Co si představit pod pojem „netrávníky“

Možná také patříte do skupiny milovníků zahrad a trávníků, které vlastně ani klasickými trávníky nejsou. Máte-li v oblibě přírodu jako celek, včetně hmyzu a nejrůznějších živočichů a plevelných rostlin přinášejících dostatek potravy pro hmyz, pak jste tu na správném místě.
bylinny-travnik-je-cim-dal-tim-vice-oblibeny-pro-svou-nenarocnost-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Pohádka nebo skutečnost

Mezi pražskými skalničkáři se traduje jedna zajímavá historka. Jednu z tamních prodejen alpinek prý kdysi navštívil pár zahraničních turistů, kteří si chtěli zakoupit travní směs obsahující krásné žlutě kvetoucí květiny, jejichž jméno neznali. Možná už vás to napadlo… Chtěli trávník s pampeliškami! Kdyby se tohle odehrálo mnohem dříve, bylo by zcela jasné, že právě tady by mohl být původ vzniku pojmu „anglický trávník“ jako trávník bez chyby a bez příměsí, neboť zmiňovaný manželský pár byl právě z Anglie. Je tedy nabíledni, že manželé neznali nic takového, co je pro nás naprosto běžné, tedy trávník zaplevelený pampeliškami.

Trávník – netrávník

Ovšem trávník – netrávník, to nejsou jen pampelišky v trávě, ale mohou to být i sedmikrásky, zběhovce, rozrazily, popence anebo jitrocele či dobromysl nebo třeba i máta. To vše může naše trávníky příjemně zpestřit a navíc sloužit k užitku, a to nejen nám lidem, ale i užitečnému hmyzu a dalším travním obyvatelům. A ta vůně, když se takový trávník s mátou, mateřídouškou nebo tymiánem poseče, to musí být paráda!

Někdo prostě pěstěný trávník nechce

Ať už máte pro to jakékoli důvody, je vaším výsostným právem mít na zahradě takový trávník, jaký chcete vy sami. Ve vašem trávníku přecházejícím do vřesoviště bude vypadat krásně i jiná mnohem nižší rostlina, než je pampeliška, ale také se žlutými květy – mochna jarní (Potentila verna). Dorůstá výšky pouhých 4-5 cm a daří se jí jak na prudkém slunci, tak v polostínu. Můžete si ji přinést na svou zahradu například z procházky po písčitém břehu řeky.

Náhrada za trávu mezi stromy a keři

Mezi stromy a keři a také před severními stěnami jsou plochy, na nichž se trávník obtížně seká anebo se mu tam vůbec nedaří.  Práva taková místa jsou vhodná k ozelenění „netrávníkem“, tedy půdopokryvnými rostlinkami nahrazujícími trávník. Tam, kde na půdu vstupujeme je však vhodnější dát přednost nášlapným pokryvným trvalkám, například Sagina neboli Irský mech, dále Acaena čili acéna, která vydrží na suchých holých místech, nebo Herniaria.

Ať už si do svého trávníku zakomponujete jakékoli rostlinky a květinky nižšího růstu, mohou být právě tyto rostlinky tím správným zpestřením nejen vašeho trávníku, ale i celé vaší zahrady.

Text: Zuzana Bohdalová

28.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist