Co se více vyplatí – topení plynem, nebo elektřinou?

Topení plynem či elektřinou má své zastánce i odpůrce. Obě energie přinášejí jiné výhody a nevýhody. Podle čeho se rozhodovat při výběru vhodného systému topení? Cena plynu a elektřiny je důležitým, ale ne jediným faktorem – výši pravidelných poplatků můžete ovlivnit i správným výběrem dodavatele.
titulka-1100x618.jpg Zdroj: Lum3n; Pexels/Srovnejto.cz

Cena plynu a elektřiny – důležité kritérium při výběru energie pro vytápění

Cena plynu i elektřiny v minulém roce mírně klesla, ne všechny společnosti však tento pokles promítly do ceníků. Porovnání dodavatelů energií provedete snadno a rychle v online srovnávači – následně si můžete vybrat výhodnějšího dodavatele. K ceně plynu si však nezapomeňte připočítat další možné náklady, a to třeba na plynovou přípojku či nutné stavební úpravy, cena energie je ale dlouhodobě stabilnější a nižší než u elektřiny. Ta zase poskytuje jednodušší řešení vytápění, co se týče úprav nemovitosti, topení elektřinou však může vyjít dráž.

Plusy a minusy vytápění plynem

Zemní plyn nabízí dlouhodobě stabilní cenu a jedná se o ekologicky šetrný způsob topení. Vzhledem k nižší ceně plynu se tento způsob vytápění vyplatí hlavně u starších, rozlehlých nebo nezateplených budov. Dále je nutné mít nebo na vlastní náklady zřídit plynovou přípojku či si koupit nebo pronajmout LPG zásobník. Instalace plynového kotle vyžaduje také některé stavební úpravy (adaptace a vyvložkování komína) a pravidelné revize. Na druhou stranu je topení plynem velmi efektivní, jednoduché, oproti dřevu a uhlí „čisté“ a bez práce, ekologické a moderní kotle lze dokonce ovládat přes internet i na dálku.

Elektřina jako pohodlná varianta pro domy s minimálním únikem tepla

Pokud vlastníte dokonale zateplenou novostavbu nebo pasivní dům, může být pro vytápění vašeho domova výhodnější elektrická energie – cena plynového kotle (případně i přípojky a stavebních úprav) by se vám na úsporách vrátila až za nesmyslně dlouhou dobu. Nízkou spotřebu tak můžete jednoduše pokrýt topením elektřinou. Přináší výhody ve formě snadného a v podstatě okamžitého zapojení do sítě bez náročnějších stavebních zásahů, snížení ceny elektřiny (u tarifu zahrnujícího i topení) a zvýšeného komfortu při obsluze. U elektrického topení se nemusíte zabývat ani každoročními revizemi a můžete jej jednoduše napojit na solární panely.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ energie k vytápění, nezapomeňte si vybrat správného dodavatele. Jen díky jeho změně můžete na topení ušetřit tisíce korun ročně.

6.5.2021 12:46| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist