Co všechno ovlivňuje výběr rostlin na zahradu

Při výběru rostlin na zahradu musíme vždy zohlednit podmínky stanoviště. Mnohdy se nám některé rostliny líbí natolik, že zcela zapomeneme na to, že se jim u nás na pozemku nemusí dařit. Do jisté míry samozřejmě lze podmínky upravit, ale ne vždy je to na delší dobu. Výběr rostlin tedy raději podřiďte své zahradě, naopak to nebude nikdy na sto procent fungovat.

Volba rostlin na zahradu by určitě neměla být pouze otázkou osobního vkusu. Co si ovšem budeme namlouvat, často to tak je a na hlavní aspekty výběru přitom snadno zapomeneme. Často se tak stává, že zahrádkáři vedle sebe vysazují rostliny, které vyžadují zcela odlišné stanoviště. Následně si pak ztěžují na nízkou kvalitu sazenic, které nepřežily ani jedinou sezonu. Chybu je ovšem třeba hledat někde jinde.

Výběr rostlin vyžaduje určitě znalosti. Je samozřejmě jasné, že není každý zkušený zahradník, přesto jsou informace v dnešní době snadno dostupné. Poradit by vám měli také zaměstnanci daného zahradnictví, ve kterém si rostliny vybíráte. Pokud chcete využít nabídku internetových obchodů, pak je ideální si pečlivě pročíst informace, které jsou u rostlin, tedy nabízených produktů, uvedeny.

Zohledněte typ stanoviště

Při výběru rostlin byste se nejdříve měli ptát, jestli se vůbec druh rostliny, který vás zaujal, hodí pro vaši zahradu nebo přesněji řečeno pro místo, kam budete sázet. V první řadě si ujasněte, kolik hodin denně sem dopadají sluneční paprsky, zda se jedná o stanoviště slunné, polostinné nebo stinné.

Dále je třeba brát v úvahu typ půdy. Výběr do velké míry ovlivňuje, zda se jedná o půdu bohatou na písek nebo štěrk, což je případ půdy lehké. Půdy těžké mají vysoký podíl jílu, který drží vodu a je značně studený. Právě s touto půdou mívá problém poměrně dost rostlin. V některých případech je možné stanoviště do určité míry upravit, proto se ptejte, zda tuto úpravu plánujete.

Stejně tak je důležitá otázka vlhkosti stanoviště. Pro vysýchavou půdu raději rovnou vybírejte druhy snášející přísušek. Ne vždy budete dodatečnou zálivku stíhat, rostlinám se pak lépe povede.

Na trhu jsou mnohdy dostupné rostliny, které nejsou zcela zimovzdorné a v našich podmínkách hluboce namrzají. Jedná se o druhy nebo mnohdy jen jejich kultivary. I tato informace by měla být uvedena u prodávaných rostlin, což se v praxi mnohdy neděje. Rostliny náchylné na nízké teploty nikdy nevysazujte do mrazových kotlin nebo do míst s průtahem mrazivého větru.

Zohledněte výšku rostlin v době květu

Ještě než se vydáte do zahradnictví, měli byste si předem alespoň nahrubo nakreslit plánovaný záhon. V případě trvalek se totiž značně liší výška na začátku sezony, kdy jsou tvořeny třeba pouze listovou růžicí a v době, kdy rostlina kvete. Jedině tak vás nepřekvapí, že jste lem záhonu založili z rostlin, které v době květu přerostou okolní druhy.

Na jedinou sezonu nebo na několik let

Na trhu je poměrně těžké pro laika se zorientovat v druzích dlouhověkých a krátkověkých. Tento aspekt zohledňujeme u dřevin i trvalek. Zatímco u dřevin by se nemělo stát, že rostlina nepřežije ani dvě sezony, u trvalek to možné je. Ty totiž dělíme do několika skupin, které se značně liší dobou, po kterou budou zkrášlovat vaši zahradu. Zatímco velmi krátkověké druhy se budou chovat mnohdy jako letničky, což znamená, že vysazená rostlina příští rok nevyraší, u velmi dlouhověkých trvalek se můžete z rostlin těšit klidně i déle jak 10 let. Krátkověké druhy mají také tu vlastnost, že se mnohdy ochotně přesévají, proto je další rok naleznete i na místech, kde jste rostlinu nevysadili.

Další aspekty, které při výběru rostlin zohledňujeme:

  • alergeny
  • jedovatost v případě, že se po zahradě pohybují malé děti
  • jedlé, nejedlé, léčivé rostliny
  • náchylnost na choroby a škůdce
  • doba a délka květu
  • barva a struktura listů
  • tvorba jedlých, nejedlých, jedovatých nebo okrasných plodů
  • stálezelenost či opadavost

Foto a text: Lucie Peukertová

12.6.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist