zemědělských plodin. Jedná se v prvé řadě o pšenici, kukuřici, brambory a rýži. Výzkumy potvrdily, že geny odolnosti vůči určitým škůdcům nebo chorobám se často nacházejí jen v jedné takzvané krajové odrůdě těchto plodin. Pro zemědělskou výrobu má tato genetická variabilita zásadní význam. Společně se zvýšením produktivity moderních plodin je třeba jim zajistit také schopnost lépe se vyrovnat se změněnými životními podmínkami. Těmi jsou například období sucha, kyselé deště nebo zasolení půdy.
Mnoho druhů rostlin není dostatečně zastoupeno
V semenných bankách nejsou bohužel prozatím dostatečně zastoupeny ani regionální plodiny, ani rostliny textilní nebo léčivé. Je rovněž velká škoda, že stejně nízkou míru zastoupení mají i rostliny planě rostoucí, které jsou se zemědělskými rostlinami blízce příbuzné. Mají totiž obrovský a nezastupitelný význam pro nejrůznější šlechtitelské programy.
Kromě shromažďování materiálu v semenných bankách existuje navíc i celá řada různých sbírek mikroorganismů. Nejčastěji vznikají sbírky kvasinek, bakterií, hub a řas. I tyto sbírky významně přispívají k ochraně biodiverzity mikroorganismů. Některé sbírky se průběžně doplňují. To pomáhá uchovat genofond a ochránit biodiverzitu mikroorganismů.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com