Co v zahradě nikdy nelámat přes koleno

Už dávno jsme si zvykli, že můžeme změnit vše, na co jen pomyslíme. V přírodně a stejně tak i na našich zahradách ovšem bývá boj s některými aspekty naprosto marný. Mnohdy je mnohem snazší se smířit s tím, že to tak prostě je. Pro některé změny byste někdy museli udělat prakticky i nemožné. Pojďme si ukázat, s čím byste ani na své zahradě neměli zbytečně bojovat.

Při tvorbě zahrad se mnohdy uchylujeme k poměrně svérázným úpravám, které mohou být časově i finančně náročné. Někdy je jejich efekt navíc velmi krátkodobý. Na každé zahradě se jistě najde nějaké to místo, se kterým máme určité plány, jenže to má háček. Mělká půda nedovoluje pěstování zeleniny, stín se zase příliš nepřátelí s některými okrasnými rostlinami a na některé typy výsadeb zase nevystačíme se svými znalostmi a časovými možnostmi, které se promítají do údržby. Co bychom tedy určitě neměli lámat přes koleno?

Sny nad realitou

Sníte o krásné rozkvetlé zahradě, zeleninových záhonech plných plodů zralých ke sklizni nebo třeba o pečlivě udržovaném trávníku, jehož péči chcete zvládnout sami? Položte si otázku – mám na to všechno dostatek času a zvládnu to i po teoretické stránce?

Okrasná i užitková zahrada vyžadují pravidelnou péči. Té je třeba se v optimálním případě věnovat každý týden, v případě intenzivně udržovaného trávníku budete muset vyjet se sekačkou třeba i dvakrát týdně. Ze začátku vás to samozřejmě bude bavit, plody práce budou viditelné velmi rychle, jenže pokud nejste rození zahradníci, kteří trávili péčí o zahradu hodně času již v dětství, může se prostě stát, že vás to časem přestane bavit. Co si budeme povídat, čas strávený při pletí, seči trávníku nebo při rytí zahrady byste mohli využít i jiným způsobem.

Zamyslete se tedy nad tím, jestli jste schopni se o zahradu intenzivně starat delší dobu a zda to tak myslíte vážně. Pokud si svou výdrží nejste jisti, raději to nelámejte přes koleno a založte zahradu vyžadující mnohem méně vaší pozornosti.

Stanoviště nade vše

Zamilovali jste se do pestře kvetoucích trvalkových záhonů s okrasnými trávami, jenže vám polovinu zahrady zastiňují vzrostlé stromy na sousedním pozemku? Možná budete muset své plány změnit a zvolit takový typ výsadeb, který si s podmínkami poradí. Se světelnými podmínkami většinou nelze nic rozumného udělat. Vzrostlé stromy lze samozřejmě ve vhodnou roční dobu pokácet, je to ovšem rozumné rozhodnutí? Raději výběr rostlin podřiďte současnému stavu a nehrňte se do extrémního řešení, při kterém budou doslova „padat hlavy“ okolních stromů.

S půdními podmínkami lze do určité míry provádět zázraky. Pro zvýšení úrodnosti lze zarýpat hnůj nebo kompost, pro úpravu půdní reakce je třeba připadat vápenec nebo kyselou rašelinu. Pokud je ovšem půda zamokřená, pak bude vhodné raději zvolit rostliny snášející vysokou hladinu podzemní vody nebo vodu stagnující na povrchu. Instalace drenáží je opět možná, ale časově i finančně náročná.

Stejně tak se nevrhejte do zbytečného boje s nedostatkem prostoru. Tento efekt se týká především výběru stromů. Pokud vlastníte malý pozemek, určitě na něm jen těžko najdete dostatek prostoru pro širokokorunné stromy. Rozhodně je nevysazujte na hranici pozemku, kde by váš úmysl nemusel potěšit souseda. Mladé stromy na začátku působí nevinně, jak ale budou vypadat třeba za deset let? Nezastíní i sousedovu zahradu?

Foto a text: Lucie Peukertová

13.7.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist