Co sklízíme v zeleninové zahradě v listopadu

I v listopadu může být zahrada místem, které nám poskytne dostatek svěží čerstvé zeleniny určené k přímé konzumaci nebo k uskladnění. Některé druhy zeleniny můžeme nechat v půdě dokonce i přezimovat. Stanou se tak důležitým zdrojem čerstvých vitaminů na našem talíři v průběhu celé zimy. Vybavme se tedy vhodným nářadím a vyrazme do zahrady pro chutnou a hlavně zdravou zeleninu, kterou náš organismus v tomto období velmi ocení.
shutterstock_502923196-4-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Poslední měsíc sklizně

Listopad je měsícem posledních sklizní a důkladného úklidu zahrady. Pokud jsme neopomněli pozdní letní výsevy v srpnu a září, máme nyní k dispozici poměrně dostatečný počet zeleninových druhů, které můžeme v zahradě sklízet. Patří k nim hlavně hlávková kapusta, čínské zelí, salátová čekanka, salát polníček, růžičková kapusta, ředkvičky, mrkev, špenát, černý kořen, pastiňák, zimní pór a zimní a jarní cibule nebo mangold.

Které druhy zeleniny můžeme ponechat na záhonech

Některé druhy můžeme pochopitelně na záhoně ponechat přes zimu. Přezimování venku na záhoně běžně zvládají: pozdní mrkev, kterou stačí přikrýt listím, růžičková kapusta, kterou můžeme sklízet po celou zimu průběžně a stejně tak i kadeřávek. Dále ve volné půdě přezimuje petržel, pastiňák, špenát, černý kořen, zimní pór, který přihrneme zeminou a polníček.

Sklízíme pozdní kořenovou a košťálovou zeleninu

V listopadu se však musíme pustit na zahradách do sklizně červené řepy, celeru, tuřínu, ředkve a někdy i mrkve. Vybereme si pro tuto příležitost den, kdy neprší a ani není po dešti a pustíme se do práce nejlépe s rycími vidlemi. Pro práci ve volné půdě jsou ideální.

Nejlépe, když si pro rytí vyhradíme dopoledne a odpoledne do setmění budeme mít dostatek času na samotnou sklizeň zeleniny a její uložení. Nať ze zeleniny odstraňujeme ihned. Ještě v tomtéž dni sklízíme kořenovou zeleninu. Tu ukládáme pro zimní uskladnění na vyhrazené místo, například v bezmrazém sklepě.

Jak chránit zeleninu na záhonech

Některé druhy zeleniny ponechané přes zimu na záhonech musíme chránit. Ochranný kryt je považován za důležitý u ozimé kapusty, mangoldu, zimního salátu. Chrání je totiž před pronikáním zimních slunečních paprsků, které by ze zeleniny vytáhly vodu.

O růžičkové kapustě je známo, že mráz snese, ale je-li pěstována ve větrných polohách, mrazivé větry ji vysušují. Všude, kde jí toto nebezpečí hrozí, je vhodné udělat na návětrné straně záhonů z netkané textilie clonu napnutou mezi pevné kůly nebo navršit hromadu klestí, která ji ochrání před větry.

Na záhoně může zůstat po celou zimu i černý kořen, ten pak sklidíme v předjaří.  Záhon s č. kořenem poházíme kompostem a poté překryjeme chvojím. Ochranné vrstvy pro zeleninu můžeme vytvořit nejen z kompostu a chvojí, ale také z rašeliny či slámy.

 

1.11.2022 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist